Archív rubrik: Výlety bez čtyřkolky

Kalifornia – den 3/4

Třetí den – pondělí 13.1.2014
Dnes se konečně budím bez bolesti hlavy navíc venku nás vítá skutečně letní den, tedy sluníčko a krásných 26 stupňů ve stínu. Na hotelu balíme věci dáváme si již tradiční vafli a javorový sirup :D. Odhlašujeme se a vyzvedáváme auto z parkoviště. Dnes máme na programu víceméně jen přesun do San Diega ke kamarádce Renatě. Času máme spoustu a tak nejdříve jedeme na pláže LA trošku okouknout pobřeží. U vody parkujeme na velkém parkovišti, kde díky brzké hodině nikdo nevybírá a míříme okouknout pobřeží, přičemž zjišťujeme, že parkujeme přímo u Ocean Museum. Netrvá dlouho a  rozhodujeme se ho navštívit, přeci jen jsme tu abychom něco poznali a trošku se vzdělali. Kupujeme si tedy vstupenky a řešíme, co s autem, které stojí na placeném parkovišti, kde ale zatím stále není výběrčí. Rozhodujeme se jej přeparkovat k chodníku na hodiny. Přeparkovávám tedy a Lukáš krmí hodiny čtvrťáky, kterých má ale málo, takže odbíhám rozměnit do přilehlé restaurace a nakonec si úspěšně zhruba hodinku a půl předplácíme. Huráá  můžeme zamířit do Muzea.

Los Angeles  Los Angeles  Los Angeles

Hned u vstupu narážíme na obrovský model velryby a dočteme se, že velmi často připlouvají k pobřeží Kalifornie přičemž je možnost zaplatit si výlet s jejich pozorováním. Říkám si to by bylo zajímavé a určitě, pokud vyjde čas to zkusíme (dočtete se později). Další část muzea je věnována hlubokomořskému životu, je zde tma a v akváriích máte možnost vidět živočichy, které jen tak v muzeu neuvidíte tedy hlubokomořské světélkující ryby, medůzy roztodivných tvarů ale i obří loděnky či jakési stvoření podobná vyhynulým Trilobitům. Moc pěkné. Celá budova muzea je protkaná obrovským množstvím akvárií, která jsou vtipně propojená s mořem, takže se v nich obměňuje voda, probíhají vlny a k vidění jsou opravdu všechny možné druhy ryb od těch obrovských po ty krásné barevné korálové. V druhém patře nacházíme tučnáky, mořské vydry a prohlídka nás pak vyvádí na střechu, kde je veliký nízký bazének plný rejnokům, které si můžete pohladit. Oba tak činíme a je to zvláštní pocit ryba má narozdíl od šupináčů krásnou jemnou kůži a k našemu překvapení rejnoci sami připlouvají, aby byli „podrbáni“. Když se pocachtáme s rejnoky scházíme do zahrady, ve které je další sposta akvárií s malými i velkými žraloky a shlédneme zajímavou ukázku toho jak zde umněle odchovávají žraloky v jakési kapsli umístěné ve vodě.  Nakonec je prohlídka doplněna o obří voliéru s papoušky do které vcházíme a jak se zvenku zdála nudná uvnitř po pár metrech zjišťujeme, že opak je pravdou. Po pár metrech přilétá papouch a uhnízďuje se Lukášovi na rameni :D. Nastává sranda protože ten se poměrně lekne navíc při pokusu se papoucha zbavit ten mizera docela bolestivě klove do všeho co je mu nastrčeno a svého nově zotročeného nosiče nehodlá opustit .  Když už se zdá, že se konečně rozhodl k ústupu přestupuje na moje rameno a doplňuje ho jeho kamarád :D. Pracovnice muzea se směje a říká zda jsme v pohodě :D. Noo docela joo ale jak se jich zbavit. Nakonec se zkouším rozejít směrem k východu a papoušci to vzdávají a odlétají :D No prča..

Los Angeles  San Diego Sea Word  San Diego Sea Word

Venku sedáme do auta a pobřežní dálnicí míříme k San Diegu. Cesta trvá zhruba 3 hodiny, pričemž poblíž San Diega míjíme velkou námořní základnu a sledujeme výcvik pilotů helikoptér poblíž pobřeží. V San Diegu dáváme rychlý oběd v místním bistru a pak už míříme k Renatě která nás očekává. Ubytováváme se a vyprávíme jí první zážitky z LA ona nám na oplátku dává zajímavé tipy na to co navštívit v okolí. Prokecáme tak pár hodin a pak se domlouváme, že společně s ní a jejím synem Matesem vyrazíme na nákupy do nedalekého obchoďáku. První míříme do Victoria Secret nakoupit nějaké hadříky pro naše odložené manželky :D a pak Renata odbíhá za běžným nákupem my s Matesem a Lukášem vymetáme Apple Store,  jakýsi obchod plný různých šíleností pro místní Teenagery (název jsem zapoměl) a obchod s komixy, kde si jakožto věčné dítě kupuji figurky z World of Warcraft :D.  Nakonec nás zaujímá místní Pet Shop ve kterém mají tak jako u nás křečky a morčata vystavené psi i těch největších plemen a to v boxech o velikosti tak pro ty morčata. Velmi smutný pohled a je nám pejsků docela líto. U Renaty pak zasedáme k večeři kterou připravuje na pořadu jsou výborné steaky s bramborem pečeným na grilu které zapíjíme sladkým Kalifornským vínem.. Do pozdní noci pak kecáme u cíga v garáži a pak už hurá na kutě .. zítra máme v plánu Sea World další z neopominutelných atrakcí našeho programu.

Čtvrtý den – úterý 14.1.2014
Paráda dnes jsem se konečně pěkně vyspal. Klidná rezidenční lokalita poblíž golfového hřiště nikde žádná auta a provoz znamenaly konečně pořádný spánek. Ráno usedáme do auta a míříme do nedalekého bistra na koblihu a kávu. Bistro patří nějakým číňanům a jsou strašně milí, koblihy mají vynikající takže každý spráskáme aspoň tři a pak už se kutálíme k autu a jedem směr Sea World.

San Diego Sea Word

U brány parku jsme přesně na čas takže kupujeme lístky již tradičně fasujeme mapu a hurá na věc.  První atrakce na kterou míříme je horská dráha Journey to Atlantis. Než se k ní dostaneme Lukáš ještě podrbe obrovského varana, kterého v části Animal Connections předvádí jedna z ošetřovatelek. Před vlastním nástupem na horskou dráhu prohlížíme parádní obrosvká akvária plná rejnoků a pak si dáváme adrenalinovou jízdu která jako bonus opět končí ve vodě :D. Opět moc pěkný zážitek když trošku oschneme zamíříme k Wild Arctic kde jako první dáváme Flight simulátor a v simulátoru obří helikoptéry prolétáme nad arktidou. Po simulátoru procházíme parádní výběh ledních medvědů, mrožů a běluh. Obří skleněné stěny umožní přiblížit se ke zvířatům opravdu blízko navíc kulisy jsou dokonalé a  když zjistíme, že jsou stěny jeskyní pokryty pravým ledem konstatujeme, že se tady zvířata mají jako doma.

Z arktického pavilonu svižným tempem zamíříme k živé show „Pets Rule“ má jít o představení se psy kočkami a tak říkáme mrkneme a když to bude nuda jdeme dál. Představení ale nakonec shlídneme celé protože jsou zvířecí herci skutečně zábavní :D. Po představení pokračujeme k perfektně provedenému výběhu tučňáků ( kde se narozdíl od našich ZOO dostanete k těmhle sranda ptákům na dosah ruky).  A pokračujeme dál k lachtanům , želvám , a parádně udělanému akváriu s delfíny kde jsou ošetřovatelé kteří Vám delfína přivolají a máte si jej možnost prohlédnout zblízka.  Nebudu zde asi dále popisovat celý park a zkusím tedy vypíchnout jen to nejzajímavější .

One Ocean – pro mně TOP akce parku je představení s Kosatkami. Obrovské atrium před velkým akváriem a na něm probíhá špičková show, kterou jinde neuvidíte. Skákající velryby které synchronyzovaně plavou do muziky aby Vás vzápětí naschvál pokropily vodou. Úžasné.

Blue Horizonts – delfíní show je další z parádních představení . Tématická show kde nám až padala brada z toho co je možné s delfíny nacvičit . Spousta akrobatických kousků sladěných do muziky prostě nádhera.
Sea Lions LIVE Comedy – Chcete vidět lachtany tančit Gangam Style :D Pak tuhle show nesmíte vynechat. Taky parádní zábava.
Shipwreck Rapids Tube Raft Ride – Nakonec je třeba se pořádně zmáčet. Divoká řeka na kulatém raftu pod palbou vodních děl ovládaných náhodnými kolemjdoucími. Tahle atrakce taky stojí za vidění.

Strávili jsme další den plný nezapomenutelných zážitků. Jak nás park ráno nacucnul tak nás večer vyplivl pěkně ušlapané ale nadšené. Každé z živých představení stojí za vstupné které do parku platíte a když si všechno dobře naplánujete dá se v pohodě zvládnout celý program.  Zpátky k Renatě přijíždíme už za tmy a dáváme si skvělé steaky které pro nás nachystala. Dáváme si tradiční pivko v garáži pokecáme a brzy uleháme. Zítra nás čeká ZOO a pak už přesun do města které nikdy nespí tedy Las Vegas.

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Lukáš Hakoš

Kalifornia – den 2

Druhý den – neděle 12.1.2014
Do druhého dne se budíme už relativně vyspaní i když mně stále pobolívá hlava vlivem časového posunu. Tradičně vyrážíme na snídani a ke svému překvapení zjišťujeme že máme opět vafli s javorovým sirupem :D je ale docela dobrá takže jí shltneme a hurá na cesty. Dneska máme v plánu Holywood a Beverly Hills a tak zadáváme do navigace Holywood Boulevard což je hlavní a také nejznámější ulice ve čtvrti Holywood (nachází se na ní známý chodník slávy). Vyrážíme a cestou studuji průvodce.

Citace zdroj: Turistika.cz
HolywoodHollywood byl původně samostatné městečko na jihu Kalifornie. Začátky filmového průmyslu, které ho proslavili, spadají do roku 1906, kdy zde natočila společnost Biograph krátký film Daring Hold-Up. První filmové studio zde vzniklo počátkem srpna 1909. Postupně zde vznikly čtyři hlavní filmové společnosti Paramount, Warner Bros, RKO a Columbia, ale i několik menších společností. Hollywood se začal měnit – do r. 1920 se stal centrem filmového průmyslu Spojených států i důležitým obchodním centrem. První nápad vytvořit zde Chodník slávy jako poctu umělcům a jiným významným přispěvatelům ve filmovém a zábavním průmyslu je již z r. 1953. V r. 1956 bylo schváleno konečné provedení pěticípé hvězdy, vč. mosazného olemování. Z mosazi je i jméno a destička uvnitř hvězdy, která symbolizuje v současné době pět kategorií zábavného průmyslu. Čtyři z nich – film, televize, hudba, rádio byly zvoleny v r. 1958,. V témže roce započala výstavba chodníku, vč. úprav osvětlení.  Poslední kategorie – divadlo – byla doplněna r. 1984. V současné době je chodník dlouhý 1,7 míle (2,8 km). Vede po Hollywood blvd od Gover Street až do N La Brea Ave a další tři bloky jsou na Vine Street, je tam 2483 hvězd se jmény známých herců, hudebníků, režisérů, producentů, ale i hudebních a divadelních skupin. Své hvězdy zde mají i románové postavy. 47% hvězd bylo uděleno v kategorii „Film“, 24 % v kategorii „Televize“, 17 % v kategorii „Hudba“, 10 % v kategorii „Rádio“ a necelá 2 % v kategorii „Divadlo“. Průměrně ročně se přidává dvacet nových hvězd.

Holywood  Holywood  Holywood  Holywood

Na tomto historickém Chodníku slávy je i čínské divadlo Grauman’s Chinese Theatre, které bylo otevřeno 18. května 1927 premiérou filmu Cecil B. DeMille The King of Kings. Toto divadlo je snad nejznámější svými betonovými bloky na nádvoří, kde jsou podpisy, stopy a otisky populárních osobností filmového průmyslu z roku 1920 až po současnost. O počátku těchto stop je mnoho příběhů. Byla to náhoda, kdy někdo nedopatřením šlápl do mokrého betonu, Také se tvrdí, že to kdosi vymyslel. Další verze je, že s tím započal stavební mistr, který se zde tímto způsobem podepsal. Která je pravdivá, to se asi nedozvíme. Existuje téměř 200 hollywoodských celebrit, které zde mají své otisky a podpisy – na nádvoří divadla, ale i uvnitř dalších šesti čínských divadel v rámci Hollywood & Highland Center. Jsou zde např. i otisky nosů, kopyt koní, zbraní a pod. Hned vedle čínského divadla je obrovské kulturně obchodní centrum Hollywood and Highland, které patří mezi nejnavštěvovanější turistické objekty v Los Angeles. Je tam řada divadel, kin, restaurací, hotelů, výstavních prostor, obchodů i nočních podniků. Součástí je i Dolby divadlo, dříve Kodak divadlo, kde se každoročně udělují Ceny Akademie. Odtud je také dobře vidět poměrně vzdálený nápis „Hollywood“. Původní nápis “ Hollywoodland“ byl postaven v r. 1923. V r. 1978 byl restaurován, původní nápis byl při tom úmyslně zkrácen na Hollywood tak, jak ho známe dnes. Je 14 m vysoký a 110 m dlouhý. Přímo k němu se dojít nedá. I když ve městě vyjdete po schodech na vyhlídku „Hollywood“, uvidíte nápis z dálky.

Holywood  Holywood  Holywood  Holywood

Holywood boulevard nejdříve projíždíme autem a hledáme parkování, které nakonec najdeme v jedné z bočních uliček (10 USD). Chodník slávy bereme od začátku, takže studujeme jednotlivé hvězdy a hledáme nějaké to pro nás známé jméno. Ulice je to moc pěkná spousta obchodů, restaurací, reklamních poutačů. Čím více se blížíme do centra, tím více roste ruch, přibývá turistů ale i atrakcí. Po ulici postávají různé filmové postavy a za nějaký ten bakšiš nabízí společné foto. V jednu chvíli odbočíme k obchodnímu centru „Hollyood and Higland“, kde fotíme nápis Hollywood na vzdáleném kopci ale také prošmejdíme pár značkových obchodů. V obchodech se jen utvrzujeme v tom, že se zde značkové oblečení prodává za skutečně normální ceny a ne jako u nás, kde obyčejné sportovní tepláky (Nike, Adiddas, Puma atp.) kupujeme za přemrštěné ceny a ještě mají někteří jedinci pocit jisté vyjímečnosti, když se v nich promenují ve společnosti :D. Zde jsou to prostě tepláky a stojí zhruba třetinu toho co u nás :D.  Naopak ostatní věci jako jídlo, nápoje atd. jsou docela drahé, pro příklad kupuji v obchoďáku láhev limonády na cestu a platím 4 dolary.  Zpátky na chodníku slávy zamíříme k čínskému divadlu, před kterým fotíme podpisy a stopy hvězd. Vlastní chodník slávy máme prošlý relativně rychle a tak v jedné z mnoha agentur pořizujeme výlet k vilám slavných osobností v Beverly Hills. Zaplatíme 30 USD na osobu a za blízkým rohem nastupujeme do mikrobusu bez střechy, který nás odváží do Beverly Hills.

Holywood  Beverly Hills  Beverly Hills

Cestou stavíme na vyhlídce s nejlepším pohledem na LA ale i nápis Hollywood. Je bohužel zataženo přesto pořizujeme pár fotek a zaujme nás jak jsou místní kopce pokryté zavlažovacími hadicemi, přičemž záhy zjišťujeme, že nejde o zavlažování ale o hasící systém, protože v této suché oblasti hrozí velké riziko požárů. Další cesta pak už vede k honosným vilám slavných nicméně většinou vidíme vstupní bránu a i když se dozvídáme, že zde třeba bydlel Michael Jackson, tak nám to moc nedává. Vlastní luxusní vily jsou víceméně jako všechno tady dřevostavby a tak nám zas až tak honosné nepřipadají (přece jenom víme jak umí vypadat taková krásná prvorepubliková zděná vila třeba v Černošicích u Prahy :D ). Pozemky zde mají ale jednu z nejvyšších hodnot na světě.  I tak se kocháme zaparkovanými ferrari, maserati atd.. a jsme rádi, že jsme vzali tento výlet protože, když bychom se tu motali sami nejen, že bychom nevěděli kde kdo bydlí ale viděli bychom polovinu. Cestou zpět nás minibus prováží skrz nákupní luxusní centrum Beverly Hills včetně známé Rodeo Drive. Pak už míříme zpět na Hollywood boulevard, kde výlet končí. Po návratu krátce odpočíváme na obědě v místním bufetu (jak jinak než u hamburgra) a pak zamíříme k autu. Cestou se domlouváme, že jedeme na Rodeo Drive prošmejdit ony obchůdky typu Luis Vuiton, Prada, Versace nakoupit nějaké tý démanty atd.. :D.

Rodeo Drive  Beverly Hills  Rodeo Drive  Holywood

Přesun na Rodeo Drive trvá chvilku cestou potkáváme pro ameriku typického nosiče reklamy (chlapík co různě hází reklamní cedulí) ale i jev, který jsem znal jen z filmů a trošku jsem si myslel, že jde o produkt fantasie režisérů, tedy bezdomovce co tlačí nákupní vozík ve kterém veze celou svojí „domácnost“. Další zajímavostí jsou různí potrhlíci s cedulemi postávající na křižovatkách… tu jeden vyzívá k úctě k bohu .. jiný zase jen čistokrevně žebrá. Na Rodeo Drive dáváme auto do podzemní garáže a procházíme celý trojuhelník ulic s obchody těch nejluxusnějších značek. Například výloha u Cartiera vyvolala moje vzpomínky na Francouzké Cannes, i zde mají ve výloze šperky, za které by se dal vést docela spokojený život :D. Dost taky okukujeme auta, myslím že to co tu běžně parkuje se u nás jen tak nevidí (auta jsou zde kategorie sama pro sebe já jakožto milovník offroudů sleduju obrovské pickup různých značek jejichž kapota je ve stejné výšce jako naše střecha :D, ale i nové mustangy, camara atd… atd.. nádherná auta a to nemluvím o supersportech typu ferrari, lamborgini). Když se pocouráme začíná se smrákat (stmívá se tu zhruba v 5 hodin odpoledne) takže hupsneme do auta a pěkně ušmajdaní míříme zpět na hotel. Na večeři vyrážíme do sousední restaurace, kde dáváme pizzu a pivko přičemž nám pohodu narušují jen bezdomovci, kteří se bez okolků přitočí k zahrádce a otravují hosty. LA a downtown se mně tedy moc nelíbí ošklivé rušné centrum plné různých individuí, které vůbec nepůsobí bezpečným dojmem (srovnám li se San Diego je to nebe a dudy Diego je krásné rodinné město zcela na pohodu). Zítra odjíždíme do San Diega a cestou máme v plánu Ocean Museum na plážích LA ale to až v další části tohoto čtení na pokračování ….

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Kalifornia – úvod

Výlet do Kalifornie jsem plánoval již delší dobu, jelikož tam mám známou, která opakovaně nabízela možnost jí navštívit a poznat tuhle krásnou a klimaticky přívětivou část spojených států bohužel mně to doposud nikdy nevyšlo. Přišla zima a my jsme v práci s kolegou meditovali, jak si jí zkrátit někde v teple. Na přetřes se dostala i ona Kalifornie a jak už to tak u mně bývá od nápadu k činu nechybělo moc. Kolega „Lukáš“ je na tom podobně, takže jsme se dohodli, že v lednu společně vyrazíme na relativně krátké 14 denní putování po Kalifornii, Nevadě a Arizoně. Po návratu jsem se rozhodl (protože to byla opravdu parádní akce) pro naše čtenáře (byť nakonec nešlo o akci se čtyřkolkami) sepsat pár řádků pro zajímavost ale i jako podklad pro všechny ty, co by takový výlet také rádi realizovali. Zde tedy přinášíme první čás a další budou následovat tak, jak je budu zpracovávat :D.

Universal Studios  Universal Studios  Universal Studios

LetadloOdlétáme v pátek 10.1.2014 přes Londýn (Heatrow), kam letíme s British Airways a dále do Los Angeles s American Airlines letenky objednává Lukáš přes Student Agency a stojí nás zhruba 17 000 CZK na osobu. Před odletem si zajišťujeme vstupní „víza“  ESTA a platíme poplatek 14 USD ( více o ESTA zde). Pro jistotu si ještě zařizujeme mezinárodní řidičský průkaz, sice dostáváme informaci, že v Kalifornii uznávají náš evropský ale chystáme se i do Nevady a Arizony takže jistota je jistota (stačí 50 Kč a jedna fotografie). Ještě si vyměním zhruba 700 USD kapesné a ověřím finance na platební kartě a huráá můžeme vyrazit do té Amériky :D. V pátek ráno ke mně přijíždí Lukáš házíme kufry do auta a frčíme na letiště. Máme čas takže dáváme kafčo a absolvujeme první odbavení, které probíhá v pohodě akorát klasicky zapomínám na tablet v batohu takže trošku blokuji provoz :D.  Projdeme Duty Free zónu a než se nadějeme sedíme v letadle. Let je to krátký ( cca 2 hodinky ) takže za chvíli přistáváme přičemž zahlédneme olympijský stadion. Po přistání absolvujeme další „filcování“ a přichází čas na moje první číslo :D. Pravidelně vozím hotovost a kartu v peněžence na krku (pod tričkem) celník si toho všímá a prosí mně abych jí odložil, když tak učiním tak jí vezme a než mu stačím říct že v ní mám kromě peněz i kartu tak jí v mžiku ohne do pravého úhlu a pro jistotu kouzlo 3x zopakuje :D. Fíha tak mně zlomili platební kartu hned v Londýně :D. Kartu kontroluji a je řádně popraskaná hned tedy vyrážím do prvního obchodu koupit bagetu a zkusit jestli funguje. Lukáš mně s pobavením sleduje a pobavení stoupá v okamžiku, kdy v rámci placení prodavačka prohlásí něco ve smyslu, že jí přestal fungovat terminál a ať jdu vedle :). Druhý terminál naštěstí zafunguje … uff už to vypadalo, že je karta v čudu.  Touto vtipnou epizodou jsme krásně vyplnili čekání, takže procházíme na další filcování k letadlu do LA, kde nám kromě tradiční prohlídky ještě zkotrolují registraci ESTA a nalepí jakousi samolepku na pas. Letadlo do LA je skutečně macek a tak chvilku trvá nalodění a pak ještě hodinu čekáme a nabíráme zpoždění. Nakonec startujeme a je nám puštěno uvítací video do USA, které nás informuje o dalších vstupních procedurách přičemž letušky roznáší další nezbytný formulář :D.

 Universal Studios  Universal Studios  DSCF3376  Universal Studios

Universal StudiosPo zhruba deseti hodinovém letu a shlédnutí tří filmů dosedáme znaveni na letišti v LA. Vítá nás krásných 20 stupňů tepla a další fronta, tentokrát k imigračnímu úředníkovi, kterému předkládáme pas, zodpovíme mu pár otázek a on nám sejme otisky prstů na obou rukou a pořídí fotografii :D. Paráda už mně má FBI a CIA v merku :D. Pak se už kodrcáme vstupní halou a pořizujeme foto u letištní cedule.  Venku dávám nezbytné relaxační cígo a Lukáš mezitím sonduje, odkud nám jede Shuttle bus do autopůjčovny Dollar, kde máme už z čech zamluvené auto. Bus nakonec lehce nacházíme a ten nás za pár minut vyhazuje v půjčovně. Vybíráme si auto, původně jsme chtěli forda ale když okukujeme ostatní auta rozhodujeme se pro Mazdu 3 (půjčovné i s veškerým full pojištěním na 14 dní vyšlo na 580 USD). Před cestou jsem si do navigace stáhnul aktuální mapu USA, takže zadávám adresu hotelu, kde jsme si taktéž již v čechách udělali rezervaci (přes booking.com) a vyrážíme. Řídím a chvíli se sžívám s automatickou převodovkou (největší problémy mně dělá to, že auto jede i když nešlapu na plyn), když si po pár mílích začínám zvykat rozhodne se navigace stávkovat a vypíná se.  Zastavujeme, abychom jí rozcvičili ale nedaří se, potvora je unavená z neustálého máčení na čtyřkolce a zrovna ve dvanáctimiliónovém Los Angeles vypovídá službu. Střídáme se tedy za volantem. Lukáš řídí a já se snažím oživit navigaci případně rozchodit off-line mapu na tabletu. Lukáš nás mezitím zcela neomylně zaváží do totálního gheta, kdesi na předměstí, kde pro větší autenticitu zážitku zastavuje :). Když mimoděk vyhlédnu z okénka, kde se mezi popelnicemi povalují tlupy černochů a zároveň si uvedomím, že mám v jedné ruce navigaci v druhé tablet přičemž na mně kouká asi 40 párů očí stahuji okénko a velím k přesunu :D.  Po dalším kroužení zjišťujeme, že bez navigace hotel prostě nenajdeme a tak připojuji roaming spouštím navigaci v mobilu a za zhruba 1000 CZK nás naviguji k hotelu. Z této epizody plyne ponaučení, buď si půjčte navigaci v půjčovně s autem a nebo si vemte nějakou funkční (kdo mně ale zná ví, že u mně je jedno co zvolím selže vždy obojí :D). Nakonec totálně vyštavení parkujeme před hotelem, kde dáváme auto na přilehlé parkoviště (hotel poskytuje slevu na parking) a platíme zálohu na tři dny parkování (zhruba 30 USD). Vystreslý Lukáš pak zápolí s klíčkem, který mu nejde vyndat ze zapalování :D. Chvílemi vypadá, že síla zvítězí nad intelektem :D, jeho BMW totiž klíček nepoužívá. Když vidím, že toho má skutečně dost tak ho posílám do hotelu a mezitím řadím „P“ a klíček vyprošťuji :D. Za hotel na první 3 noci platíme 145 USD. Na pokoji vysloveně upadáme do bezvědomí. Úmorná cesta bloudění v LA a to všechno, no máme toho až až, takže nám ani nevadí, že hotel vypadá trošku hůře než na fotkách. Po chvíli usínám ale spím neklidně pod okny houkají policejní auta a ruch velkoměsta je skutečně velký, časový posun si navíc také vybírá svoji daň a tak mně trochu bolí hlava.

Universal Studios  Universal Studios  Universal Studios  Universal Studios

První den – sobota 11.1.2014
Ráno se budíme do slunečného dne zhruba v 8 hodin místního času. Sbíháme na snídani, kde dostáváme velkou vafli s javorovým sirupem (ještě netušíme, že v tomto hotelu nic jiného ke snídani nepodávají :D).  Připojujeme se na WIFI posíláme krátké zprávy domů. V pokoji pak balíme batohy (přičemž Lukáš zjišťuje, že potvora navigace začala fungovat) a vyrážíme směr Universal studios aneb filmové ateliéry a zabávaní park přímo v továrně na sny. O tomhle parku jsem toho hodně slyšel a jeho návštěvou si splním dětský sen, takže se ani nemůžu dočkat. Přesun autem trvá zhruba hodinku přičemž projíždíme centrem Los Angeles ale také pod známým nápisem „Holywood“. Parkujeme na obrovském parkovišti (16 USD) a přes uličku plnou holywoodských obchodů míříme k vstupní bráně, před kterou je známá fontána s globusem a logem Universal Studios. Kupujeme vstupné na jeden den (1-day pass) a já si ke vstupence ještě pořizuju šňůrku na krk :D.Vstupenka platí na všechny atrakce a dopředu uvádím, že i když se vstupné zdá vyšší pak dáte dvě atrakce a uvidíte, že je to docela málo :). Pak už se brána parku otevírá a my vstupujeme do ráje pro každého filmového fanouška ale taky každého, kdo se rád baví. Tenhle park je jeden z TOP zážitků, které jsme absolvovali a tak jej v tomto díle deníku popíši trošku obsáhleji i když platí, že žádné video fotka či vyprávění nedokáže nahradit ty parádní autentické zážitky, které opravdu stojí zato.

House of Horrors
Jako první hned za branou parku narážíme na House of Horrors, kde se Váš zážitek z obvyklých domů hrůzy posune o level výše. Vcházíme do temných chodeb, ve kterých se ozývají skřeky křik a v šeru skoro tmě se přes pavučiny protahujeme dál. Každý úsek domu představuje určitý hororrový film. Jdu první a říkám si nic mně nepřekvapí, když v tu chvíli z temného rohu vyskočí namaskovaný chlap s kudlou a tak mně šokne až si zakřičím :D. Fuj … no nic říkám si chce to být opatrnější a tak dál postupujeme pomaleji a zíráme do každého kouta. Tu vypadne kostlivec tu nějaký hologram no říkám si bude to pohoda … v dálce zahlédnu človíčka s baterkou a říkám si aha ten mně ukazuje směr… ale ten syčák tam byl jen jako odvedení pozornosti a sotva jsem jí ztratil, vyskočil další příšerák a opět jsme si s Lukášem trošku hýkli :D Hnusááááci :D … Znovu volím obezřetné tempo a pouštím Lukáše před sebe, abych mu taky dopřál šokovou terapii :D. Ten po chvíli narazí na postavičku Chuckie stojící v jakémsi sudu. Říkám „tyjo, ten je hustej toho si vyfotím“ a lovím foťák, přičemž přesně v okamžiku, kdy dávám foťák k oku ten malej zmetek ožije a s kudlou se rozeběhne proti mně :D. Tak teď už jsem zařval s volume doprava a málem si sedl na zadek :D. No síla …  Dále procházíme kolem sálu Frankensteina a spousty dalších děsíků. Koukám, že Lukáš předemnou už docela upaluje, ono i když člověk ví, že na něj někdo bafne je to tu udělaný tak, že se srdce stejně rozbuší :D. Nakonec vypadáváme ven a jak jsme velký chlapi musíme si chvilku sednout a vydechnout si. První atrakce a hned takovej masakr.

 

Po celém parku máte možnost potkávat různé filmové charaktery od postav z kreslených filmů po scifi, hororor, akčňák prostě cokoliv co Vás napadne. Za mně osobně nejlepší a nejoblíbenější záporák Beetle Juice :D. I při přecházení mezi atrakcemi (mimochodem velmi všude jsou dobře označené tabule, které ukazují, kdy co začíná a jak dlouho to trvá takže se to dá naplánovat tak, aby jste stihli za jeden den všechno) tedy máte o zábavu postaráno. Navíc je celý areál protkán spostou krámků vždy tématicky zaměřených na ten či onen film z této filmové dílny. 

 

Studio tour
Jako další atrakci volíme Universal Studio Tour. Usedáme do autobusu a ten s námi projíždí celé fimové ateliéry. Areál je skutečně obrovský a vynikající průvodce nás vždy upozorňuje na to, kde se jaký film natáčel. V podstatě tu mají postavená celá města s bankami obchody rodinnými domy atd. V jednu chvíli přijíždíme k motelu ze známého horroru „Psycho“ a před našimi zraky ožívá scéna z filmu, kdy z motorestu vychází vrah nakládající mrtvolu do auta, aby nás vzápětí zahlédl a rozběhl se na nás :D. Další zastávkou je vesnice v tropech, kde nejprve začne pršet a vzápětí přijde obrovská vlna, která zaplaví okolní domy včetně našeho autobusu… Fíha říkáme si, to je mazec co může ještě přijít … Když pod námi vzápětí povolí most říkáme si, že už to asi lepší nebude to ale netušíme, že přijde King Kong. Autobus zajíždí do haly a my nasazujeme 3D brýle. Co se děje pak je naprosto neuvěřitelné. Celý tunel je jedna velká obrazovka, ze které se na náš autobus řítí dinosauři a přibíhající King Kong s nimi rozpoutá lítou bitku. Autobus skáče a reaguje na údery … voda stříká King Kong skáče přes třechu a autobus se naklání a začíná padat do propasti … cítíme ten náklon a proudící vzduch … zachytávají nás liány, které praskají a my se řídíme dolůů…  WOW masakr… vyjíždíme ven a říkáme si sakraaa to byla zase pecka. Jízda ale nekončí čeká na nás ještě metro, kde se propadne ulice spadne kamión, který začíná hořet aby pak celé metro zaplavila voda, projíždíme scénou, kde právě spadlo dopravní letadlo. Projíždíme kolem domků kde se natáčí seriály atd. atd… zážitek stíhá zážitek. Když vylezeme opět musíme oddechnout a tak navštívíme malé muzeum s vystavenými rekvizitami z nichž mně nejvíc zaujal stroj času tedy auto z návratu do budoucnosti.

Transformers ride
Universal StudiosChvíli oddechneme a dáme krátký oběd v místním bistru a ani to není obyčejné jelikož je to přesný retro bar z doby Elvise :D. Kožené sedačky, chromovaný bar, retro muzika a pořádný burger. Pak už míříme k další atrakci a to Transformers. Nejdříve zastavujeme u robota u vchodu, který je věrnou kopií toho filmového a baví hlouček diváků ( máme natočené vlastní video to se zpracovává). Chvilku se mrknem a pak zamíříme na atrakci. U vchodu vládne vojenská atmosféra vojáci v uniformách nás směrují do malého vozítka, padají strohé rozkazy a atmosféra nás vtáhne a připraví na to co příjde. Nasazujeme 3D brýle a vozítko se rozjíždí přičemž my opět ztrácíme přehled o tom co je reálné a co je film na obrazovkách umístěných na trase. Děj začíná skutečně dynamicky takže jsme víceméně ihned vtaženi do bojové scény. WOW zase paráda, kolem nás burácí výbuchy, roboti kolem pálí salvy raket my se řítíme ulicemi, než nás jeden robot popadne a hodí s námi na dům, ze kterého vzápětí letíme dolů… Když vřava skončí a vozítko zastaví zpět u vchodu máme oči navrch hlavy … říkáme si je to vůbec možné ? Už nejsme schopni říct co je zde vlastně nejlepší atrakce … každá je naprostá špica :D.

Revenge of the Mummy
Další atrakcí je Mumie kam přicházíme velkou egyptskou branou s typickými sochami. Za branou se proplétáme do pyramidy a jako již tradičně usedáme do vozítka tentokrát ale nenasazujeme 3D brýle. Začíná další šílená jízda do útrob pyramidy, která je ale spíše čistá horská dráha v kombinaci s pár mumiemi a obrazovkami. Hnusný okamžik nás čeká takřka na konci jízdy, kdy se vozítko řítí přímo proti stěně. Když už čekáme, že jí musíme projet vozítko ve vteřině zastaví a my zavěšeni do bezpečnostních pásů také. Vzápětí se nám nad hlavami zjeví hlavní filmový hnusák, který na nás vysype mraky malých scarabů v té vteřině nás cosi v autíčku začne šimrat po nohou a pocit lezoucích brouků je tak autentický až námi otřese odpor :D. Než si sdělíme dojmy tak hnusák cosi zahuláká a autíčko se střemhlav řítí zpět na začátek. Noo tahle atrakce byla sice trošku slabší ale i tak dobrá.

Jurasic Park
Další čistokrevnou jízdou je Jurský park. Vozítko nás odváží přímo do filmového světa respektive parku. Poznáváme kulisy s filmu, rozpadlé klece, ze kterých tu a tam vyskykuje nějaký ten dynosaurus. Po chvilce jízdy vjíždíme do ohrady, ve které nás pronásledují obávaní Velociraptoři, kteří nás vhání až do budovy, kde potkáváme samotného Tyranosaura. Ten proráží strop nad námi a když už to vypadá, že se nám musí zakousnout do hlav přehoupne se autíčko do strmého pádu. Řítíme se dolů pod vodopád a končíme v hluboké tůni, ze které vyrážíme obrovskou vlnu, která nás zmáčí až za ušima :D.  Ten konec byl jednoznačně nejlepší navíc končíme před zraky procházejících diváků, kteří čekají až se přiřítí další nic nečekající posádka a bude také zmáčena od hlavy až k patě. U východu nám nabízí fotku ovšem za cenu, která je spíš vtipem takže nekupujeme (tyhle fotky Vám budou nabízet na každé atrakci, přišli jsme ale na takovou českou variantu nákupu – většinou jsou fotky umístěné na tabuli, aby jste si je mohli prohlédnout, takže stačí jednoduše přefotit a je to :D. Je to nečisté ale kdyby za ní nechtěli 20 USD nenapadlo by nás to).

Water World
Jsme už docela uježdění a vydrncaní a tak zamíříme k živému představení Vodní svět. Usedáme na lavičky před dokonalou kulisou pevnosti ze stejnojmeného filmu. Mezitím co diváci přichází, někteří z herců kaskadérů roztleskávají publikum polévají nás vodou a bouří atmosféru. Lukáš chvíli hledá ideální místo až kotvíme v levé části blízko u vody ještě k tomu v táboře špatňáků což se vzápětí ukáže protože na nás míří spršky další vody:D. Po chvíli představení začíná a je to velká strhující show.  Děj je relativně jednoduchý a kopíruje film ovšem hlavní jsou přestřelky výbuchy honičky na vodních skůtrech a spousta akrobatických prvků. Asi se nedá slovy popsat jak moc se nám show líbila, prostě paráda a když v závěru herce při děkovačce představili a my se dozvěděli v jakých filmech tihle kaskadéři, hrají byla vysoká kvalita představení hned jasná. Největší šok představení pro nás nastal v okamžiku, kdy do relativně malé arény před námi spadlo letadlo (samozdřejmě přesně do části, kterou předtím Lukáš pečlivě vybral) a vzápětí explodovalo, přičemž nás výbuchem vytvořená vlna zlila tak, že jestli jsme předtím byli někde mokří, tak teď už všude :D). Představení níže jako video.

 

Pořádně zmáčení jsme se vrhli na další atrakce. Simpsons Ride opět vynikající jízda ve 3D pro milovníky seriálu naprostá nezbytnost, efekty znásobené stříkající vodou a opravdu vtipnou podívanou. Ani si neodpočineme a hurá na Shrek 4D sice víceméně klasické kino ale také znásobené o vodu mechanické sedačky, které Vám totálně znásobí požitek z fimu, který je víceméně krátký akční průlet celým filmem. Nakonec oddechujeme na živé show Special Effect stage, kde nás vtipný moderátor provádí světem filmových triků. No prostě den napráskaný zábavou od rána do pozdních večerních hodin. Při odchodu z parku ještě projdeme městečko s obchody z nichž nejde vynechat Buba Gump Shrimps & Co (ano obchůdek z filmu Forest Gump) nebo obchůdek basebalového týmu Dodgers a pak už znaveni a plni dojmů míříme zpět do hotelu. První den ve státech zcela předčil naše očekávání a ty další ? Ty si přečtete v dalším díle deníku :)

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko