Archív rubrik: Čtyřkolky

Krátké seznámení s novinkou Gladiátor X550

Gladiator X550Dnes jsme měli jako jedni z prvních v ČR možnost osahat úplnou novinku a to Gladiátora X550 od firmy Journeyman.cz. Celí natešení jsme tedy s kamarádem Jirkou vyrazili do Strančic, kde jsme si převzali modrou krasavici, která už na první pohled velmi překvapila. Ostrý moderní design ale i velikost stroje totiž „pětistovku“ moc nepřipomíná a nám spíš připoměl X8mičku, kterou dlouhodobě testujeme. Usedáme tedy na mašiny a vyrážíme do lehkého terénu krátkým zhruba 40 kilometrovým výletem k Sázavě a zpět. Hned po prvních metrech oceňuji lehkost se kterou se stroj vede. Posilovač řízení dojem lehkosti a ovladatelnosti jen umocňuje. Pod koly sviští mokrá tráva, prší a tak projíždím každou zatáčku pěkným skluzem protože na pětistovku má zcela přepracovaný podčtvercový motor velmi ostrý projev a inovace provedení bez mokré spojky (variator s ložiskem) ostrému nástupu výkonu jen nahrává. Tohle je oproti čínským a taiwanským pětistovkám, které jsem doposud sedlal opravdový krok kupředu.

Gladiator X550  Gladiator X550  Gladiator X550

Gladiator X550Při jedné z občerstvovacích zastávek konečně stroj pořádně prohlížíme. Design je opravdu parádní a plasty vypadají ohebné tudíž i odolné proti praskání a lámání. Přední masku zdobí duální projektorové světlomety umocňující ostrý a moderní vzhled stroje. Posezení je i ve dvou komfortní a i na řidítka, která trošku připomínají ta z Yamaha Grizzly si řidič velmi rychle zvykne. Na první pohled zaujmou i blastery zpevněné hliníkovou výztuhou ale i prošívaná pěkně tvarovaná sedačka, která nabízí opravdu pohodlné posezení. Zmínit musíme také velmi praktický boxík umístěný mezi zadními světly. Spolujezdec má tak jak už to u dlouhých mašin bývá k větší bezpečnosti a pohodlí k dispozici opěrku a madla tak, aby netahal řidiče za záda. Stroj měl při převzetí za sebou jen jednotky kilometrů z předchozích testů a tudíž jsme byli první, kdo mu nějaké ty větší kiláky v terénu naložil a musíme konstatovat, že nás mašina ve všech směrech mile překvapila. Ten, kdo by čekal od „dlouhé pětistovky“ nějaký nudný traktůrkoidní projev by byl velmi překvapen. Tohle pětikilo nabízí velmi příjemné svižné svezení a i v těžších pasážích stroj nezklame. Díky posilovači je vedení stroje v křížení či sjezdech, kdy je váha na předních kolech zcela bez problémů. Podvozek (v aktuálním nastavení docela měkký) se chová také velmi dobře boční náklony křížení atp. stroj zvádá perfektně a poskytuje jezdci opravdu bezpečný pocit z jízdy. Díky dlouhému provedení je pak samozdřejmostí větší jistota ve výjezdech.

Gladiator X550  Gladiator X550  Gladiator X550

Tak tolik to pozitivní :D. Abychom přidali i něco málo co nám úplně nesedlo tak stroj má horší rejd takže nějaké otáčení na malém prostoru znamená více couvání. To je ale i daň za dlouhou mašinu. Druhá věc na kterou jsme narazili je přepracovaná kulisa řazení, která sice řadí zcela přesně a bezproblémově ale úzké vedení řadící páky v kulise v největším „zubu“ mezi neutrálem a zpátečkou vyžaduje trošku cviku. Poslední co je opravdu škoda je, že se bude dělat jen dlouhá verze. Krátká verze by totiž zcela určitě našla své příznivce. No tolik tedy naše dojmy z krátkého seznámení s touto předprodukční verzí čtyřkolky. Na tu produkční se opravdu těšíme. Dle nám dostupných informací dozná nějaké změny (minimálně zmizí startovací šňůra a šroubky ve spojích plastů nejspíš nahradí klasické plastové nýty) takže jak bude u dovozce určitě se k ní ještě nějakým testem vrátíme.

Chcete-li se o stroji dozvědět více a pročíst i testy jiných recenzentů pak zkuste zde na:

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

SMC Gladiátor 720 Sport – Oťukávání

Na tenhle okamžik jsme se dlouho těšili a teď konečně nastal. Dostala se nám do ruky sportovní varianta čtyřkolky SMC Jumbo 720, kterou jsme jako první dlouhodobě testovali pro náš web. Zatím to bylo jen takové krátké oťukávání na jednodenním výletě a trati ale přesto na nás čtyřkolka udělala takový dojem, že musíme zhmotnit pár řádků :).

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Nejprve něco obecně o čtyřkolce:
Jak jsem uvedl v úvodu tato čtyřkolka konstrukčně vychází z již lety prověřeného stroje SMC Jumbo 720. Stroj je tedy poháněn stejným motorem o objemu 675 cm3 a výkonu 51 koní s 57 Nm kroutícího momentu. Motor čtyřkolky sází na ověřené japonské komponenty (píst – R.W, pístní kroužky – Riken, spojka – Fuji, ložiska – KOYO a NTN,  karburator – Mikuni, řemen varia – Bando, starter – Shihlin, generator – Shihlin atd.) a o jeho spolehlivosti a výkonu není pochyb, sami jsme jej ověřili v dlouhodobém testu přičemž testovaný stroj byl po roce trápení na expedičních cestách přestavěn na silniční speciál (mohli jste vidět na výstavě motocykl 2014) a nyní najíždí tisíce kilometrů po silnici. No a aby toho nebylo málo, tak se Jumbo s tímto motorem  s železnou pravidelností objevuje i na stupních vítězů v závodech Cross country či offroad maratonu, kde nakládá i dvouválcovým, tedy silnějším mašinám. Převodovka je také stejná. Odpružení pak dovozce nabízí ve dvou variantách a to „Standard“, ve které je odpružení pomocí čtveřice  dvojitých A ramen a kvalitních tlumičů s plynulým nastavením tuhosti a „Deluxe“, kde je čtyřkolka osazena špičkovými plně stavitelnými nitrogenovými tlumiči, které svou kvalitu ukazují hlavně při ostřejších jízdách v terénu a při trialových jízdách.

Motor stejný, převodovka stejná a vy se určitě ptáte, kde je změna tedy co činí ze čtyřkolky řekněme „rekreačně / pracovní“ toho „sporta“ a odpověď zní odlehčení. Čtyřkolka si zachovala svoji účelnost  (bylo zachováno 4×4) ale výrobce odlehčil veškeré nosiče a rámy. Zároveň je čtyřkolka „přeplastovaná“ na dravý sportovní vzhled, který ještě umocňují nové světlomety projektorového typu.

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Naše pocity z jízdy a hodnocení:
Hned jak jsem na čtyřkolku sedl a poprvé vzal za plyn, tak jsem pocítil ten „hlavní a nesmazatelný dojem“ z celého dne, a to tu opravdu zábavnou hravost a ovladatelnost stroje. Tak jak jsem po usednutí na X8mičku pocítil neodolatelnou chuť natáhnout to někam do širých dálav (ale dojem z těžkosti a mírné nemotornosti stroje nevymizel), tak jsem s tímto strojem po ujetí pár metrů začal koukat, kde se dá sjet z cesty do nějakého trialu a extrému :D. Tahle čtyřkolka si o to totiž úplně říká. Po pár hodinách blbnutí v lomu jsem s ladnou lehkostí vyjížděl výjezdy, na které bych s větším a těžším strojem ani nepomýšlel o tempu, driftech a všem ostatním snad ani nemluvím. Tahle čtyřkolka je zhmotněná zábava a to bratru za rozumný peníz (to uvádím pro ty co by chtěli nějaké srovnání s o řád dražším CanAm Renegade).

10380964_810737168951327_6970931921979935772_nOdlehčení stroje je skutečně znát a řízení, které jsem už na Jumbo 720 považoval za výborné je teď opravdu parádní a to bez posilovače a jiné elektroniky, která v náročnějších podmínkách hrozí poškozením. Řízení je lehké a reaguje velmi přesně. Při těžším trialu v kamení atp. není žádný problém čtyřkolku vodit a naopak ve vyšších rychlostech drží pěkně stopu a nehrozí, že vám nějaká nerovnost či kámen nechtěně zatočí. Podvozek hodnotím také dobře čtyřkolka je stabilní ani při svižné jízdě driftem do zatáček nemá tendenci se převracet a nějaké boční náklony jsou bez problémů. Protože jsme testovali čtyřkolku předváděcí, nebylo nastavení podvozku pro mně a mojí „muší váhu“ ideální, ale to je věcí nastavení (sám bych pak určitě zvolil variantu s nitrogeny, jelikož tenhle stroj nebudete „lechtat“ někde na cestě). Co se projevu motoru týká, tak bych řekl (i když to neumím racionálně vysvětlit), že má variátor lepší dynamiku, než na klasickém Jumbu 720, které jsem testoval v minulosti. Tam byl nástup výkonu, respektive jeho přenos variátorem v rozjezdu takový vláčnější ale (možná díky odlehčení) tahle čtyřkolka jde “za plynem“ daleko lépe a to už od prvního okamžiku. Jediná taková ta drobnost, která se v rámci testu objevila a už jsem na ní zapomněl je vypadávání sedačky :D. Drobnost, která provázela i staré Jumbo tedy stav, kdy v nějakém výjezdu či křížení sedačka „vycvakne“ a začne vám klouzat pod zadkem. To se dá jednoduše vyřešit ale uvádím pro pořádek.

SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport  SMC Gladiátor Sport

Nakonec, před časem jsem dospěl k závěru, že mně ježdění v ČR už moc nebaví všude někdo nadává, někdo závidí a škodí a na trati je to nuda. Tahle čtyřkolka mně to poslední uvedené zcela vyvrátila. Umím si představit mít tenhle stroj v garáži a víkend trávit čistě na trati :D. A kdo ví ? Možná i změřit síly v nějakém závodě. Moc povedené a tedy v duchu moderní doby můj zabahněný palec nahoru.

.
Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Journeyman Gladiátor X8 – dlouhodobý test

Jako každým rokem jsme díky neutuchající ochotě partnerské firmy Journeyman.cz zařadili do náročného dlouhodobého testu stroj z aktuální nabídky této firmy. Už jsme pro Vás testovali jejich SMC Jumbo 720R nebo SBS Gladiator Z6 EFI EX, no a letos jsme zamířili do kategorie plnohodnotných pracovních strojů a do testu zařadili čtyřkolku Gladiátor X8 EFI Elka Edition. Stroj jsme převzali na počátku dubna a hned jsme s ním absolvovali několik tuzemských akcí a expedičních cest, zejména „Týden v terénu (Banát 2014)“, „Expedice Tarcu 2014„, „Přes hřebeny karpat 2014„. Na stroji máme aktuálně najeto přes 3000 km a tak dozrál čas na první hrubé shrnutí našich dosavadních zkušeností. Jistě si říkáte, že článků a recenzí bylo k tomuto stroji napsáno spoustu, věřím ale, že náš unikátní způsob testování přináší zcela jiný úhel pohledu jelikož je něco jiného stroj vyzkoušet v rámci jednoho odpoledne někde na trati či na víkendovém výletu a nebo jej rok používat takříkajíc naplno (zde již zcela mizí nějaký prostor pro skryté vady či nedostatky, které se za jedno odpoledne neprojeví). Nuže tedy k vlastním závěrům….

X8  X8  X8

OBECNĚ O ČTYŘKOLCE:
Gladiátor X8 EFI řadíme do segmentu plnohodnotných pracovních čtyřkolek. Vlastní rozdělování čtyřkolek do „kategorií“ není nikde přesně popsáno a proto se dost často setkáte s tím, že přízvisko „pracovní čtyřkolka“ dostávají i stroje, se kterými si těžkou práci (tahání vozíku, připojení radlice na sníh, zapojení sekačky a dalšího příslušenství) lze představit jen velmi těžce. Jakmile se ale blíže seznámíte s Gladiátorem X8 EFI a jeho parametry zjistíte, že tenhle těžký masivní a patřičně silný stroj je k práci opravdu stvořen. Čtyřkolka se vyrábí pouze v dlouhé verzi (délka 2320 mm, šířka 1180 mm, rozvor 1480 mm), která váží 387 kg. V otevřené verzi disponuje stroj s dvouválcovým motorem o objemu 800 cm3 výkonem 46 kW(63k)/6700 ot./min.

Hned v úvodu jsme velmi ocenili variabilitu dvoumístného provedení. Ke čtyřkolce totiž dostanete jak výborně realizovanou praktickou sedačku pro spolujezdce, tak i neméně praktický zadní boxík, který můžete v případě „sólo“ užívání čtyřkolky umístit právě místo sedačky pro spolujezdce. K tomuto boxíku zároveň obdržíte další dva plastové boxy, které se dají umístit na nášlapy spolujezdce. Snadná montáž / demontáž znamená, že kdykoliv se rozhodnete pro nějaký výlet se spolujezdcem tak během pár minut čtyřkolku přestrojíte na dvoumístnou verzi. V případě „sólo“ užití pak jistě oceníte doplňkové úložné prostory. Se strojem jsme mimo jiné vyrazili i na 14 dní „natěžko“ a šikovně řešený zadní boxík místo sedačky spolujezdce nám umožnil poměrně jednoduše naložit veškerý materiál a proviant potřebný pro tak dlouhou cestu (20l benzínu, stan, spací pytel atd.). Šikovné boxíky na nášlapech potom ideálně slouží pro veškerý materiál, který potřebujete mít takříkajíc „po ruce“. Jedinou drobnost, kterou by jsme zde čínskému výrobci vytknuli, jsou nevyužité otvory ve dně těchto boxíků, kterými v případě brodění a mokra do boxů teče (zalepení otvorů ale neznamená žádný problém a zvládne ho každý „kutil amatér“).

X8  X8  X8  X8

MOTOR A PŘEVODOVKA:
Čtyřkolku, jak už je výše uvedeno pohání 4-taktní (chlazený vodou a nezávislým olejovým okruhem), 8-ventilový dvouválec, SOHC o výkonu 46 kW(63k)/6700 ot./min. s točivým momentem 72 Nm/6000 ot./min s elektronickým vstřikováním paliva Delphi EFI (USA) – (systém výplachu spalin BARRICADE ). Výkon je přenášen pomocí CVT – variátoru a čtyřkolka má uzamykatelný přední diferenciál / převody P/R/N/H/L (parkovací/zpětný chod/neutrál/rychle vpřed/terénní redukce). Když jsme se se strojem zhruba před dvěma lety seznamovali vyčítali jsme mu příliš „strmý“ chcete-li „okamžitý“ záběr, což přinášelo „cuknutí“ v okamžiku rozjezdu. Dovozce ale ve spolupráci s výrobcem zapracoval na úpravě řídící jednotky a nyní je tento problém vyřešen. Rozjezdy jsou plynulé a výkon stopá pěkně dynamicky. V terénu má stroj výkonu vyloženě na rozdávání. V bahenních brodech jsem byl kolikrát velmi překvapen, že nebylo třeba ani připínat přední náhon. V trialovějších pasážích je naopak přiřazení předku vhodné, protože silný motor žene zadní nápravu až do prokluzu („hrabání“) a připnutí předního náhonu tak výkon rozloží výrazně efektivněji. Výjezdy jsou vyloženě zábava, kombinace dlouhého stabilního stroje a výkonného motoru činí řadu i sypkých výjezdů hračkou. Při přesunech po silnici motor vyžene čtyřkolku bohatě přes 100 km/h, takže odpadají nebezpečné situace způsobené dlouhým předjížděním apod. Motor tedy jednoznačně bez výhrady chválíme. K řazení a převodovce máme jednu výhradu a to k poloze „P“ parkovací brzdě. Čtyřkolka nemá žádnou jinou možnost bržděného stání (klasická zarážka na brzdové páčce) tudíž pokud potřebujete stroj zastavit tak, aby se nerozjel musíte zařadit „P“. Pokud tak učiníte v kopci (což je z principu funkce brzdy vždy) pak se stupeň v ozubení „zatáhne“ a následně jde velmi obtížně vyřadit (zpravidla je třeba stroj potlačit, aby se tah na ozubení uvolnil). Další již vyloženě drobnost je poměrně dlouhý a tuhý chod „palce“ na ovládání dávkování plynu. Při celodenní jízdě na expedicích se prvotní tuhost pružiny projevila až křečí do ruky řidiče nicméně je třeba podotknout, že vlivem delšího užívání pružina povolila a ovládání je již komfortnější (a nebo posílil palec řidiče to nedokáži objektivně zhodnotit).

ŘÍZENÍ A PODVOZEK:
Testovaná verze čtyřkolky nemá posilovač řízení, ale do nabídky dovozce již byl stroj s posilovačem zařazen (více zde). Na silnici je řízení čtyřkolky i bez posilovače hračkou, pouze jsme zaznamenali menší „rejd“, který v kombinaci s dlouhým strojem znamená, že se občas budete otáčet „na dvakrát“. Při vedení v členitém terénu (mezi stromy atp.) jde stroj vodit také velmi pěkně, pouze ve sjezdech a při jízdě v trialových pasážích (vyjeté koleje, kamení) vyžaduje řízení větší sílu (udržet řidítka, aby vám je kolej či kámen netrhal z ruky), což je ale stejné pro všechny větší a těžší stroje bez posilovače. Srovám li řízení například s TGB Blade 550, pak bych řekl, že se správně nahuštěnými pneu lze X8 ovládat lépe. Pro rekreační užití (výlety tu polní cesta tu silnice) tedy není posilovače třeba, pokud se chcete pouštět do velmi náročného terénu pak bychom doporučili sáhnout po variantě s posilovačem.

Podvozek námi testovaného stroje je vybaven kanadskými tlumiči ELKA Stage 1. a tak jsme byli velmi zvědaví zda bude tenhle rozdíl v podvozku znát. A skutečně. Oproti základní verzi čtyřkolka výrazně lépe kopíruje terén a hladí nerovnosti. Zcela odpadly situace, kdy jsem si na základní verzi stroje díky dlouhým nohám a tuhému podvozku okopával koleno o kryt řadící páky. Po prvním svezení jsem si říkal zda tohle příjemné vedení stroje v terénu nebude na úkor přílišné „měkkosti“ tlumičů a zda nebudu v bočních náklonech vratký a byl jsem ale mile překvapen. Boční náklony a křížení zvládá stroj skvěle a vynikající tlumiče jsou velmi tolerantní i k chybám řidiče. Jelikož jsem na čtyřkolku přesedal po roce užívání SBS několikrát jsem ve vyšší rychlosti něco špatně vyhodnotil a byl „úzký“ či jsem špatně odhadl hloubku louže. Tlumiče mně vždycky podržely (v jedom okamžiku i zabránily nedobrovolnému výstupu přes řidítka když jsem neodhadl hloubku louže).

X8  X8  X8

BRZDY:
Čtyřkolka je vybavena jak vpředu tak vzadu hydraulickou kotoučovou brzdou a zároveň bezúdržbovým CVT variátorem (řemen Mitsuboshi – Japan) s funkcí brždění motorem. Stroj brzdí motorem skutečně výborně, takže v terénu na vlastní brzdy zas až tak často nedojde. Vlastní brždění a účinnost brzd je pak velmi dobrá. Na silnici pokud dojde na brždění z vyšší rychlosti dojdete k závěru, že by brzdy mohly být účinnější, zde je však třeba přihlédnout k tomu, že jde o terréní stroj, kde se předpokádá rozložení brždění mezi motorovou brzdou a brzdou ovládanou řidičem. Pokud tedy na silnici brzdíte z vyšších rychlostí je třeba počítat spíše s fyzikou (váha stroje vs. rychlost).

PORUCHY:
Dá se říci, že jsme po pročtení některých fór a vyslechnutí klasických „povídaček“ byli velmi zvědaví jak si stroj povede a zda nás jak se říká „někde nenechá“. O to větší je naše překvapení, když jsme absolvovali tři expedice a na stroji jsme neřešili víceméně nic. Troufám si říci, že tím svojí spolehlivostí předčil nejen naše očekávání ale i některé stroje, které jsme testovali v minulosti, kde se tu a tam nějaká závada prostě objevila. Abychom byli poctiví pak je třeba uvést, že nás od prvního momentu zlobí špatný kontakt u přístrojovky, která občas zablbne a neukazuje přesně rychlost a stav km. Na novém stroji byla také vyměněna svíčka (pravděpodobně vadná už z výroby). Kromě uvedeného jsme ale za celou dobu užívání nezaznamenali žádný problém.

ZÁVĚR:
Tolik tedy shrnutí našich dosavadních poznatků. Pokud se ptáte na naše doporučení pak bychom tento stroj určitě doporučili každému, kdo hledá čtyřkolku nejen na zábavu ale i na těžší práci. Pokud stroj podrobíme „oku cestovatele“, pak se nám velmi líbí výše popsaná variabilita a všem, kteří na svých cestách hledají poznání, tudíž lehčí, místy i těžký terén v kombinaci se silnicí a plně naloženým strojem bychom jej také bez výhrad doporučili. Těm ostatním, co hledají více adrenalinu, svižnější vedení stroje v opravdu náročném terénu (trialové pasáže, sportovní styl jízdy) bychom pak z nabídky tohoto prodejce doporučili nějaký stroj lehčí a menší, například již zmíněné SMC Jumbo, které se nově vyrábí ve verzi EFI ale získalo i sportovní verzi, kterou pro Vás brzy otestujeme. Máte li dotazy k námi testovanému stroji či pokud by jste si jej chtěli přímo vyzkoušet pak se na nás neváhejte obrátit.

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko