Archív rubrik: Expedice Rusko

Dokolakolem Bajkal – Zprávy z cesty

Ahoj Vojto zdravíme tebe a čtenáře ATV-Expedice.cz z naší velké cesty. Právě se nacházíme na Rusko – Kazachstánských hranicích a vypadá to na dlouho. Tak jsem si říkal, že ti napíšu jaké to tu je.

Bajkal  Bajkal  Bajkal

Cesta z ČR do Moskvy byla nudná, naložení strojů na vlak a koupení lístků se nám povedlo až na druhý pokus. Dobu jsme vyplnili návštěvou jednoho známého v Kaljazinu což bylo cca 200km severně od Moskvy. Po návratu do Moskvy jsme nechali zabalit stroje a čas bez strojů  vyplnili návštěvou rudého naměstí a jednoho motorkářského klubu, kde jsme přečkali noc. Druhej den jsme vyrazili na vlak do Irkutska. Cesta do Irkutska trvala cca 4 dny a celkem to šlo. V Irkutsku nás čekala kamarádka, se kterou jsme se pak vydali k Bajkalu na ostrov Olchoj, kterej byl krásnej, cestiček moc a myslím si, že pro motorkáře hotovej ráj.

Bajkal  Bajkal  Bajkal

Nikdo neprudí, člověk může jezdit kam chce no prostě pohádka. Setkali jsme se tam s jedním významným šamanem, kterého jsme vezli na šamanskej obřad a cestou jsme prorazili zadní pneu. Díra byla veliká, knoty nepomohly, došlo i na to, že se musela použít duše. Zážitek to byl ale parádní a tak i proraženej plast nevadil. Ten se nam podařilo nechat zavařit v Irkutsku, kam jsme se vrátili na koncert, kterej pro nás uspořádali. Po koncertě se vyměnil olej, zalepila se znovu nádrž, zavařilo kolo a vydali jsme se smer Ulan Ude a následně ke klášteru Dacan. Po návštěvě kláštera nám už nic nebránilo v tom, abychom opustili Rusko a vydali se směrem na Ulaan-Baatar, kde jsme se seznámili s místními bikery, lehce zapařili a vydali se severní cestou překonat Mongolsko.

Bajkal  Bajkal  Bajkal

Asfalt se postupně vytratil a my začali polykat místní prach z cest. Navštívili jsme nějakou tu jurtu, vyzkoušeli jejich místní jídla a po 14 dnech jsme se ocitli v pohoří Altaj. Celou cestu nás doprovázel prach, špína, krávy, kozy, koně, ovce a velbloudi. Mongolsko je krásna země. Příroda lidi prostě pohodička. Jen komunikace s lidmi je velmi obtížná, ale alespoň byla legrace. Teď už je za námi pohori Altaj, které se podobalo alpskemu. Dále nás čeká už jen nudnej přejezd Kazachstánem a doufám pěkné Aralské a Kaspické moře. Času a energie po celodenni jízdě moc není. Stroje celkem fungují a my taky. Poslední dny byly velmi chladné, tak doufáme, že se teď trochu ohřejeme. Čas návratu se kvapem blíží. Předpokládaný návrat do ČR je 27.9. Tak zatim ahoj.

Text: Filip Mergental
Foto: Dokolakolem

Dokolakolem – Bajkal 2014

Dnes pro Vás máme opravdovou zajímavost ze světa cestování na čtyřkolkách a to upoutávku na další plánovanou a již z jejího popisu fantastickou výpravu party kamarádů, kteří své cesty podnikají pod hlavičkou „Dokolakolem“. Aktuálně chystají cestu na Bajkal a sbírají finance na pořízení filmu z tohoto dobrodružství. Jakožto server zaměřený na zahraniční cesty na čtyřkolkách jsme s kluky před časem navázali kontakt a zde přinášíme krátké představení chystané cesty, které pro nás napsali. Budeme velmi hrdí, když i vy naši čtenáři klukům na jejich chystané dobrodružství nějak přispějete. No a zde tedy krátká upoutávka….

V roce 2013 jsme podnikli výlet na dvou čtyřkolkách (Yamaha Grizzly 700, Can-am Outlander MAX 800R XT-P) a jedné mašině (BMW F800 GS) kolem Černého moře. Na cestě jsme strávili celkem 41 dní a najeli 7000 km po vlastní ose a asi 1000 km na trajektu z Ukrajinské Oděsi do přístavního města Poti v Gruzii.

trasa bajkal

Strašně nás lákají výhodní země a tak pod dlouhých debatách, padlo rozhodnutí, vyrazit letos k jezeru Bajkal v jižní části východní Sibiře v Rusku, největší zásobárně pitné vody na světě. Protože je cesta zatraceně dlouhá, rozhodli jsme se přiblížit z Moskvy, kam pojedeme po vlastní ose, do Irkutska (města cca 70 km od Bajkalu) vlakem po Transsibiřské magistrále. Samotná cesta vlakem bude asi taky pěknej zážitek. Co se asi tak dá dělat 5 dní ve vlaku ? Koukat z vokna ? :) Hlavně pořádně nevíme, jak to bude s naložením strojů na vlak. Máme vícero informací, ale každý říka něco jiného. To se asi dozvíme až na místě. Zkusíme zahrát na osvědčenou sociální strunu a to by bylo, aby nám při odjezdu nesalutovali. Kolem Bajkalu chceme pár dní zazevlovat, hlavně ochutnat Omula, rybu která se vyskytuje pouze tam a která se tam hojně prodává na každém rohu, ať už v uzeném či sušeném stavu.

Od Bajkalu chceme vyrazit směr Ulaanbaatar, hlavní město Mongolska a pak stovky kilometrů na západ nekonečnými pláněmi s minimem osídlení, nedostatkem benzínu, pitné vody a vlastně všeho. A samozřejmě se těšíme na setkání s domorodci, nějakou tu jurtu bychom chtěli taky prohlídnout zevnitř, což asi nebude problém, když člověk čte informace o téhle krásné zemi. V Mogolsku najedeme cca 1800 km převážně po šotolinách, protože tam asfalt zkrátka moc není. No a potom šup zpátky do Ruska a pak směr Kazachstán (Mongolsko nesousedí s Kazachstánem). V Kazachstánu to chceme vzít kolem Aralského a Kaspického moře. V této zemi strávíme asi hodně času, když se člověk podívá, jak je Kazachstán obrovská země.

Z Kazachstánu opět do Ruska a pak bychom chtěli jet přes Ukrajinu přímo domů, ale uvidíme jak se situace do té doby na Ukrajině vyvine. Když to nepůjde, vezmeme to spodem a to přes naší zamilovanou Gruzii, Turecko a dál. Nad tím nemá cenu teď přemýšlet. To vše ukáže čas, ale i tahle varianta je hodně ve hře. Každopádně cesta bude trvat dva až dva a půl měíce a počítáme, že najedem cca 12 000 km.

Přípravy na cestu jsou nyní v plném proudu. Je toho celkem dost, co všechno musí člověk zařídit. Víza, očkování, pojištění, náhradní díly, dát dohromady stroje před cestou atd. Dá se říct, že poslední týdny neřešíme nic jiného a to není zdaleka vše vyřízeno. Z této cesty chceme natočit film a tak jsme vytvořili projekt na portálu Startovač.cz, kde se snažíme sehnat peníze na kameramana, který pojede s námi a na vytvoření filmu. Samotnou cestu si hradíme ze svejch. Na projekt můžete mrknout zde. Na fotky a amatérské video z cesty kolem Černého moře pak tady.

Text: Tomáš Pučálka (Dokolakolem)