Archív rubrik: GLADIATOR X550

Krátké seznámení s novinkou Gladiátor X550

Gladiator X550Dnes jsme měli jako jedni z prvních v ČR možnost osahat úplnou novinku a to Gladiátora X550 od firmy Journeyman.cz. Celí natešení jsme tedy s kamarádem Jirkou vyrazili do Strančic, kde jsme si převzali modrou krasavici, která už na první pohled velmi překvapila. Ostrý moderní design ale i velikost stroje totiž „pětistovku“ moc nepřipomíná a nám spíš připoměl X8mičku, kterou dlouhodobě testujeme. Usedáme tedy na mašiny a vyrážíme do lehkého terénu krátkým zhruba 40 kilometrovým výletem k Sázavě a zpět. Hned po prvních metrech oceňuji lehkost se kterou se stroj vede. Posilovač řízení dojem lehkosti a ovladatelnosti jen umocňuje. Pod koly sviští mokrá tráva, prší a tak projíždím každou zatáčku pěkným skluzem protože na pětistovku má zcela přepracovaný podčtvercový motor velmi ostrý projev a inovace provedení bez mokré spojky (variator s ložiskem) ostrému nástupu výkonu jen nahrává. Tohle je oproti čínským a taiwanským pětistovkám, které jsem doposud sedlal opravdový krok kupředu.

Gladiator X550  Gladiator X550  Gladiator X550

Gladiator X550Při jedné z občerstvovacích zastávek konečně stroj pořádně prohlížíme. Design je opravdu parádní a plasty vypadají ohebné tudíž i odolné proti praskání a lámání. Přední masku zdobí duální projektorové světlomety umocňující ostrý a moderní vzhled stroje. Posezení je i ve dvou komfortní a i na řidítka, která trošku připomínají ta z Yamaha Grizzly si řidič velmi rychle zvykne. Na první pohled zaujmou i blastery zpevněné hliníkovou výztuhou ale i prošívaná pěkně tvarovaná sedačka, která nabízí opravdu pohodlné posezení. Zmínit musíme také velmi praktický boxík umístěný mezi zadními světly. Spolujezdec má tak jak už to u dlouhých mašin bývá k větší bezpečnosti a pohodlí k dispozici opěrku a madla tak, aby netahal řidiče za záda. Stroj měl při převzetí za sebou jen jednotky kilometrů z předchozích testů a tudíž jsme byli první, kdo mu nějaké ty větší kiláky v terénu naložil a musíme konstatovat, že nás mašina ve všech směrech mile překvapila. Ten, kdo by čekal od „dlouhé pětistovky“ nějaký nudný traktůrkoidní projev by byl velmi překvapen. Tohle pětikilo nabízí velmi příjemné svižné svezení a i v těžších pasážích stroj nezklame. Díky posilovači je vedení stroje v křížení či sjezdech, kdy je váha na předních kolech zcela bez problémů. Podvozek (v aktuálním nastavení docela měkký) se chová také velmi dobře boční náklony křížení atp. stroj zvádá perfektně a poskytuje jezdci opravdu bezpečný pocit z jízdy. Díky dlouhému provedení je pak samozdřejmostí větší jistota ve výjezdech.

Gladiator X550  Gladiator X550  Gladiator X550

Tak tolik to pozitivní :D. Abychom přidali i něco málo co nám úplně nesedlo tak stroj má horší rejd takže nějaké otáčení na malém prostoru znamená více couvání. To je ale i daň za dlouhou mašinu. Druhá věc na kterou jsme narazili je přepracovaná kulisa řazení, která sice řadí zcela přesně a bezproblémově ale úzké vedení řadící páky v kulise v největším „zubu“ mezi neutrálem a zpátečkou vyžaduje trošku cviku. Poslední co je opravdu škoda je, že se bude dělat jen dlouhá verze. Krátká verze by totiž zcela určitě našla své příznivce. No tolik tedy naše dojmy z krátkého seznámení s touto předprodukční verzí čtyřkolky. Na tu produkční se opravdu těšíme. Dle nám dostupných informací dozná nějaké změny (minimálně zmizí startovací šňůra a šroubky ve spojích plastů nejspíš nahradí klasické plastové nýty) takže jak bude u dovozce určitě se k ní ještě nějakým testem vrátíme.

Chcete-li se o stroji dozvědět více a pročíst i testy jiných recenzentů pak zkuste zde na:

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko