Archív rubrik: Kalifornie

Kalifornie 2017 nejen za čtyřkolkami – Díl druhý

Je 24.9.2017 ráno a my se budíme do prvního amerického dne. Vlivem časového posunu se budím docela brzy Lukáš ještě spí tak dávám sprchu a pak společně vyrážíme do lobby hotelu kde využíváme bezplatné nabídky na snídani dáváme si kafe banány a nějaké čokoládové sušenky. Pak už sedáme do auta a hurá směr Universal Studios Hollywood. Cestou z auta kluci pozorují Los Angeles a ranní provoz v tomhle gigantickém městě. Když přijíždíme do Hollywoodu ukazuju klukům známý nápis na skalách z auta se ale vyfotit nedá. V Universal studios parkujeme zhruba hodinku před otevírací dobou tak máme čas se courat po obchůdkách a Kanx má klid na to pořídit nějaká videa.

20170925_072246  20170924_081149  20170924_083213

Když se blíží devátá hodina míříme k bezpečnostní kontrole kterou v pohodičce projdu a když se otočím vidím Johana jak si ho opět štelují stranou na detailnější prohlídku :D Ten kluk to prostě přitahuje :D. U hlavní brány zdí epická hudba a nečekáme ani moc dlouho a brány zábavy se otevírají. Jako první míříme k obrovskému zámku Bradavice z filmové série o Harry Poterovi. Byl jsem tu dvakrát ale tohle je novinka a tak se moc těším. U hradu je postavena známá „Příčná ulička“ s krámky s hůlkami atp. Návštěvník si zde může koupit kouzelnou hůlku a mapu, se kterou když pak provede před výlohou ten správný pohyb „ tedy zakouzlí“ pak se ve výloze něco rozpohybuje . Prohlížíme si parní vlak, se kterým školáci ve filmu vyráží do bradavic, a pak už spěcháme ke vchodu do hradu, kde nás čeká let na koštěti v kombinaci horské dráhy a 3D projekce. Procházíme hradem a poznáváme místa z filmu ( měnící se schodiště s pohyblivými obrazy , mluvící klobouk atd.) no fantasie tady se z každého stane dítě :D. Před nástupem na dráhu umisťujeme svoje cennosti (tašky, peněženky, pasy, fotoaparáty) do skřínky, která se zamyká otiskem prstu a hurá na dráhu. Ta je fantastická. Na koštěti prolítáme magický filmový svět .. vedle slyším Kanxe, který kombinuje nadšení s hudráním že tohle „nemá rád“ :D .. ven všichni vycházíme jak se říká s hubou od ucha k uchu :D.

20170924_153421  20170924_152351  20170924_152448

Klasická moje zábava přichází na řadu hned vzápětí, když se snažím otiskem prstu otevřít skřínku, ve které jsem si uložil cennosti. Kluci přihlíží, jak zkouším jeden palec, druhý palec a to vše 10x a nic. Začínám propadat panice, že den v Universal Studios strávím řešením zamčené skříňky. Vidím Johana jak bojuje se smíchem ale drží se a vybízí mně zkusit to znovu. No zkouším a nakonec asi na 20 tý pokus skříňka podlehne nátlaku a vydá cennosti ze svých útrob. :D Takže skříňku už nebrat :D. Pak se vydáváme zpátky a cestou si ještě s Lukášem dávám horskou dráhu u „Hagridova Domečku“, kterou ale hodnotíme jako docela slabou.  Nakonec se s Johanem zastavuju u krámku s kouzelnými hůlkami a nebyl bych to ani já abych si jednu nekoupil a pak nezkoušel „trapčit“ před každou z výloh, abych jí rozpohyboval :D. Věřím, že pohled na čerstvého čtyřicátníka jak mává kouzelnou hůlkou a vykřikuje Alaha almara vyloudil úsměv na tváři nejednoho přihlížejícího :D.

20170924_093942  IMG_0444  IMG_0393

Když se nabažíme Harryho Potera vyrážíme na Studio Tour tedy projížďku autobusem po filmových studiích. Kluci jí neznají a my s Lukášem se těšíme na Fast and Furious který je na trase nový. Autobus projíždí filmové ateliéry a cesta je doplněna o „bonusy“ pro zpestření. První z nich je King Kong kdy autobus zajede do jeskyně ve které si návštěvník nasadí 3D brýle a absolvuje nervy drásající zápas King konga s dinosaury. Autobus letí ze skály voda stříká lidi ječí prostě přesně tak jak to má být :D. Dalším bonusem je nově vybudovaná Garáž kde opět ve 3D s autobusem účastník absolvuje dálniční honičku z filmu Fast and Furious je to nové a tedy pecka … kombinace reality a 3D projekce je prostě tady asi nejvíc co jsem kdy viděl člověk místy neví kde mu hlava stojí uhybá před pneumatikami které se na něj řítí atd.. Když nás autobus vysadí nestíháme si sdělovat dojmy.

20170924_085647  20170924_135058  20170924_121820

Park je obrovský takže sledujeme časy, kdy kde co začíná a snažíme se vše stihnout. Dáváme si Jurský Park tedy projížďku na člunu po parku , Potom Mumii kde Kanxe i přes mírný odpor poutáme do vozítka horské dráhy ukryté v útrobách pyramidy a ten to nakonec chválí. Další jsou Transformers opět skvělá jízda kombinace reality a 3D projekce při které se člověk drží zuby nehty a nestíhá si uvědomit co je a není reálné. Kolem hlavy mi sviští rakety, kterým uhýbám a jejich výbuchy mně ale skutečně ošlehnou plameny no pecka.Je něco po poledni a dostavuje se hlad, takže usedáme do retro bistra a dáváme si parádní americký burger. Kanx poletuje s kamerou tak doufáme, že jeho „vídeo“ bude třída. Když dojíme říkám si že bych si když mám ty narozeniny mohl dát pivko takže vyrazíme do části „The Simpsons“ kde mají to klasické Homerovo pivko a já se šteluju do fronty. Když na mně přijde řada a já obsluhujícímu mladíkovi řeknu dej mi to pívo jedno … on na mně suše že mu musím ukázat ID :D No jdu do kolen … říkám chlapče mně je dnes přesně 40 let, skutečně vypadám na to, že mi není 21 ? On klasicky po americku že to jsou „rule“ a hotovo :D tak jdu potupně ke stolku pro pas a od chlapců si vyslechnu notnou dávku humoru na mojí osobu :D Když potom obsluze předložím pas dá mi konečně vytoužené pivo a řekne si o 12 dolarů :D No už to neřeším mám narozeniny tak ho beru a s vítězným pocitem tu žbrndu vychutnám :D

20170924_123854  20170924_131739  20170924_184301

Po obědě míříme na živou show „Water World“ je to špičkové představení kaskadérů v reálných kulisách z filmu. Výbuchy pád letadla honičky na vodních skútrech. Viděl jsem to už potřetí a pořád to můžu :D. Pak dáváme Simpsons Ride a nově zřízenou atrakci Walking Death .. ta je docela hustá … prochází se rozpadlým domem kde jsou reální herci hnusáci takže tu někdo vyskočí s motorovkou tu mně někde ze tmy popadne nějaký zombík za ruku :D Když lezeme ven jede nám pumpa tak na pětinásobek výkonu :D.  Ve studiích trávíme celý den a zábava je to skutečně řádná. Zdálo by se že 105 USD za vstup je hodně ale stojí to za každý cent. Když už usoudíme že jsme dost vyblbnutí tak ještě cestou k autu projdeme krámky nakoupíme nějaké ty drobnosti a pak už za tmy vyrážíme k hotelu. Cestou si kupujeme pivka a večer ještě posedíme u hotelu na lavičce pokecáme a pak unavení relativně brzy uleháme ke spánku. Zítra nás čeká přesun do San Diega a spousta aktivit hned první den. Než zavřu oko ještě vymýšlím jak to časově co nejlépe skloubit … pak už mně skolí únava …

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Kalifornie 2017 nejen za čtyřkolkami – Díl první

Partička kompetZáří je již tradičně měsíc, kdy využívám svátku a vyrážím buď někam za teplem nebo na čtyřkolkářskou akci. Letos jsem uvažoval stejně a díky tomu, že mně potkalo i kulaté životní jubileum rozhodl jsem se dát si pořádný dárek, oprášit parádní zážitky z jízdy v Kalifornské poušti a vyrazit za kamarádem Petrem do Kalifornie. Abych necestoval sám, domluvil jsem se s dalším kamarádem Lukášem, který přechodně bydlí v San Francisku, že za mnou přiletí a týdenní výlet po USA včetně ježdění v poušti podnikneme spolu. Stačilo tedy koupit letenku (cca 13 000 CZKLufthansa cestou tam přes Frankfurt a zpátky s AirAustria přes Vídeň) a oprášit ESTU (vízum USA do kterého píšeme adresu k mé kamarádce u které budeme chvíli v San Diegu bydlet). Petr mi hned psal, že se moc těší a že narychlo koupil velký karavan, který zaparkoval v RV parku v oblasti Occotillo Wells, kde tím vybudoval parádní základnu pro ježdění v poušti. Týdny před akcí ubíhaly a já úspěšně střihal metr, když se ozval další kamarád „Johaník“ s dotazem, zda podnikneme plánovanou zářijovou akci v Rumunsku. No musel jsem se trošku omlouvat a kličkovat :) , že jsem změnil plán a vyrážím do USA ale, že má kamarád možnost se ke mně přidat a zažít něco opravdu parádního. Když jsem mu v kostce vylíčil náklady a plán tak ani chvíli neváhal a ihned kupoval letenku, kterou nakonec koupil přes Berlín od společnosti AirBerlin za zhruba 13 000 CZK.

Následně jsme dali krátkou schůzku, kde jsme doladili vízum a nějaké základní informace pro účast na výletu. No kdo by to byl řekl už jsme byli tři.  Zhruba dva týdny před odletem pak proběhl velmi podobný scénář, kdy další kamarád Kankx zachytil na FB informaci o chystaném odletu a začal pátrat po tom jak je to s rumunskem. Další průběh byl už stejný jako u Johana tedy po zasvěcení do plánu mých narozenin ani vteřinu neváhal a jal se kupovat letenku, kterou pořídil s LOT přes Varšavu (taky zhruba 14 000 CZK). Tak se z relativně jednoduchého přesunu stala „Akce kulový blesk“ :D. Čtyři lidé cestující přes oceán, každý zcela jiným spojem přes jinou destinaci s cílem se sejít na letišti v Los Angeles v rozmezí +- 3 hodiny.

Grónsko  Kanada  Los Angeles  Auto z půjčovny

Kdo mně zná ví, že jsem jak kamarádi říkají „zrozen ve znamení hovna“ tudíž, když se mi něco může pokazit jistě se to pokazí společně s věcmi co se pokazit ani nemůžou :D. Na této akci mi ale od počátku významně sekundoval Johaník, který hned po pár dnech po rezervaci letenky zjistil, že jím zvolená letecká společnost AirBerlin krachuje a tedy vůbec není jisté zda do USA odletí :D. Zhruba týden před odletem mně informoval, že mu byl změněn zpáteční let, ale vypadá to že letí a jako bonus mu byla zrušena i rezervace na parkování na letišti, kterou taky zajistil jinde. No začíná to pěkně :D a nebudu zastírat že byl chudák po celou dobu terčem našich vtípků na téma letu s AirBerlin :).

V sobotu 23.9.2017 po půlnoci jsem se jako první vydal na letiště v Ruzyni, kde jsem bez problémů zaparkoval na předem zamluveném místě a vydal se čekat na na check-in. Odbavení proběhlo v pohodě pouze mně „pobavila“ parta totálně ožralých čechů cestujících s nějakou cestovkou na kterýsi řecký ostrov. Totální bordel u kontroly zavazadel a opět jsem se za nás jako národ trošku zastyděl. Kluci průběžně hlásí odjezdy z domů a já akorát nasedám do letadla do Frankfurtu. Ve Frankfurtu snídám a dostávám průběžné info, že kluci jsou odbavení a sedají do letadel na svá přestupní letiště. Johan tedy trošku panikaří, když se let na cedulích chvíli neobjevuje nakonec, ale v pořádku taky sedá do letadla a vyráží v ústrety amerických zážitků. Když se nasnídám a mám zhruba 20 minut do boarding zjišťuju že jsem se sice uklidnil tím že jsem na správném terminálu, ale ten je velký jako prase, takže na správnou Gate letím až plivu plíce. Let do USA je pro mě peklo, noc předtím beze spánku, třeští mi hlava, ale chmury zahání parádní výhled na Grónsko a Kanadu, nad kterou letíme.

A380  Letím  Partička

V LA dosedám jako první z české party, bez problémů procházím imigrační kontrolou, venku před terminálem se srážím s Lukášem a čekáme na kluky. Jako další přistává Kankx který také prochází kontrolami v pořádku a my ho odchytáváme u východu. Kecáme a na cedulích sledujeme, že Johanovo letadlo již přistálo a tak ho začínáme vyhlížet, když v tom pípne mobil. Johan poptává číslo popisné k mé kamarádce do San Diega, kterou jsme uvedli v ESTA no to nevíme tak mu píšeme ať tam vyplní třeba 33 :D po nás totiž nikdo nic nechtěl. Když se Johan znovu ozve prská, že ho imigrační úředník vyhodil z fronty, protože uvedl číslo popisné, které neexistuje, takže si ho kluk šikovná musel vygooglit :). Když potom prošel imigrační kontrolou, tak ho jako bonus poslali na další detailní prohlídku :D. No Johan boduje :D. Nakonec jsme ale všichni před letištěm unavení z cesty ale plní očekávání zážitků budoucích. Lukáš v předstihu zamluvil půjčení auta u HERZ, ve které má slevu takže sedáme na shuttle bus který nás do půjčovny za pár minut dopraví.

Lukáš jde řešit půjčení auta aby pro mě vzápětí doběhl s tím, že jako další řidič musím uhradit 100 USD kauci a dodat doklady (půjčení auta na týden vyšlo na zhruba 380 USD). Tím začíná moje část tradičních patálií :D. Nic zlého netuše dávám chlapíkovi svojí kartu ten jí projede terminálem a hlásí že zamítnuto :D. Říkám si co je to za kravinu na té kartě je minimálně 14 000 korun ale dobře tedy, beru kreditku, kterou ssebou mám jako zálohu a tou se platba zadaří. No nic dál to neřeším a my sedáme do auta a vyrážíme směr hotel Titta In, ve kterém jsem v předstihu zamluvil pokoj a po tom co jsme se rozrostli o kluky dobral i jeden pro ně.

LA se začíná nořit do tmy a my sledujeme ten gigantický místy až 20ti proudý provoz se spoustou typických american muscle cars. Do hotelu dojíždíme celkem v pohodě a já letím zaplatit pokoj. Používám opět kreditku a dozvídám se, že zamítnuto :D No jak jinak taky :D. Platím tedy hotovostí a na pokoji se připojuji na WIFI abych zjistil, že si chlapci z HERZ místo 100 USD strhli 800. No nebýt to já tak by mně trochu nasrali :D. Takže taková americká klasika protože dost podobné zkušenosti mám z mých předchozích návštěv.  Lukáš proto volá do HERZ, kde nejdřív zapírají, že něco takového udělali. Na to konto se snažím připojit do banky, která po mně po telefonu vyžaduje jakýsi T-PIN, který si samozřejmě nepamatuji ( kdo by si ho taky po 15 letech kdy jej nepoužil pamatoval) takže si na první dobrou blokuji veškerý přístup k bance :D. První den v USA já zhruba – 18 000 korun bez přístupu k bance no pěkně :D. Herz po dalším telefonátu přiznává chybu, že peníze vrátí (tedy část) a já si tím dál nehodlám kazit večer. S Lukášem ještě zabíháme na bagetu do nedalekého Subway a pak zaleháme na pokoji. Zítra vyrážíme do Universal studios, kde jsem pro všechny dopředu koupil lístky přes internet (105USD osoba). Vychází to na den mých narozenin neděli 24.9.2017 tak se těšíme a znaveni po dlouhé cestě bez větších problémů brzy usínáme..

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko