Archív rubrik: Cestování info

Cesta mezi tři moře Izraele – odlétáme

Když jsme před 14 dny zaklapli kontejner, nikdo z nás netušil, že všechno uteče tak rychle a nastane den D, no je tomu tak tuto neděli opravdu odlétáme. Aby náš lídr dopravy/přepravy – Jitka Rat, byla ve střehu, jednoho zimního příznačně hnusného dopoledne zazvonil telefon a plynulou hebrejštinou se chrlila informace za informací z čehož vyplynulo, že celníci zaměnili Quady za kola. Trocha stresu, propukla v hysterii a Jitka jako zkušený diplomat vše urovnala a kontejner mohl putovat dál směr Mělník – Hamburk – Haifa. Ufff tedy nebudeme muset ze čtyřkolek dělat kola, ani i to snad nechci domýšlet s tím, že bychom doletěli do Haify a celníci nás tepali za to, že tohle teda opravdu kola nejsou.

 Izrael  Izrael  Izrael

Nyní už na nás čeká jen ta nejzásadnější část – naskočení do letadla, poté plynulé odlovení vlaku a výstup přímo v celní zoně, kde na nás bude čekat náš přeplněný kontejner. Aby bylo cestování letadlem a vlakem co nejkomfortnější, skoro všechny věci jsme si zabalili do kontejneru, vše bylo důkladně zafrešováno tak aby se do věcí nedostal zápach z kontejneru. Sama jsem zvědavá jak důkladně jsem si zabalila oblečení, přece jen nechci abych 14 dní voněla jako benzínovém bacil, nebo rybinou.

 Izrael  Izrael  Izrael  Izrael

Zapomeňte na všechny romantické vyjížďky, Izrael není žádnou procházkou po pláži, ale tvrdý terén který čítá nespočetně mnoho cest, každý den má svou novou cestu, každá je jiná a každá je jedinečná. Podle toho, kterou částí Izraele naše cesta bude procházet se nám bude měnit charakter krajiny, povrch i struktura. No těch 14 dní bude opravdu náročných, ačkoli sebou máme doprovodné auto i tak naše mašiny máme připravené pro samostatné putování Izraelskou krajinou. Nejdřív odplombujeme čtyřkolky v Haifě, poté nakoupíme zásoby potravin, a druhý den se naše trasa mapuje směr Carmel až do cvičiště místní armády v Elyakimu. Další kilometry namotáme směr Ramot Menashe a Nazareth, poté budeme pokračovat směr Galilejské jezero. Další zastávka během naší expedice bude jisto jistě vyhlídka Kohav HaYarden, poté se přesuneme k Mrtvému moři, pokračování přes poušť Negev. Dalších pár dní strávíme v poušti, kde nás čekají technické pasáže a projedeme druhým nejsušším místem světa Arava… Náš průvodce Saar laškovně prohodil, že každý den vyjížďky bude podléhat počasí, že se vždy podívá jak a kde prší a v rámci možností se budeme deštivým částem vyhýbat. Nic se nedá dělat s tím, že do Izraele jedeme v co nejvíce deštivém období. Klidně ať prší, hlavně ať nám tam nesněží.

Pomalu se s vámi loučíme, jde se dozabalit posledních pár věcí a v neděli směr letiště.

V Bodech:
Nakládka: Celé naložení čtyřkolek nám trvalo jedno dopoledne, co kus to 30 – 45 minut a to i s frešováním věcí do folie a zbublinkování namáhaných částí.
Počet jezdců: 10 čtyřkolek z toho 7 ks 4×4 a 3 sportky
Jakou mašinu sedlám: Goes 625i Limited Edition
Quad/ATV v expedici: Goes 625i limited Edition kraťas i dlouhán, Can-Am Renegade, Can-Am outlander, Yamaha Raptor, Honda TRX, Suzuki LTZ, Yamaha Gizzly…..
Kontejner putoval mezi: Mělníkem – Hamburkem – Haifou.
Do kontejneru jsme nesměli přibalit: benzín, hořlavé látky, oleje, potraviny…
Komunikace v koloně: prostřednictvím komunikátorů F4/5
Doprovodné auto: Ano
Ubytování: Apartmány, hotely, stany, Beduínské stany…
Stravování: Společné snídaně/obědy/večeře: grill, restaurace, občerstvení…
Sponzoři akce: Goes, Quadmania, GripTV, časopis Quad, Big Shock, Drift, Adventuremenu, Mogul, Oneal, Gearne,  MSR, SportGroupCZ, Ogio, Aquapalac Čestlice…

Text: Olie Roučková
Foto: Olie Roučková

Černá hora

Expedice po Černé Hoře byla jen zlomek velké akce po zemích Balkánu - (Černá Hora, Kosovo, Makedonie, Albánie). Po Černé Hoře jsme se pohybovali z 80 % po asfaltových komunikacích. Ale vůbec nám to nevadilo, protože ten hlavní terén a extrém nás čekal až v dalších zemích, a proto jsme tuto část cesty pojali jako pohodovou kochačku a přípravu na těžší část expedice.

Hlavní cesta mezi Podgoricou a Budvou  Jeden z mnoha starodávných mostů  Já a místní rybáři na jezeře Malo Blato

Něco málo o této zemi:
Černá Hora, srbsky: Црна Гора, Crna Gora, anglicky: Montenegro, sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Albánii a Kosovem. Má rozlohu 13 812 km² má pouze  663 000 obyvatel. Metropolí  Černé Hory je Podgorica (173 000 obyvatel). Černá Hora je velmi hornatý stát, celé území náleží k Dinárským horám jejich vrcholky měří přes 2500 m.n.m. Leží v subtropickém podnebném pásu středomořského typu. Černá Hora byla prohlášena „ekologickým státem“. Zřízeno zde bylo pět národních parků: Lovćen (považovaný za prapůvodní Černou Horu), Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije. V Černé Hoře je úřední jazyk Černohorština je to směs Srbštiny a Chorvatštiny. Proto je domluva celkem slušná vzhledem k podobnosti prapůvodu ze Slovanského jazyka. Malinko problém byl se psaným textem. Používá se  latinka i cyrilice , naštěstí  pro nás ale cyrilice ( podobné azbuce ) dost ustupuje do pozadí a již je vidět jen v zapadlých vesničkách nebo na starých nápisech.

Budva  Jízda nábřežními ulicemi v Kotoru  kaňon Morača

Důležitá telefonní čísla: policie – 92, hasiči – 93, záchranná služba – 94,
Konzulární Jednatelství CR v Podgorici: tel.: +382 (0) 69 33 88 00 (mobilní); Tel./fax.: +382 (0) 81 65 52 38 Klinički centar Podgorica – 412 412, 225 123,  žlutí andělé – 987, 9807.

Hraniční přechody bezproblémové, kolony jen v sezóně a v blízkosti moře. Doklady všechny jako u nás, nutný je pas. Zelená karta jako všude jinde.  Mezinárodní řidičák není třeba.  Bezpečnost je slušná, nikdy nebyl problém. Místní řidiči jsou trochu temperamentnější, ale nic hrozného. Pozor na parkování, stojí se všude v odbočovacích pruzích v křižovatkách. Nepouští na přechodech. Více troubí, ale není to jak v Albánii. Hlavní cesty celkem slušné, okrsky katastrofa. Provoz u moře a v okolí Podgorice je provoz  velmi vysoký. Dálnice žádná. Poplatky jen za tunel Sozina (42°10’51.328″N, 19°2’22.027″E ). Platí se pouze Eurem, místní měna neexistuje. Ceny jídlo, pití, benzin, nafta jako u nás. Hustota čerpacích stanic solidní, většinou nové moderní čerpačky s WiFi signálem.  U moře je ale vše o dost dražší. V horách je zase levněji. Free WiFi skoro v každé hospodě. Pokrytí tel. signálu dobré v horách je to slabší. Místní police úplně v pohodě, 2x nás změřili za rychlost a vždy nás pustili.

Minarety dávají oblasti punc exotiky  O 1200 metrů niž je Kotor  Pauza u zbytků sněhu cca 1500 m.n.m.

Co zde navštívit ?
Tak samozřejmě hory ty jsou pro 4 kolku jak dělané, liduprázdné. Doporučuji ale vyrazit do hor nejdříve v půlce června. Dříve je zde ještě dost sněhu a Vaše cestování  skončí někde v 1600 metrech. Největší jsou Dinárské hory, lyžařský Durmitor,  Prokletie na hranici s Albánií, Komovi a u moře Lovčen. Národními parky se dá normálně projíždět po vymezených cestách jsou asfaltové ve vyšších patrech jen prašné. Doporučuji v NP Lovčen vyjížďku na Štirovník s krásným výhledem na okolní hory, moře a na záliv v Kotoru. ( 42°23’56.530″N, 18°49’9.177″E). Durmitor není pro 4kolky moc vhodný, nedostanete se do vyšších pater, dál je to pouze pro pěší a to ještě po dost nebezpečné cestě,  bez jakéhokoliv jištění  řetězy, lany, stupačkami nebo žebříky. Celkově jsou zde hory dost strmé skalnaté a pro 4kolku hůře přístupné. Doporučuji zakoupit kvalitní podrobné mapy pohoří ještě v  ČR. V Černé Hoře byl problém, na benzinkách mají jen autoatlasy.

Močály u Žabljaku  Klášter Ostrog  Kaňon Tara

Pro návštěvu doporučuji kaňony. Nejjednodušší na shlédnutí  je Kaňon Morača severně od Podgorice přímo na hlavní cestě podél řeky Morača, dále pak nejznámější kaňon Tara, který je nejdelší  82 km a nejvyšší z celé Evropy 1300metrů. Součástí tohoto kaňonu je i 80 jeskyní.  Dále pak menší a špatně značený Kaňon Mrtvica. Ten je dlouhým přibližně 8 kilometrů od 400 do 1100 metrů. Jeho majestátnost  násobí vysoké hory v bezprostřední blízkosti, především Medjedji  2139 metrů . Ale pozor zde pouze pěšky, ale i tak doporučuji. A pozor ,další Černohorský kaňon řeky  Pivy byl zařazen mezi deset nejpůsobivějších kaňonů na světě.

Vodopád Niagara na řece Cijevna  Vyhlídka nad městečkem Virpazar  Sveti Stefan

V Černé Hoře je největší jezero Balkánu, Skadarské jezero je dlouhé asi 50 km a pro laika na první pohled vypadá jako moře. Voda je čistá na jížní straně liduprázdná, s plážemi a příjemným koupáním v teplé vodě. K jížním hornatým břehům je přístup jen úzkou nekonečnou asfaltkou bez aut, plnou zatáček , ale stojí to za to, jako výchozí bod je městečko Virpazar. My jsem se koupali v malé vesničce Muriči  42°11’27.518″N, 19°11’38.868″E. Další zajímavá jezera: Černé jezero v pohoří Durmitor, Pivské Jezro, a Plavské jezero u Kosovských hranic , u něj jsme nocovali.  Města co opravdu stojí za to vidět  je v první řadě Kotor se zajímavým příjezdem od NP Lovčen serpentinami s parádním výhledem z výšky 1200 m. nad městem a zálivem Bocou Kotorskou. Dále pak starověký Bar, Budva, Sveti Stefan, Mauzoleum Petra II. Petroviće Njegoše na Lovćenu.  Hlavní město Podgorica mi nepřišla nijak zajímavá. Co ale navštite kousek od Podgorice je vodopád Niagara (42°22’42.001″N, 19°15’42.494″E ) na řece Cijevna. U města Nikšič je zajímavý klášter Ostrog zasazený do skalního masívu. Tento klášter je nejposvátnějším místem pro křesťany pravoslavného vyznání v Černé Hoře, a je nejuctívanějším míst v celém ortodoxním světě.  Další z klášterů je přímo v kaňonu Morača ( Manastyr  Morača ). 

Štirovnik  Zde jsme se koupali - ráj na zemi  Skadarské jezero

Určitě jsem na plno míst zapomněl,  ale i tak je zde co navštívit a nevynechat tuto zemi při cestě  do Albánie a dalších zemí, které se i díky našim stránkám stávají známějšími destinacemi  pro expedice na  čtyřkolkách.

 

Text: Leoš Machát
Foto: Leoš Machát

Cesta mezi tři moře Izrael 2014

Naše kamarádka a většině z vás dobře známá závodnice Ollie Roučková plánuje s přáteli na příští rok velmi zajímavou čtyřkolkářskou expedici, která je otevřená i pro případné zájemce z vašich řad. Exkluzivně tedy přinášíme základní informace.

Nejedná se o klasickou komerční akci, nechceme na tom vydělat, ale jen se rozdělit o náklady. Jsme parta nadšenců, kterým zbylo pár míst na expedici. Chcete si zajezdit na čtyřkolce i v zimě a při tom během 10-ti dnů zakusit různorodý terén od tvrdého kamenitého až po nejjemnější písečný s dunami, ale také bahno, les a technické pasáže? Jediná země, o kterém vím, že tohle všechno nabízí je Izrael. Země je to sice malá, ale různorodost terénu, kterou nabízí je jedinečná, prostě země zaslíbená. Slunečno a teplo, nepopsatelná atmosféra, grilování v přírodě, dobrodružství v terénu za řídítky čtyřkolek, při kterém uvidíte velký kus Izraele včetně trojice moří, které Izrael obklopují (Středozemní moře, Mrtvé moře, Rudé moře) a poznáte na vlastní kůži jeho krásy i mimo obvyklé cesty, a navíc ochutnáte místní speciality. Expedice je určená pro pokročilejší a zdatné jezdce užitkových i sportovních čtyřkolek s SPZ.

Izrael  Izrael  Izrael

Popis trasy:

IzraelLetíme to Tel Avivu. Čtyřkolky vyzvedneme v Haifě, odpoledne prohlídka Haify, spaní na pláži u Středozemního moře. Druhý den jedeme po vlastní ose přes horu Carmel, tankodrom v Elyakim (kde trénuje elitní izraelská armáda) směr Ramot Menashe a Nazareth (místo, kde žil Ježíš) s návštěvou jeskyně Svaté rodiny a Baziliky Zvěstování). Pokračujeme ke Galilejskému jezeru, kde se stal jeden ze zázraků, Ježíšova chůze po vodě. Další zastávkou je vyhlídka Kohav HaYarden, odkud je vidět celé Galilejské jezero a pohraničí Jordánska. Následující den se přesuneme k Mrtvému moři. Vykoupeme se u přírodního termálního vřídla a pokračujeme do pouště Negev. Dalších pár dní strávíme v poušti, kde nás čekají technické pasáže a projedeme druhým nejsušším místem světa Arava. Dojedeme až do nejjižnějšího bodu Izraele, města Eilat, které leží u Rudého moře. V Eilatu přespíme a začneme se pomalu vracet přes horský masiv Eilat, Velký kaňon. Ubytujeme se v afrických bungalovech. Vyzkoušíme si jízdu v oblasti s písečnými dunami až dojedeme do přístavu Ashdod. Odtud můžeme poslat čtyřkolky do ČR, případně podle času pokračovat do Haify. Jak je patrné z plánu trasy, myslíme i na návštěvy poutních míst.

  • Termín akce: 14. – 23.2.2014 (může se lišit o pár dní v závislosti na dopravě)
  • Ubytování: v hotelech nebo penzionech (tradičních i netradičních), v kibucu, ale také ve stanech
  • Strava: 3x denně zajištěna v ceně (snídaně, oběd, večeře)
  • Počet jezdců: 10 čtyřkolek (zbývá ještě pár volných míst)
  • Tranzitní doba námořní přepravy: cca. 18 dní
  • Cena za osobu: 26.000,- – 27.000,- Kč

Cena poplatku za akci s vlastní čtyřkolkou za osobu zahrnuje:

  • námořní přepravu čtyřkolky do Haify a poplatky v přístavu
  • vyřízení celního řízení, zajištění dočasného povolení (aby se stroj mohl volně pohybovat i na pozemních komunikacích)
  • letenku včetně poplatků
  • dopravu osob v místě (např. přesun z Tel Avivu do Haify)
  • česko-izraelského tlumočníka se znalostí topografie a zkušeností s offroad ježděním v Izraeli (Saar Rat)
  • ubytování – 5 – 6x v hotelu, penzionu nebo bungalowu (zbytek ve stanu)
  • strava a nealko nápoje 3x denně
  • připravený itinerář celé cesty
  • fotografie z celé cesty (dodané na flash kartě při odletu domů)
  • videa z celé cesty (sestřih materiálů z celé akce od GripTV)

Cena nezahrnuje:

  • pohonné hmoty (cena benzínu cca. 40 Kč/l)
  • cestovní pojištění (případně pojištění strojů)
  • alkoholické nápoje

Zajišťované služby:

  • ubytování
  • námořní přeprava
  • celní řízení a dočasné povolení v Izraeli
  • letenky
  • plán trasy
  • strava a nealko nápoje
  • technická pomoc na cestě
  • tlumočení

Izrael  Izrael  Izrael

Geografie a klima:

Izrael se nachází na východě Středozemního moře, které tvoří jeho západní hranici, dále je ohraničen ze severu Libanonem, ze severovýchodu Sýrií, z východu Jordánskem a z jihozápadu Egyptem. Naše expedice zahrnuje cestu napříč Izraelí, kde navštívíme všechny tři moře, které tuto netradiční destinaci obklopují. Průměrná denní teplota 20˚ C, průměrná noční teplota 9˚ C.

Bezpečnost, hygiena a ostatní informace:

Pro ty z Vás, kteří máte obavy o vlastní bezpečí, budeme projíždět pouze bezpečná území, která jsou pod kontrolou izraelské samosprávy. Kriminalita je zde daleko nižší než u nás a kapesní krádeže jsou velmi ojedinělé. Co se týče hygieny, nelze Izrael srovnávat s okolními arabskými státy. Voda z vodovodu je naprosto nezávadná a pitná. Vyspělost státu lze srovnat s vyspělými západoevropskými státy. Speciální očkování nejsou třeba. Úroveň zdravotní péče má v Izraeli vysoký standard. Cestovní

pas musí být při cestě do Izraele platný minimálně dalších šest měsíců ode dne vstupu. Vízum pro občany ČR se nevyžaduje.

Expedice Izrael poprvé:

Expedice Izrael poprvé proběhla v roce 2007. Najížděli jsme si trasy a osahávali si velmi rozmanitý terén. Naše reportáž dopadla takto.

Kontakt:

V případě zájmu nás kontaktujte na emailu olga.rouckova@seznam.cz, saarrat@yahoo.com, nebo telefonicky 774720519.