Archív rubrik: Čtyřkolky

SMC Gladiátor 720 Sport – Oťukávání

Na tenhle okamžik jsme se dlouho těšili a teď konečně nastal. Dostala se nám do ruky sportovní varianta čtyřkolky SMC Jumbo 720, kterou jsme jako první dlouhodobě testovali pro náš web. Zatím to bylo jen takové krátké oťukávání na jednodenním výletě a trati ale přesto na nás čtyřkolka udělala takový dojem, že musíme zhmotnit pár řádků :).

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Nejprve něco obecně o čtyřkolce:
Jak jsem uvedl v úvodu tato čtyřkolka konstrukčně vychází z již lety prověřeného stroje SMC Jumbo 720. Stroj je tedy poháněn stejným motorem o objemu 675 cm3 a výkonu 51 koní s 57 Nm kroutícího momentu. Motor čtyřkolky sází na ověřené japonské komponenty (píst – R.W, pístní kroužky – Riken, spojka – Fuji, ložiska – KOYO a NTN,  karburator – Mikuni, řemen varia – Bando, starter – Shihlin, generator – Shihlin atd.) a o jeho spolehlivosti a výkonu není pochyb, sami jsme jej ověřili v dlouhodobém testu přičemž testovaný stroj byl po roce trápení na expedičních cestách přestavěn na silniční speciál (mohli jste vidět na výstavě motocykl 2014) a nyní najíždí tisíce kilometrů po silnici. No a aby toho nebylo málo, tak se Jumbo s tímto motorem  s železnou pravidelností objevuje i na stupních vítězů v závodech Cross country či offroad maratonu, kde nakládá i dvouválcovým, tedy silnějším mašinám. Převodovka je také stejná. Odpružení pak dovozce nabízí ve dvou variantách a to „Standard“, ve které je odpružení pomocí čtveřice  dvojitých A ramen a kvalitních tlumičů s plynulým nastavením tuhosti a „Deluxe“, kde je čtyřkolka osazena špičkovými plně stavitelnými nitrogenovými tlumiči, které svou kvalitu ukazují hlavně při ostřejších jízdách v terénu a při trialových jízdách.

Motor stejný, převodovka stejná a vy se určitě ptáte, kde je změna tedy co činí ze čtyřkolky řekněme „rekreačně / pracovní“ toho „sporta“ a odpověď zní odlehčení. Čtyřkolka si zachovala svoji účelnost  (bylo zachováno 4×4) ale výrobce odlehčil veškeré nosiče a rámy. Zároveň je čtyřkolka „přeplastovaná“ na dravý sportovní vzhled, který ještě umocňují nové světlomety projektorového typu.

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Naše pocity z jízdy a hodnocení:
Hned jak jsem na čtyřkolku sedl a poprvé vzal za plyn, tak jsem pocítil ten „hlavní a nesmazatelný dojem“ z celého dne, a to tu opravdu zábavnou hravost a ovladatelnost stroje. Tak jak jsem po usednutí na X8mičku pocítil neodolatelnou chuť natáhnout to někam do širých dálav (ale dojem z těžkosti a mírné nemotornosti stroje nevymizel), tak jsem s tímto strojem po ujetí pár metrů začal koukat, kde se dá sjet z cesty do nějakého trialu a extrému :D. Tahle čtyřkolka si o to totiž úplně říká. Po pár hodinách blbnutí v lomu jsem s ladnou lehkostí vyjížděl výjezdy, na které bych s větším a těžším strojem ani nepomýšlel o tempu, driftech a všem ostatním snad ani nemluvím. Tahle čtyřkolka je zhmotněná zábava a to bratru za rozumný peníz (to uvádím pro ty co by chtěli nějaké srovnání s o řád dražším CanAm Renegade).

10380964_810737168951327_6970931921979935772_nOdlehčení stroje je skutečně znát a řízení, které jsem už na Jumbo 720 považoval za výborné je teď opravdu parádní a to bez posilovače a jiné elektroniky, která v náročnějších podmínkách hrozí poškozením. Řízení je lehké a reaguje velmi přesně. Při těžším trialu v kamení atp. není žádný problém čtyřkolku vodit a naopak ve vyšších rychlostech drží pěkně stopu a nehrozí, že vám nějaká nerovnost či kámen nechtěně zatočí. Podvozek hodnotím také dobře čtyřkolka je stabilní ani při svižné jízdě driftem do zatáček nemá tendenci se převracet a nějaké boční náklony jsou bez problémů. Protože jsme testovali čtyřkolku předváděcí, nebylo nastavení podvozku pro mně a mojí „muší váhu“ ideální, ale to je věcí nastavení (sám bych pak určitě zvolil variantu s nitrogeny, jelikož tenhle stroj nebudete „lechtat“ někde na cestě). Co se projevu motoru týká, tak bych řekl (i když to neumím racionálně vysvětlit), že má variátor lepší dynamiku, než na klasickém Jumbu 720, které jsem testoval v minulosti. Tam byl nástup výkonu, respektive jeho přenos variátorem v rozjezdu takový vláčnější ale (možná díky odlehčení) tahle čtyřkolka jde “za plynem“ daleko lépe a to už od prvního okamžiku. Jediná taková ta drobnost, která se v rámci testu objevila a už jsem na ní zapomněl je vypadávání sedačky :D. Drobnost, která provázela i staré Jumbo tedy stav, kdy v nějakém výjezdu či křížení sedačka „vycvakne“ a začne vám klouzat pod zadkem. To se dá jednoduše vyřešit ale uvádím pro pořádek.

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Nakonec, před časem jsem dospěl k závěru, že mně ježdění v ČR už moc nebaví všude někdo nadává, někdo závidí a škodí a na trati je to nuda. Tahle čtyřkolka mně to poslední uvedené zcela vyvrátila. Umím si představit mít tenhle stroj v garáži a víkend trávit čistě na trati :D. A kdo ví ? Možná i změřit síly v nějakém závodě. Moc povedené a tedy v duchu moderní doby můj zabahněný palec nahoru.

.
Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Journeyman Gladiátor X8 – dlouhodobý test

Jako každým rokem jsme díky neutuchající ochotě partnerské firmy Journeyman.cz zařadili do náročného dlouhodobého testu stroj z aktuální nabídky této firmy. Už jsme pro Vás testovali jejich SMC Jumbo 720R nebo SBS Gladiator Z6 EFI EX, no a letos jsme zamířili do kategorie plnohodnotných pracovních strojů a do testu zařadili čtyřkolku Gladiátor X8 EFI Elka Edition. Stroj jsme převzali na počátku dubna a hned jsme s ním absolvovali několik tuzemských akcí a expedičních cest, zejména „Týden v terénu (Banát 2014)“, „Expedice Tarcu 2014„, „Přes hřebeny karpat 2014„. Na stroji máme aktuálně najeto přes 3000 km a tak dozrál čas na první hrubé shrnutí našich dosavadních zkušeností. Jistě si říkáte, že článků a recenzí bylo k tomuto stroji napsáno spoustu, věřím ale, že náš unikátní způsob testování přináší zcela jiný úhel pohledu jelikož je něco jiného stroj vyzkoušet v rámci jednoho odpoledne někde na trati či na víkendovém výletu a nebo jej rok používat takříkajíc naplno (zde již zcela mizí nějaký prostor pro skryté vady či nedostatky, které se za jedno odpoledne neprojeví). Nuže tedy k vlastním závěrům….

X8  X8  X8

OBECNĚ O ČTYŘKOLCE:
Gladiátor X8 EFI řadíme do segmentu plnohodnotných pracovních čtyřkolek. Vlastní rozdělování čtyřkolek do „kategorií“ není nikde přesně popsáno a proto se dost často setkáte s tím, že přízvisko „pracovní čtyřkolka“ dostávají i stroje, se kterými si těžkou práci (tahání vozíku, připojení radlice na sníh, zapojení sekačky a dalšího příslušenství) lze představit jen velmi těžce. Jakmile se ale blíže seznámíte s Gladiátorem X8 EFI a jeho parametry zjistíte, že tenhle těžký masivní a patřičně silný stroj je k práci opravdu stvořen. Čtyřkolka se vyrábí pouze v dlouhé verzi (délka 2320 mm, šířka 1180 mm, rozvor 1480 mm), která váží 387 kg. V otevřené verzi disponuje stroj s dvouválcovým motorem o objemu 800 cm3 výkonem 46 kW(63k)/6700 ot./min.

Hned v úvodu jsme velmi ocenili variabilitu dvoumístného provedení. Ke čtyřkolce totiž dostanete jak výborně realizovanou praktickou sedačku pro spolujezdce, tak i neméně praktický zadní boxík, který můžete v případě „sólo“ užívání čtyřkolky umístit právě místo sedačky pro spolujezdce. K tomuto boxíku zároveň obdržíte další dva plastové boxy, které se dají umístit na nášlapy spolujezdce. Snadná montáž / demontáž znamená, že kdykoliv se rozhodnete pro nějaký výlet se spolujezdcem tak během pár minut čtyřkolku přestrojíte na dvoumístnou verzi. V případě „sólo“ užití pak jistě oceníte doplňkové úložné prostory. Se strojem jsme mimo jiné vyrazili i na 14 dní „natěžko“ a šikovně řešený zadní boxík místo sedačky spolujezdce nám umožnil poměrně jednoduše naložit veškerý materiál a proviant potřebný pro tak dlouhou cestu (20l benzínu, stan, spací pytel atd.). Šikovné boxíky na nášlapech potom ideálně slouží pro veškerý materiál, který potřebujete mít takříkajíc „po ruce“. Jedinou drobnost, kterou by jsme zde čínskému výrobci vytknuli, jsou nevyužité otvory ve dně těchto boxíků, kterými v případě brodění a mokra do boxů teče (zalepení otvorů ale neznamená žádný problém a zvládne ho každý „kutil amatér“).

X8  X8  X8  X8

MOTOR A PŘEVODOVKA:
Čtyřkolku, jak už je výše uvedeno pohání 4-taktní (chlazený vodou a nezávislým olejovým okruhem), 8-ventilový dvouválec, SOHC o výkonu 46 kW(63k)/6700 ot./min. s točivým momentem 72 Nm/6000 ot./min s elektronickým vstřikováním paliva Delphi EFI (USA) – (systém výplachu spalin BARRICADE ). Výkon je přenášen pomocí CVT – variátoru a čtyřkolka má uzamykatelný přední diferenciál / převody P/R/N/H/L (parkovací/zpětný chod/neutrál/rychle vpřed/terénní redukce). Když jsme se se strojem zhruba před dvěma lety seznamovali vyčítali jsme mu příliš „strmý“ chcete-li „okamžitý“ záběr, což přinášelo „cuknutí“ v okamžiku rozjezdu. Dovozce ale ve spolupráci s výrobcem zapracoval na úpravě řídící jednotky a nyní je tento problém vyřešen. Rozjezdy jsou plynulé a výkon stopá pěkně dynamicky. V terénu má stroj výkonu vyloženě na rozdávání. V bahenních brodech jsem byl kolikrát velmi překvapen, že nebylo třeba ani připínat přední náhon. V trialovějších pasážích je naopak přiřazení předku vhodné, protože silný motor žene zadní nápravu až do prokluzu („hrabání“) a připnutí předního náhonu tak výkon rozloží výrazně efektivněji. Výjezdy jsou vyloženě zábava, kombinace dlouhého stabilního stroje a výkonného motoru činí řadu i sypkých výjezdů hračkou. Při přesunech po silnici motor vyžene čtyřkolku bohatě přes 100 km/h, takže odpadají nebezpečné situace způsobené dlouhým předjížděním apod. Motor tedy jednoznačně bez výhrady chválíme. K řazení a převodovce máme jednu výhradu a to k poloze „P“ parkovací brzdě. Čtyřkolka nemá žádnou jinou možnost bržděného stání (klasická zarážka na brzdové páčce) tudíž pokud potřebujete stroj zastavit tak, aby se nerozjel musíte zařadit „P“. Pokud tak učiníte v kopci (což je z principu funkce brzdy vždy) pak se stupeň v ozubení „zatáhne“ a následně jde velmi obtížně vyřadit (zpravidla je třeba stroj potlačit, aby se tah na ozubení uvolnil). Další již vyloženě drobnost je poměrně dlouhý a tuhý chod „palce“ na ovládání dávkování plynu. Při celodenní jízdě na expedicích se prvotní tuhost pružiny projevila až křečí do ruky řidiče nicméně je třeba podotknout, že vlivem delšího užívání pružina povolila a ovládání je již komfortnější (a nebo posílil palec řidiče to nedokáži objektivně zhodnotit).

ŘÍZENÍ A PODVOZEK:
Testovaná verze čtyřkolky nemá posilovač řízení, ale do nabídky dovozce již byl stroj s posilovačem zařazen (více zde). Na silnici je řízení čtyřkolky i bez posilovače hračkou, pouze jsme zaznamenali menší „rejd“, který v kombinaci s dlouhým strojem znamená, že se občas budete otáčet „na dvakrát“. Při vedení v členitém terénu (mezi stromy atp.) jde stroj vodit také velmi pěkně, pouze ve sjezdech a při jízdě v trialových pasážích (vyjeté koleje, kamení) vyžaduje řízení větší sílu (udržet řidítka, aby vám je kolej či kámen netrhal z ruky), což je ale stejné pro všechny větší a těžší stroje bez posilovače. Srovám li řízení například s TGB Blade 550, pak bych řekl, že se správně nahuštěnými pneu lze X8 ovládat lépe. Pro rekreační užití (výlety tu polní cesta tu silnice) tedy není posilovače třeba, pokud se chcete pouštět do velmi náročného terénu pak bychom doporučili sáhnout po variantě s posilovačem.

Podvozek námi testovaného stroje je vybaven kanadskými tlumiči ELKA Stage 1. a tak jsme byli velmi zvědaví zda bude tenhle rozdíl v podvozku znát. A skutečně. Oproti základní verzi čtyřkolka výrazně lépe kopíruje terén a hladí nerovnosti. Zcela odpadly situace, kdy jsem si na základní verzi stroje díky dlouhým nohám a tuhému podvozku okopával koleno o kryt řadící páky. Po prvním svezení jsem si říkal zda tohle příjemné vedení stroje v terénu nebude na úkor přílišné „měkkosti“ tlumičů a zda nebudu v bočních náklonech vratký a byl jsem ale mile překvapen. Boční náklony a křížení zvládá stroj skvěle a vynikající tlumiče jsou velmi tolerantní i k chybám řidiče. Jelikož jsem na čtyřkolku přesedal po roce užívání SBS několikrát jsem ve vyšší rychlosti něco špatně vyhodnotil a byl „úzký“ či jsem špatně odhadl hloubku louže. Tlumiče mně vždycky podržely (v jedom okamžiku i zabránily nedobrovolnému výstupu přes řidítka když jsem neodhadl hloubku louže).

X8  X8  X8

BRZDY:
Čtyřkolka je vybavena jak vpředu tak vzadu hydraulickou kotoučovou brzdou a zároveň bezúdržbovým CVT variátorem (řemen Mitsuboshi – Japan) s funkcí brždění motorem. Stroj brzdí motorem skutečně výborně, takže v terénu na vlastní brzdy zas až tak často nedojde. Vlastní brždění a účinnost brzd je pak velmi dobrá. Na silnici pokud dojde na brždění z vyšší rychlosti dojdete k závěru, že by brzdy mohly být účinnější, zde je však třeba přihlédnout k tomu, že jde o terréní stroj, kde se předpokádá rozložení brždění mezi motorovou brzdou a brzdou ovládanou řidičem. Pokud tedy na silnici brzdíte z vyšších rychlostí je třeba počítat spíše s fyzikou (váha stroje vs. rychlost).

PORUCHY:
Dá se říci, že jsme po pročtení některých fór a vyslechnutí klasických „povídaček“ byli velmi zvědaví jak si stroj povede a zda nás jak se říká „někde nenechá“. O to větší je naše překvapení, když jsme absolvovali tři expedice a na stroji jsme neřešili víceméně nic. Troufám si říci, že tím svojí spolehlivostí předčil nejen naše očekávání ale i některé stroje, které jsme testovali v minulosti, kde se tu a tam nějaká závada prostě objevila. Abychom byli poctiví pak je třeba uvést, že nás od prvního momentu zlobí špatný kontakt u přístrojovky, která občas zablbne a neukazuje přesně rychlost a stav km. Na novém stroji byla také vyměněna svíčka (pravděpodobně vadná už z výroby). Kromě uvedeného jsme ale za celou dobu užívání nezaznamenali žádný problém.

ZÁVĚR:
Tolik tedy shrnutí našich dosavadních poznatků. Pokud se ptáte na naše doporučení pak bychom tento stroj určitě doporučili každému, kdo hledá čtyřkolku nejen na zábavu ale i na těžší práci. Pokud stroj podrobíme „oku cestovatele“, pak se nám velmi líbí výše popsaná variabilita a všem, kteří na svých cestách hledají poznání, tudíž lehčí, místy i těžký terén v kombinaci se silnicí a plně naloženým strojem bychom jej také bez výhrad doporučili. Těm ostatním, co hledají více adrenalinu, svižnější vedení stroje v opravdu náročném terénu (trialové pasáže, sportovní styl jízdy) bychom pak z nabídky tohoto prodejce doporučili nějaký stroj lehčí a menší, například již zmíněné SMC Jumbo, které se nově vyrábí ve verzi EFI ale získalo i sportovní verzi, kterou pro Vás brzy otestujeme. Máte li dotazy k námi testovanému stroji či pokud by jste si jej chtěli přímo vyzkoušet pak se na nás neváhejte obrátit.

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Gladiator 720 Sport – sporťák s duší pracáka

Letošní novinka od taiwanské firmy SMC se poprvé představila na loňské výstavě Intermot v Kolíně nad Rýnem a již tehdy vzbudila velmi zajímavé ohlasy s ohledem na zaměření stroje. V době, kdy takřka bez výjimky všichni výrobci chrlí jeden pracovně-užitkový stroj za druhým, se po delší době na čtyřkolkovém trhu objevil…vždy přemýšlím, jak to nazvat a vždy mě napadne jediné…kočkopes. Pojďme se tedy podívat této šelmě pořádně na zoubek!

Světoznámá taiwanská firma SMC – Standard Motor Corporation (mj. firma, která jako první zhomologovala čtyřkolky pro silniční provoz) se po létech s úspěšnými sportovními (např. SMC RAM 300) a sportovně-užitkovými (např. SMC Jumbo R5) čtyřkolkami nižších kubatur pustila v roce 2008 do vývoje silného 700 ccm agregátu a výsledkem byl v roce 2010 nejen dosud výkonově nepřekonaný taiwanský motor, ale hlavně velmi vyvážená, spolehlivá a fantasticky ovladatelná čtyřkolka SMC Jumbo 720R. Celosvětově velmi populární Jumbo ukázalo i v Čechách, že je strojem nejen pro pracovní zaměření, což záhy dokázalo jasným vítezstvím v nejtěžší kategorii Mistr Quad 4×4 v nejtěžším seriálu offroad závodů v ČR, známých Offroad Maratonech. Právě z tohoto velmi dobře dimenzovaného stroje vychází letošní novinka, Gladiator 720 Sport.

Představení novinky od SMC na výstavě Intermot 2012:

Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport

Technické parametry tohoto sportovně-užitkového stroje jsou v podstatě zcela totožné s modelem Jumbo 720R, a vzhledem ke všeobecné znalosti tohoto stroje není asi třeba zbytečně technickou stránku věci znovu rozebírat (pro připomenutí – odkaz na techniku Jumba 720R). Snad jen malá poznámka k systému plnění. Gladiator 720 Sport ve verzi 2013 stále používá osvědčený systém s japonským karburátorem Mikuni, tudíž z dnešního pohledu již možná zastaralý systém. Ovšem nutno podotknout, že stroje z dílny SMC mají odjakživa velmi spolehlivé startování i díky použití silných startérů a ani mrazy hluboko pod nulou nedělají čtyřkolkám se sytičem problémy. Pro mnoho lidí je karburátor stále synonynem jednoduchosti a i já se s tímto často ztotožňuji. Dle mnoha lidí pracovní stroj nepotřebuje často zbytečná “cinkrlátka” navíc, mnozí si rádi své staré kolky různě upravují a možná i proto jsou stále karburátorové verze pracovních strojů tak populární (např. nesmrtelný Gladiator 510 MLE). Každopádně pokrok nezastavíš a i poslední mohykán v oblasti velkých motorů podlehne trendu EFI. Verze EFI bude k dispozici s nástupem roku 2014, v nabídce ovšem bude i nadále verze s karburátorem.

 Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport

V čem se Gladiator 720 Sport liší od ostatních “kočkopsů”? Designem ani moc  ne, tak jako u podobných modelů značek Dinli, Cectek či TGB, je i novinka od SMC evidentně inspirována “kočkopsovým” průkopníkem, legendárním Renegadem od BRP. Tento design se prostě americkému výrobci povedl a je logické (podobně jako v jiných auto/moto odvětvích), že se stal terčem více či méně úspěšného inspirování a napodobování.

Vzácné fotografie přímo z vývojového centra v taiwanské továrně SMC:

Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport

SMC Gladiator 720 Sport patří z hlediska designu určitě do kategorie povedených, design zcela nepochybně splňuje požadavky sportovní 4kolky. Svým sportovním vzezřením možná na první pohled neosloví zaryté milovníky těžkých pracáků s obřími nosiči a monstrózní výbavou, ovšem po bližším seznámení a nalezení na první dojem ne zcela zřejmých pracovních doplňků možná donutí k zamyšlení, zda je k domu či chalupě nutný jen klasický “pracák”.

Pojďme se tedy blíže podívat na jízdní a užitkové vlastnosti velmi povedeného Gladiatora.

Gladiator 720 Sport je z pohledu jezdce velmi příjemný, čitelný a lehce ovladatelný stroj. Absence masivních nosičů, velkých nárazníků a velkých plastů vám dává pocit, že opravdu sedíte na subtilní sportovní 4kolce. Ovšem zdání klame, například za jezdcem je stále dost místa i pro spolujezdce, ten má dokonce k dispozici i přídavné plastové nášlapy, takže má plnohodnotné místo. Řidič z hlediska ergonomie má vše po ruce, tak jak to asi má být, čtyřkolka se velmi dobře řídí v sedě i ve stoje, velmi dobře drží stabilitu. Použitá 14” elegantní černá litá kola vylepšují už tak nevídanou světlou výšku stroje, která atakuje 30 cm. Pohodlné vyšší usazení jezdce v kombinaci s rozumnou šířkou stroje, dělá z Gladiatora velmi stabilního společníka a ani úplný začátečník nemá problém se se strojem během pár minut velmi dobře sžít.

Proč píšu hned zkraje o ovládání a nikoliv, jako se často píše v jiných testech, o tom, jak to jede, brzdí a trhá asfalt? Právě proto, že ovladatelnost, rejd a jasná čitelnost jsou dle mého názoru hlavními trumfy nového Gladiatora. To, že jede daleko za hranici 100 km/h, že má výkonu na rozdávání a v kategorii jednoválců moc konkurentů nemá, je už od dob Jumba věc všeobecně známá. Často se ale právě nezmiňují vlastnosti, které ocení člověk, kterého žádné rychlostní rekordy či výkony nezajímají. Gladiator 720 Sport je také jednou z mála čtyřkolek, u které takřka nezaznamenáte změnu v řízení při přepnutí na 4×4. Už u Jumba jsem si při testování říkal, jakže to ti chlapci z SMC udělali, neboť většině 4kolek přepnutí do módu 4×4 značně ztíží ovládání. Tady nic. Tuto zcela jedinečnou vlastnost oceníte jak např. při sportovním řádění na trialech, tak samozřejmě při pracovním užití třeba při práci v lese. V kombinaci s mimořádným rejdem a vysokou prostupností máte k dispozici opravdu zdatného pomocníka. Vzhledem k těmto příjemným jízdním vlastnostem je nový Gladiator vhodnou volbou i pro něžné pohlaví. Nemá posilovač, zdá se totiž, že ho vlastně ani nepotřebuje. Další plus pro zaryté “tradicionalisty”.

 Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport

V nabídce dovozce jsou, podobně jako u Gladiatora X8, dvě verze – Standard a DeLuxe, které se liší v podstatě jen odpružením. O verzi Standard netřeba dlouze hovořit, tlumiče jsou klasické konstrukce, opět stejné jako má stroj Jumbo 720 R a charakterizoval bych je slovy “optimální”. Nenadchnou, neurazí. Pro běžného zákazníka plně dostačují, při jízdě působí měkčím dojmem, což je asi v pořádku. Zato verze DeLuxe je zcela nová záležitost. Velmi pěkné nitrogenové tlumiče s možností nastavením tuhosti a odskoku ukazují o dost jiné svezení. Na první dojem velmi tuhé (ano, u zaparkovaného stroje s nimi moc nehnete) tlumiče dostávají úplně jinou charakteristiku při rychlé cross country jízdě a čím rychleji a ostřeji jedete, tím lépe pracují, alespoň tak to cítím. Jízda po motokrosové “valše” byla jasnou ukázkou funkčnosti nitrogenů. Zahřáté při ostřejší jízdě byly velmi dobré. Ovšem ne každému asi budou vyhovovat, pro běžné užití zcela nepochybně stačí Standard verze, ale kdo si chce hrát s nastavením a zkoušet možnosti tlumičů, pro toho může být DeLuxe správná volba.

Rychlý přehled:

Plusy:

 • líbivý moderní design s atraktivními polepy
 • silný a výkonný jednoválec 675 ccm (51 hP, 57Nm)
 • osvědčená konstrukce
 • výkonná brzdová soustava v čele s vynikající motorovou brzdou
 • vysoká průjezdnost
 • snadné ovládání i na 4×4, výborný rejd
 • velké a pohodlné sedlo
 • velká palivová nádrž (24 l)
 • praktický zadní nosič
 • možnost volby verze Standard x DeLuxe
 • 14” litá kola, homologované tažné a naviják v ceně
 • možnost dokoupení stylových blástrů a rozšiřovacích lemů

Mínusy:

 • stále ještě karburátor (někdo si toto ovšem může dát do plusů:))
 • v sérii zcela se nehodící zpětná zrcátka
 • bez rozšiřovacích lemů větší náchylnost k zašpinění jezdce
 • pouze dvě barevná provedení (černá x bílá)
 • na první dojem tuhé tlumiče verze DeLuxe

Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport  Gladiator 720 Sport

Gladiator 720 Sport jasně ukazuje, že dobře zvolená konstrukce s ideální kapacitou motoru a skvělou brzdnou soustavou, navíc ve sportovním designu, může být tou správnou volbou. Novinka se pohybuje v cenové kategorii, která byla, a stále ještě v některých případech je, vyhrazena pro podstatně slabší stroje a má tedy velkou šanci si na trhu najít své místo. Svým designem osloví možná častěji mladší zájemce o čtyřkolku, ty staršího data narození zase pak určitě překvapí svou přátelskou charakteristikou jízdy a jednoduchostí. Výdrž evidentně naddimenzovaného rámu a další nesporné kvality ukazálo Jumbo 720 R při již zmiňovaných Offroad Maratonech. Gladiator 720 Sport je sportovnější verzí tohoto absolutního vítěze. Letos ostatně ukázal svou odolnost a výdrž na Rumunském Strike Sport Motoráji, kdy v sériové výbavě bez jakýkoliv úprav obsadil skvělé 4. místo za triem podstatně silnějších a nepoměrně dražších dvouválcových “kočkopsů”.

Zdroj: Quad.cz
Text: Eda Šlampa
Foto: Eda Šlampa, SMC, Dan Pejzl, Honza Altner, Matěj Oliva, Ollie Roučková