Archív rubrik: Zajímavosti

Neděle s expedičním speciálem

Je to pár dní co mně oslovil jeden čtyřkolář, který na našem webu shlédl nějaké fotky o ježdění v našem okolí a hodil dotaz zda je možno dorazit a zajezdit si s námi. Už jsem dlouho nedrandil navíc vždy rád poznám stejně zapálené lidičky a tak jsme se takřka ihned dohodli na nedělním pojezdu po našem krásném kraji. Každý čtenář si teď určitě poví „no a co?“, pravda, na tom nic tak zajímavého není :). To zajímavé přišlo až v okamžiku setkání na místě srazu. Na tradiční benzínku jsme za naši partičku dorazili dva Já a Jirka alias Kamzík. Natankovali jsme plné bandy a akorát, když jsme se začali rozlížet po naší návštěvě dorazil k nám bodrý usměvavý týpek, který se představil jako Radek a prý dorazil až z Třince :) Fíha to nám tedy padla sanice takovou štreku k nám, to abychom se vytáhli a ukázali to nejlepší :D. Když pak Radek otevřel dodávku přišlo to překvapení hlavní a oči nám zazářily, jelikož na nás koukal asi ten nejvíc vytuněný CA Renegade jakého lze v ČR vidět a který není žádnému opravdovému fanouškovi čtyřkolek cizí.

Can-am  Can-am  Can-am

Ano byl to totiž ten Radek, který si před pár lety nechal na zakázku vyrobit expediční speciál se kterým pak na pásech v zimě vyrazil až na polární kruh. Tento stroj jste také mohli naživo vidět na letošní výstavě Motocykl, kde byl k vidění na stánku firmy RWD Shop, která jej aktuálně servisuje. Tahle čtyřkolka je pro oko každého cestovatele skutečná pastva a každý detail a tuning je navíc funkční a promyšlený. Zakázkové rámy osazené úložnými boxy, parádní kryty ramen, kovové kryty světel, přídavná nádrž ale i perfektní osazení kanystrů (tenhle stroj jezdil v -30 stupních na pásech, kdy se spotřeba  počítala na desítky litrů ), kompletní vyhřívání, plexy štít (který kryje důležité ovladací prvky vyhřívání a přepínání na doplňkovou nádrž špičkovou navigaci ZUNO nevyjímaje), předělaný plyn a ovládání brzd, přídavné světlo k krytem proti odlétajícím kamenům, odtlumená závodní řidítka Fast, laděný výfuk a svod, upravený variátor a tak dále a tak dále… To vše ve stylovém Can Am žlutočerném provedení.  No prostě pastva pro oči.

Can-am  Can-am  Can-am

Can-amJistě chápete nadšení, které zavládlo a tedy i důvod proč vám čtenářům tenhle skvost formou pár řádek musím představit. Měli jsme tu jedinečnou příležitost vidět tohoto krasavce v akci a tak jsme vyrazili. Nejdříve jsme se zahřívacím tempem vydali do osvědčeného lomu, kde jsme zdolali pár výjezdu a Radek nám ukázal jak jeho žlutá kráska vypadá po řádné bahenní koupeli. V lomu bylo úmorné vedro a tak jsme po dostatečném vyblbnutí zamířili okruhem po krásném okolí Českého krasu až do podbrdí. Protože Radek avizoval, že rád bláto vzali jsme ho do bahenní lázně, kde jsem jakožto předjezdec předvedl ukázkové kompletní zapadnutí a naviákování :D. Když pak za mnou jedoucí Radek vzal za plyn nebyla to bahenní lázeň ale bahenní peklo :D. Prorval se bez ztráty kytičky ovšem žlutou by jste pak už na jeho stroji hledali jen těžko :D.  Na kamenité trati nad Malkovem jsme pak vyzkoušeli trošku trialu trochu kamení a pak už jsme klouzali k řece na nějaké to brodění. Vody nebylo tolik, takže jsme se schladili pokoupali a dokonce i  důkladně vypláchli žlutočerné vario :).  Přes několik těch nejlepších vyhlídek jsme pak sklouzli na klobásku na ranč Malkov a odsud okruhem polňaček až na hranice Křivoklátska. Jezdili jsme celý den nakroutili jsme pěkných pár desítek kilometrů a i přes úmorné vedro jsme zvládli ty nejlepší místní lokality a trati. Radek jezdí jako drak a stroj ještě lépe. Byla radost pokecat poznat dalšího fajn cestovatele tedy si i vyměnit pár zážitku zkušeností a společně pojezdit v pohodovém duchu. No a co dodat nakonec, kdo ví třeba se s Radkem uvidíme na nějaké naší další expedici (nějaké nápady už se nám společně rýsují). Děkujeme tedy za návštěvu a když by i někdo další z Vás měl chuť se sklouznout neváhejte se přidat jsme i nadále otevřená skupina, která velmi ráda přivítá každého pohodového čtyřkolkáře.

PS: Když by jste se divili proč jsou ty fota tak hnusně zamlžená tak proto, že mi nikdo neřekl, že mám totálně špinavou čočku na foťáku :)

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Výstava Motocykl 2014

Rok se s rokem sešel a nastal čas tradiční výstavy Motocykl, která se konala ve dnech 6.3 – 9.3 na výstavišti v Praze – Holešovicích.  My (tedy ATV-Expedice.cz) jsme stejně jako loni měli díky firmě Journeyman.cz možnost se výstavy zůčastnit jako vystavovatelé a vybudovat si v rámci největšího čtyřkolkářského stánku svojí malou prezentaci. Loni jsme hodně vsadili na interaktivní podobu a tak jste na stánku měli možnost shlédnout videa z našich cest společně s komentářem účastníků. Letos jsme naopak vsadili na prezentaci vyloženě realistickou :D, takže jsme pro účastníky přistavili expediční stroj Journeyman Gladiator Z6 EFI EX přesně ve stavu jak se vrátil z poslední expedice. Stánek pak doplnila prezentace parádních fotografií z expedičních cest (z fotoaparátu Honzy Kaňkovského)  a samozdřejmě jsme byli návštěvníkům k dispozici pro případné dotazy. Kromě nás nepříliš fotogenických jedinců pak náš mini-tým doplnily dvě sličné expediční hostesky. Jak jsme čekali tak se také stalo a expediční SBS budila veliký zájem návštěvníků každý si musel sáhnout na kousek toho Rumunského bláta a návštěvníci nás zahrnovali spoustou dotazů jak je stroji tak k cestování v zahraničí.  Zde tedy chceme poděkovat všem co nás navštívili a dodali nám energii do dalšího snažení na vylepšení tohoto webu. Dost ale o nás, jelikož my jsme byli na celé výstavě jen taková ta pověstná kapka v moři. Takže co jste ještě mohli vidět a co nám přišlo zajímavé?

images039  images042  images050

KM Racing
Hned při vstupu do areálu na návštěvníky čekala lahůdka v podobě vystavených závodních Dakar speciálů. K vidění byly obě závodní Liazky a dokonce i závodní tým který ochotně odpovídal na dotazy návštěvníků. Po prohlédnutí těchto monster však oko čtyřkolkáře neomylně zamířilo k dalšímu vystavenému speciálu a to závodní Yamaha TDM 900, kterou sedlá pětinásobný vítěz této kategorie Josef Macháček. Obrovská na zakázku vyráběná nádrž, upravený svod výfuku, maska z Raptora, maximální rychlost 147 km/h, spotřeba 12l/100 km no prostě monstrum jak má být.  Prezentaci závodního týmu pak doplnil taktéž závodně upravený motocykl Yamaha 450WR.

images058  images088  images083

Trial Team Beroun
Další zastávka každého navštěvníka musela byla zákonitě malá trialová trať pod taktovkou Trial Teamu Beroun, na které se proháněla omladina. Junioři bez ohledu na svůj věk předváděli bravurní kousky na leckdy krkolomných překážkách. I ti nejmenší špunti na nás působili jako by se narodili s motorkou pod zadkem :D. Moc pěkná podívaná a my držíme palce a přejeme týmu hodně sportovních úspěchů.

images003  images009  images013

Journeyman
Když se návštěvník protloukl přes stánky s občerstvením do výstavní haly narazil víceméně hned po vchodu na největší ale i z našeho pohledu nejzajímavější stánek výstavy a to prezentaci Journeyman. Už loni stánek naznačoval, že  se nebude držet lety zažitého standardu a že se budou ukazovat zajímavosti a na stánku byl například k vidění závodní speciál SMC Jumbo Martina Maláta. Letos ale dovozce opět posunul laťku a stánek byla jedna zajímavost vedle druhé.

images014  images040  images049  images031

 • FR-ATV Guardian – Jumbo 720R Long
  Lehký taktický vojenský ATV. Opravdový speciál, tedy Jumbo 720 v kamufláži a vojenské úpravě. Stroj, ve kterém by jste ten sériový hledali jen těžko, vybavený rámy a nosiči na zbraně a munici,  speciálně utlumený výfuk, noční vidění no prostě zajímavost jako řemen. Tenhle stoj budil po celou výstavu neskutečný zájem a když pominu svoji povahu pacifisty určitě bych si s takovou hračkou uměl představit odpoledne někde v lomu nebo na cvičišti :D.
 • Gladiator XXXXL
  Říkáte si to je přece rarita to není na samostatnou záložku :D. Ale je. Journeyman kompletně renovoval legendu a to nejdelší čtyřkolku na světě, která dostala nové barvy, prořezaný podsvícený bok, parádně sladěné rámy a na zakázku vyšitou sedačku. Tenhle raritní kousek přilákal snad každý objektiv a je pouze škoda, že nebyl venku protože by asi nikdo neodolal tomu se svézt.
 • Gladiátor 510 trialistů Dvořákových
  Další závodní lahůdka. Tenhle stařeček, který už zamotal hlavu leckterému modernějšímu a našlapanějšímu stroji. Mašina to vizuálně příliš nezajímavá o to větší ale bojovník. Návštěvníci měli možnost shlédnout i celou sadu pohárů, které tenhle nesmrtelný stroj vyjezdil v seriálu závodů ATV Trial Cup jehož prezentaci jste také mohli na stánku JM navštívit.
 • SMC Gladiátor sport – Lady edice
  Tahle čtyřkolka není na trhu dlouho jde víceméně o sportovní edici SMC Jumbo 720R, které jsme dlouhodobě testovali loňský rok. Zde byla k vidění parádně vyšperkovaná dívčí edice. Bílé provedení disků, parádní polepy a v neposlední řadě na zakázku vyšívaná sedačka. Krásný kousek kterému jsme záviděli ty dívčí prdelky co se na něm v průběhu výstavy vystřídaly :D.  Jestli si teď říkáte, jak je možné, že jsme zatím SMC Jumbo sport netestovali pak vězte, že to určitě v co nejkratší době napravíme!
 • SMC Jumbo 720R – onroad
  Tenhle stroj znáte velmi dobře. Loňskou sezonu jsme testovali SMC Jumbo 720R, protáhli ho Slovinskými alpami, Chorvatským pobřežím a řadou expedičních cest v Rumunsku včetně zimního lednového hardcore. Pak si vzal mašinu do parády Koncák a teréního otloukánka přetvořil na silniční speciál, aby s ním záhy vyrazil po ose na Balaton. Ano ! Skutečně je to ten stroj a skutečně stále bez poruchy jezdí. Zde na výstavě jste měli možnost shlédnout tuningové orgie, které na něm Koncák realizoval. Snížený podvozek, maska ze SMC Jumbo 302 (aby toho nebylo málo tak modře podsvícená), bíločerné doplňky, zakázková sedačka, přední ochraný štít, gripy, atd.. Tenhle stroj se může jen líbit nebo nelíbit ale jedno je jisté druhý takový nepotkáte.
 • Gladiátor X8 V-twin EFI
  Dvouválcová osmistovka budila i po dvou letech prodeje zasloužený zájem návštěvníků.  Silný motor (63HP)  o kroutícímu momentu 72Nm ve standardní ceně za 194 000 Kč prostě zaujme. Unikátní možnost, kdy jste si na výstavě prohlédnete naleštěnou plně vybavenou variantu a v případě zájmu si na vnějším polygonu rovnou vyzkoušíte jízdu dělá výstavu skutečně jedinečnou. Možnost svezení  na strojích, které JM k vyzkoušení přistavil využilo i letos stovky účastníků.
 • Gladiator Z8 V-Twin EFI
  Novinka loňského roku tedy silnější varianta námi testované Z6 EFI EX.  Tuhle krasavici pohání dvouválcový motor z Gladiátora X8 což dává vozítku daleko lepší jízdní dynamiku a učiní relativně pohodovou výletní jízdu, kterou poskytuje Z6 o dost zajímavější a sportovnější. Naše porovnání strojů najdete zde.

No a tento výčet by mohl dále pokračovat jelikož bylo na stánku k vidění mraky dalších strojů (UTV Gladiátor 830 EFI, Gladiátor X6 EFI, dětské čtyřkolky SMC Buzz50 / SMC Ram 90) ale i spousta doplňků jako vyvážečka na dřevo, zajímavě řešená převozní tyč pro dětské čtyřkolky atd. atd..

images016  images004  images005

Quad-motoshop
Na další zajímavý stánek narazil každý návštěvník záhy a to ve středu hlavní haly u prodejce čtyřkolek Quad-motoshop.cz. V tomto stánku jste měli možnost shlédnout nabídku strojů značky Polaris, Cectek a Masai.  Zde vybíráme to nejzajímavější:

 • CECTEK QUADRIFT 500 EFI
  Tahle čtyřkolka také není nic nového ale stále je to skutečně zajímavý kousek pro každého, kdo nachází největší zalíbení na čtyřech kolech na asfaltu. Motor o obsahu 500 ccm a výkonu 30kW při 7000 ot./min., nízko postavené težiště, široká kola, výkonné elektronické vstřikování.
 • POLARIS RZR XP 1000 EPS
  Opravdové lákadlo na tomto stánku bylo to nejsilnější co Polaris v kategorii SBS nabízí. Parádní a výkonné vozítko s motorem o obsahu 999 ccm a 107 Hp, který poskytuje 80% maximálního točivého momentu již od 3500 ot/min.  Duální škrtící klapky a inovovaná převodovka PVT. Nastavitelné odpružení Walker Evans, unikátní zavěšení dvojitých ramen. Je vyšší a lépe ovladatelné než jeho předchůdci.  Každý kdo má rád SBS musel u tohoto krasavce zastavit.

 

 • Polaris Scrambler 1000 EPS
  To nejsportovnější a nejdravější co Polaris ve čtyřkolkách nabízí. Brutální čtyřkolka poháněná dvouválcem o zdvihovém objemu 952cc, který stroji poskytuje sílu 89 Hp. Sportovní odpružení FOX podium, duální výfukový systém. Zdá se, že strojům CA Renegade roste silná konkurence.

 

 Na stánku pak byla k vidění i řada dalších již dobře známých strojů značek Polaris, Masai, Cectek atd..

Goes
Trojici velkých čtyřkolkových expozic již tradičně uzavírala firma Goes.  Která představila široký sortiment pracovních čtyřkolek a příslušenství. Shlédnout jste mohli stroje GOES 625i , Goes 520 MAX, UTV Goes CUV 625i, GOES 525 MAX, či UTV Linhai.  Stánek doplňovala video prezentace z Expedice Izrael (jsme partnery), kterou část účastníků podnikla právě na strojích zapůjčených firmou Goes.  Za zmínku také  stojí vystavený dětský závoďák Goes 100 MXR Racing.

images032  images111  images113

Quadpoint
Mezi menší avšak nikoliv nudné či nezábavné expozice určitě patřil stánek firmy Quadpoint specializující se kromě prodeje i na různé úpravy a doplňky ke čtyřkolkám. Na stánku bylo k vidění velmi pěkně upravené a orámované Journeyman UTV 830.

images018  images019  images054

RWD Shop
Další zajímavou prezentaci čtyřkolkových úprav předvedl ve svém stánku RWD shop který představil stroj Arctic Cat v bahenní úpravě s chladičem proklatě vysoko (ten chladič jsme potkali v rumunsku pozn. redakce) , Pěkně orámovanou modrobílou Journeyman X8 se stylovými barevně laděnými návleky pro zimní období a nakonec lahůdku tedy Expediční Can Am v arktické výbavě (přídavné nádrže, sněžné pásy, nosiče na expediční bagáž atd.)

images068  images072  images030  images056

Tímto výčtem je asi čtyřkolkářská ale i ta nejzajímavější část výstavy uzavřená a lze konstatovat, že čtyřkolky té letošní výstavě skutečně dominovaly. Expozice motocyklů je víceméně každý rok stejná ale i tak se vyplatilo dorazit, protože většina vystavovatelů čtyřkolek pochopila, že prezentovat to co je k vidění bežně na prodejnách nemá smysl a tak byly k vidění opravdové speciality. Další co výstava přinesla byla řada setkání s přáteli a Vámi čtenáři za což děkujeme.

Tedy tím článek uzavírám a gratuluji všem co se dočetli, až na samotný konec :D

Text: Vojtěch Lysenko
Foto: Vojtěch Lysenko

Cesta mezi tři moře Izraele – odlétáme

Když jsme před 14 dny zaklapli kontejner, nikdo z nás netušil, že všechno uteče tak rychle a nastane den D, no je tomu tak tuto neděli opravdu odlétáme. Aby náš lídr dopravy/přepravy – Jitka Rat, byla ve střehu, jednoho zimního příznačně hnusného dopoledne zazvonil telefon a plynulou hebrejštinou se chrlila informace za informací z čehož vyplynulo, že celníci zaměnili Quady za kola. Trocha stresu, propukla v hysterii a Jitka jako zkušený diplomat vše urovnala a kontejner mohl putovat dál směr Mělník – Hamburk – Haifa. Ufff tedy nebudeme muset ze čtyřkolek dělat kola, ani i to snad nechci domýšlet s tím, že bychom doletěli do Haify a celníci nás tepali za to, že tohle teda opravdu kola nejsou.

 Izrael  Izrael  Izrael

Nyní už na nás čeká jen ta nejzásadnější část – naskočení do letadla, poté plynulé odlovení vlaku a výstup přímo v celní zoně, kde na nás bude čekat náš přeplněný kontejner. Aby bylo cestování letadlem a vlakem co nejkomfortnější, skoro všechny věci jsme si zabalili do kontejneru, vše bylo důkladně zafrešováno tak aby se do věcí nedostal zápach z kontejneru. Sama jsem zvědavá jak důkladně jsem si zabalila oblečení, přece jen nechci abych 14 dní voněla jako benzínovém bacil, nebo rybinou.

 Izrael  Izrael  Izrael  Izrael

Zapomeňte na všechny romantické vyjížďky, Izrael není žádnou procházkou po pláži, ale tvrdý terén který čítá nespočetně mnoho cest, každý den má svou novou cestu, každá je jiná a každá je jedinečná. Podle toho, kterou částí Izraele naše cesta bude procházet se nám bude měnit charakter krajiny, povrch i struktura. No těch 14 dní bude opravdu náročných, ačkoli sebou máme doprovodné auto i tak naše mašiny máme připravené pro samostatné putování Izraelskou krajinou. Nejdřív odplombujeme čtyřkolky v Haifě, poté nakoupíme zásoby potravin, a druhý den se naše trasa mapuje směr Carmel až do cvičiště místní armády v Elyakimu. Další kilometry namotáme směr Ramot Menashe a Nazareth, poté budeme pokračovat směr Galilejské jezero. Další zastávka během naší expedice bude jisto jistě vyhlídka Kohav HaYarden, poté se přesuneme k Mrtvému moři, pokračování přes poušť Negev. Dalších pár dní strávíme v poušti, kde nás čekají technické pasáže a projedeme druhým nejsušším místem světa Arava… Náš průvodce Saar laškovně prohodil, že každý den vyjížďky bude podléhat počasí, že se vždy podívá jak a kde prší a v rámci možností se budeme deštivým částem vyhýbat. Nic se nedá dělat s tím, že do Izraele jedeme v co nejvíce deštivém období. Klidně ať prší, hlavně ať nám tam nesněží.

Pomalu se s vámi loučíme, jde se dozabalit posledních pár věcí a v neděli směr letiště.

V Bodech:
Nakládka: Celé naložení čtyřkolek nám trvalo jedno dopoledne, co kus to 30 – 45 minut a to i s frešováním věcí do folie a zbublinkování namáhaných částí.
Počet jezdců: 10 čtyřkolek z toho 7 ks 4×4 a 3 sportky
Jakou mašinu sedlám: Goes 625i Limited Edition
Quad/ATV v expedici: Goes 625i limited Edition kraťas i dlouhán, Can-Am Renegade, Can-Am outlander, Yamaha Raptor, Honda TRX, Suzuki LTZ, Yamaha Gizzly…..
Kontejner putoval mezi: Mělníkem – Hamburkem – Haifou.
Do kontejneru jsme nesměli přibalit: benzín, hořlavé látky, oleje, potraviny…
Komunikace v koloně: prostřednictvím komunikátorů F4/5
Doprovodné auto: Ano
Ubytování: Apartmány, hotely, stany, Beduínské stany…
Stravování: Společné snídaně/obědy/večeře: grill, restaurace, občerstvení…
Sponzoři akce: Goes, Quadmania, GripTV, časopis Quad, Big Shock, Drift, Adventuremenu, Mogul, Oneal, Gearne,  MSR, SportGroupCZ, Ogio, Aquapalac Čestlice…

Text: Olie Roučková
Foto: Olie Roučková