Archív rubrik: SUZUKI KQ 750

Leoš Machát – Pár zkušeností se Suzuki KQ 750

Informace  k této čtyřkolce vám sdělím formou jejího dlouhodnobého uživatele s mými subjektivními pocity, klady i zápory. Tímto třeba pomůžu s výběrem 4kolky pro budoucího majitele, nebo se i stávající majitel dozví něco nového. Mám na této 4kolce najeto cca 11.000 km asi za 2 roky.  Celkem na čtyřkolkách za cca 7 let zhruba 30.000 km. 

Nejprve trochu historie:
Firma Suzuki jako první na světě vyrobila čtyřkolové vozítko (čtyřkolku) bylo to v roce 1983 a jednalo se o památný stroj Suzuki  LT-125 . První Suzuki s označením KingQuad se začala vyrábět v roce 1991 o obsahu 250 ccm a systémem 4×4. Vzhled KingQuada jak ho známe dnes se vyrábí od roku  2005 s obsahem 700ccm později 750 ccm. Tento model byl oceněn řadou ocenění například i tuzemským ATV roku. Současný KingQuad se vyrábí s obsahem  válce 400,500,750 ccm

Technická data KQ 750:
Rozměry: d-š-v  214 x 125 x 124 cm
Pohotovostní hmotnost :  304kg
Palivová nádrž : 17,5 L  spotřeba  10-12 L /100 km
Motor: 4-taktní vodou chlazený jednoválec 722 ccm el.starter + ruční startování táhlem. 
Podvozek: vypínatelný systém 4×4 s přední el.uzávěrkou diferenciálu. Nezávislé zavěšení všech kol.

Řízení a pneumatiky:
KingQuad se v současné době prodává bez i s elektrickým posilovačem. Já mám starší model bez posilovače. Při obutí standardních pneumatik  25×8 R12 a vzadu 25×10 R12 je řízení lehké a rázy do řídítek od terénních nerovností minimální. Jenže skoro nikdo nezůstane u tohoto miniaturního rozměru kol. Po sjetí nevhodných pneumatik Dunlop s opravdu jemným a nevhodným vzorkem , skoro každý vyhodí úzké tzv. plecháče (dnes jsou z hliníku) a obeje pořádné liťáky a pořádné pneumatiky většinou rozměr 26×10 R12 a zadek 23×12 R12. Čtyřkolka pak vypadá pořádně a zvládne i pořádné bahýnko. Jenže co se to stalo s řízením, chce to při otáčení a při manévrech na malé ploše a zejména při malé rychlosti více síly, a pokud se koupí liťáky s velkým ET rozšířením, nebo pokud dá někdo podložky začnou být nepříjemné i silné rázy do řídítek při svižném přejezdu velkých nerovností. Já mám ET -47 ! Prostě ta větší páka je znát a široká kola chtějí více přemáhaní k zatočení. Při běžné jízdě je to v pohodě,  čtyřkolka je díky větší šířce i stabilnější a taky lépe vypadá , ale v terénu je pro lepší řízení po této změně kol a pneu potřeba tlumič řízení. Pokud nehodláte investovat do tlumiče řízení (cena od 3.500 kč), tak to ani nerozšiřujte. Ideální je tlumič s nastavením poloh síly odporu. Já ho koupil a věřte, že rozdíl byl obrovský. Škoda, že jsem ho tenkrát nekoupil před Rumunskem, tam jsem měl ruce vytahané od rázů do kol v extrémním terénu. Musel jsem velice pevně držet řídítka, aby mi je výmol nevytrhl z ruky. Samozřejmě, kdo má nebo koupí KingQuada s posilovačem, tak může rovnou obouvat pořádné balóny. Ale pozor já mám rozměr 26x10R12 a vzadu 26×12 R12 a vzhledem k velkému rozšíření 4kolky mi kolo dost nadbíhá a je už na hraně snesitelnosti rozměru pneu. Větší se tam už prostě nevejde. Pokud nezačnete obrušovat a odstraňovat plasty .

   

Podvozek a 4×4:
Podvozek je takový průměr u tzv lepších 4kolek, nefiltruje nerovnosti jako třeba Polaris (dle mě asi nejlepší podvozek), ale tělo vám nevytřese. Zlepšit podvozek by to ale v budoucnu chtělo. Laik však bude unešen pokud nepoznal nic lepšího. 4×4 se zapíná standartě na řidítkách, redukce taktéž. Opět musím zavzpomínat na Polárku, tam to bylo vymakané víc, zapínalo si to samo takže i při plném uzavření 4×4 jsem v pohodě zatáčel a nic neřešil. Tady u KingQuada, když zapnu 4×4 a zamknu dif, tak je vše natvrdo a jede pouze rovně i kdybych chtěl zatočit tak mě prostě nepůstí. Se přiřazením tzv. 3×4 (bez uzamknutí předku) je to již celkem v pohodě. Na toto jsem si po přechodu z Polarisa dodnes nezvykl. A taky mi někdy doma na Greenu chybí Turf (odpojení zadního difu) ale to má jen Polaris X2 a Touring. Sepnutí 4×4 a redukce se při aktivaci zobrazí na displeji. Nesmím zapomenout na redukci , která ale nechybí snad u žádného pracanta. Výška podvozku je standartní plně vyhovující i pro extrémní přejezdy. Mám nastaveno ne nejměkčí pružení, i ve dvou to nesedí na zadku, takže tlumiče nemusím přitahovat ani když jedeme dva. U sedmistovek bylo pružení trochu jíné, měkčí a tam časem nastal problém, že to sedělo moc u země. Dají se ale koupit podložky,  které se vloží do pružiny tlumiče a 4kolka se přizvedne. Stabilizátor je na zadní nápravě, který drží 4kolku při svižné jízdě na všech čtyřech. Jízda po asfaltu je v pohodě nevím co bych vytknul, snad jen doporučuji vždy dobře vyvážit kola. Pak je to v pohodě i ve 120.

Brzdy:
Brzdy fungují normálně žádný problém nevidím . Nejsou jedovaté , to je asi v terénu dobře. Nožní je předek i zadek , pravá páčka je jen předek levá páčka jen zadek. Toto je úprava pro provoz na EU komunikacích firmou Dressel .Některý dovozce má brzdy trochu jinak.Předek jde zaaretovat a slouží jako ruční brzda. Já  používám pouze přední brzdu a to né moc často motor prostě brzdí fakt hodně , takže jen někdy přibrzdím . ( první výměna předních destiček byla až v 10.000 km a to by ještě něco vydržely) zadní brzda je bubnová v olejové lázni, ta je nezničitelná a nemění se nikdy. Zadní buben je přímo na kardanu uprostřed 4kolky , takže nepřekáží u zadních kol a netrpí blátem a odletujícím  kamením. Účinnost této brzdy je menší než kotouč ale na zadní kola v pohodě stačí.

Motor a variátor:
Zvukový projev motoru je u jednoválů asi nejlepší co jsem slyšel. Krásný hluboký ale i rozumě tichý zvuk. Výkon je takový jaký se očekává u jednoválce 750 ccm . Na běžne ježdění , a slušnou dynamiku i ve dvou úplně v pohodě stačí. Pro extrémní bahnění  je znát absence druhého válce , ale z bahnění jsem už vyrostl a taky to lezlo do peněz . Startování klasika tlačítkem , nebo špagátem kdyby došla šťáva v baterce ( nejde roztlačit kvůli  variátoru) Dodnes nechápu jak jednohrnek s tak velkým obsahem jde krásně nastartovat šňůrou. Loni po zimě kdy moje 4kolka stála 6 měsíců v garáži v  mrazu chytla na jaře na brnknutí ! Variátor je perfektně vymyšený, rozjezd je od nízkých otáček, nečeká se na odstředivou spojku jako u jiných značek , po mírném přidání se hned rozjíždí.700 ccm je variátor malinko jiný, tam si drží vyšší otáčky při rozjezdu až pak se uklidní. U 750 variátor netrápí motor zbytečně vysokými otáčkami a například při běžné pohodové jizdě 80 km / hod si jen v klídku brumlá a nežere zbytečně kvůli  velkým otáčkám. Proto mám dlouhodobou spotřebu 11L měřeno v Rumusku i Albánii. 

   

Plasty a pohodlí:
Plasty jsou takové jaké se daly u Suzuki očekávat tedy měkké, lehce ohebné. Při mém užívání někdy dostaly mezi stromy takový průhyb, že jsem se s nimi loučil, ale vydržely v pohodě. V létě stojí 4kolka na dvoře na slunci, barva (červená) je stále stejna, není od slunce vybledlá a to ani černé plasty, které časem zbělávají. Motor je perfektně zakrytován, možná až moc, protože při kontrole oleje se musí demontoval část bočního oplastování. Tím trpí plastové uzávěry/nýty, které mám už dost zničené. Tady vidím problém, myslím, že mohly být vyrobeny z odolnějšího materiálu. Druhá věc je, že tyto úchyty zachrání třeba přední blatník před  prasknutím díky tomu, že se blatník rozpojí v tomto spoji. Ale dají se koupit nýty nové za rozumný peníz. Co mě ale vadí více je šířka předních a zadních blatníků, jsou zkrátka stavěny na úzká kola s malým rozchodem. Musel jsem předek rozšířit (použil jsem černou otěrovou lištu ze zedního nárazníku felicie) perfektně pasuje. Dá se koupit i origo. rozšíření, ale stojí ranec. Dokoupil jsem si ještě čelní štít a kolení difuzor od firmy Kimpex Flair, bylo to za hromadu peněz, ale je tu super věc. Někdo namítne, že to na 4kolku nepatří, ale kdo nezkusil neuvěří.  Pocitově je o 10°C tepleji, hlavně v zimě. I v létě mě vadilo jak jsem musel být oblečený, abych neklepal kosu a při zastavení jsem se potil jak vrata od.. no  jak to bylo ve filmu… Teď valím v létě jen v tričku a kraťasech  (rukavice a páteřák mám ale i v létě). Žádnej čmelák ani vosa mě nenavštívily. V Rumusku byl těžký triálek a to jsem nechal štít doma. Jde lehce odmontovat, jen se rukou povolí dva šrouby a vysune se z kolejnice ven tedy asi 5 vteřin práce. Difuzor se vyloupne z předního rámu za 2 vteřiny.

Jak se na tom sedí ? No vadí mi řídítka mohly být vyšší  jezdím rád ve stoje, (no rád musím mám v prd… záda a někdy při dlouhých přejezdech bolí). A kdyby byly o malinko širší (větší páka při motání se na místě) tak bych se taky nezlobil. Sedadlo normální, ale mohlo být měkčí. Vzadu se sedí podle toho jaký je osazen box. Když se osadí pořádný třeba takový co jsem dal já tak je to paráda. Mám Quadrax Elite De-luxe. Někdy se mnou vyrazí syn no a to sedím jen vzadu. Tak jsem za box utrácel trochu víc. Problém byl co s nohama, kvůli podsedáku na boxu se sedí o dost výš, madla z otočné židle vyřešily problém, kam si položit nohy. Vypadá to jako origo. Jde to i dokoupit ale cena je zbytečně vysoká. 

Rada pro budoucí majitele bazarovky:
Nejdůležitější je kontrola velého TP a pak až 4kolky. Ve velkém TP nesmí být napsáno jako výrobce Suzuki ale musí tam být třeba Dressel GMBH – Suzuki , nebo Borille Borila .atp. Je-li tam pouze Suzuki tak to nekupovat je to tzv. šedý dovoz (šedý dovoz je všechno – pozn. redakce). Dále čtyřkolka nesmí mít ve velkém TP zapsáno tažné zařízení, na tuto 4kolku prostě nelze legálně dát tažný, i když tam je namontováno a je tam i elektrika . Je to zase podvod ! V COC listu není a kdo to tam dopsal je lump a má známého na úřadu, kupující pak bude mít problém. Toto vše je příčina toho, že v Čr není oficiální dovozce pro čtyřkolky Suzuki a vše se řeší dovozem legálních přestaveb pro EU z Německa a Itálie. Legální přestavba má mimo jiné dodělané další kontolky pro dálková světla a blinkry, přidanou brzdu, zadní dvě světla s Éčkem, klakson, trhačku, blinkry, spínač výstražných blinkrů. Samotná kontrola 4kolky hodně napoví vzhledem a obutím kol, jestli má hliníkové kryty podvozku a ramen, šnorchly, extrémní pneu atd.

Já osobně bych si nikdy nekoupil 4kolku se šnorchlama a s podrápanýmí hliníkovými kryty podvozku (hliníkové kryty podvozku není težké poškrábat i při relativně běžném užívání v terénu – pozn. redakce), popřípadě na brutálních velkých kolech do těžkého bahna, toto jsou indicie, které dokazují jak chudinka trpěla v extrému. Jedině snad za malinký peníz a čekat co odejde. Hlavně ty šnorchly to je děs, někdy jsou šnorchly odstraněny, ale po nich zbudou otvory v plastech takže pozor na to. KingQuad nemá nějakou vyhlášenou bolest , takže klasická kontola všeho, důležitá je jízda i na redukci, zpátečka, řazení musí lehce zapadat, při rozjezdu kontrolovat při zrychlování jestli je jízda stabilní bez cukání. Někdy může být vychozený (vydřený variátor v určitém místě) to se projeví nesouměrným rozjezdem. Poslouchat homokineťáky  (křížky poloos) hlavně v plném rejdu a na asfaltu aby necvakaly. Překontrolovat prachovky poloos 8x. Pozor na naviják , celý vytáhnout zkontrolovat lano někdy je štíplé natržené navazované nebo hodně krátké ale i rezavé – důvod ke slevě. Kontrola množství oleje některé 4kolky papají olej. Hlavně vyzkoušet funkčnost 4×4 a předního zavření difu. Světla blinkry atd.. Podvozek vyzkoušet vůle v ramenech, těhlice, kostice (tyčky stabilizátoru) spojovačky řízení. Pozor tyčky řízení mají malou vůli již od nova , je to asi kvůli eliminaci vybrací nebo snad rázů od kol. Řemen variátoru by měl vydržet v klidu 15.000 km ale pozor pouze origo. Náhražky a to od kohokoliv nedoporučuji  jsou to vyhozené peníze. Motor by měl v pohodě vydržet co mám zjištěno 30.000 km bez oprav, pak asi variátor a spojka odejde do kopru, možná i nějaké to ložisko, nebo gufero neudrží olej. Mazání ramen je důležitá věc alespoň 3x do roka rozebrat a promazat, Kdo bahní tak častěji. Dále mrknout na množství vody, jaký je chladič, jestli valí větrák. Kontrola vzduchového filtru, jestli není od oleje. Nejlepší je KN ten je na věky a nevadí mu vlhko nebo nasátí vody, když to člověk přežene s broděním. Filtr je v té bouli mezi nohama. Chtělo by to taky nakopnou nebo správně natáhnout 4kolku špagátem, jestli není třeba utržený. Kontrola destiček je okrkajovka, ale kdyby byly sjetý tak třeba vyškemráte selvu,  to sámé platí i u sjetých pneumatik. Servisní knížka, se dá vyrobit v každém grafickém studiu a rázítko z brambory vyrobí taky všude, to bych jen prohlédl a nijak zvlášť neřešil, důležitý je aktuální stav. Co je ale zajímavější než serviska je výpočet průměrné rychlosti  ta hodně napoví jak se se 4kolkou a hlavně kde jezdilo. Ujeté km děleno motohodiny. Např  6800 km : 162 mth = 42 km /hod.  Komu vyjde do 20km /hod  tak tato 4kolka trpěla někde v lese nebo se motala dvě hodiny denně někde v bahně. Čím větší číslo od 20 tím více jezdila než se někde hrabala. Komu výjde nad 40 tak je to pouze silniční záležitost, která nepoznala bláto a práci v lese.   Štastnou ruku při výběru.

Plusy:

 • Vysoká kvalita za relativně rozumné peníze. Bezporuchovost. Slušný výkon
 • Dobrá spotřeba
 • Vzhled, Image značky
 • Slušná dostupnost náhradních dílů
 • Malý pokles z ceny
 • Přesné řazení
 • Variátor
 • Zvuk motoru

Minusy:

 • Tvrdší podvozek
 • Rázy do řídítek ( u modelů bez posilovače a bez tlumiče řízení )
 • Nízká řídítka 
 • Tvrdé sedadlo
 • Absence dlouhé verze
 • Mohlo by to více svítit
 • Slabší brzdy
 • Absence maznic na ramenech 
 • Bez boxu nepohodlná jízda  spolujezdce

Moje závady:
Ohnutá spojovačka řízení , přehlédl jsem obrovskou díru . Klackem narovnáno a po návratu z expedice koupena raději nová. V 10.000 výměna předních destiček. Špatná kostra od baterky , promazáno vyčištěno. Jinak nic,  ani žárovka nepraskla!

Text: Leoš Machát
Foto: Leoš Machát