Archív rubrik: Jídlo

Žvýkačky Bitters – okamžitý přísun energie

Každý cestovatel a adrenalinový jezdec ví, že na delší výpravě přichází i chvíle, kdy je třeba nějaký ten rychlý přísun energie.  Tyto stavy znají dobře naši řidiči, kteří se zpravidla s těžce naloženou soupravou přesouvají tisíce kilometrů daleko, ale i na místě v terénu se čtyřkolkou přichází chvíle, kdy je vyčerpání a únava tak značná, že se hodí nějaký ten „životabudič“. V minulosti jsme to vždy řešili pomocí různých energy drinků, které energii přinesou, ale také dají obrovské množství cukru a překyselený žaludek a to leckdy i na několik dní. Začali jsme se tedy rozhlížet po nějaké alternativě a našli ! Český výrobce Mighty Impacts s.r.o na náš trh přináší energetickou bombu v podobě žvýkaček Bitters.

Bitters jsou vysoce funkční a originální energetické žvýkačky s vysokým obsahem účinných látek. Díky pečlivému vývoji a testování vznikla unikátní konstrukce žvýkačky s práškovým jádrem. Tato sofistikovaná kombinace zaručuje nejefektivnější a nejrychlejší vstřebávání budivých látek v ústní dutině. A to kdekoliv a kdykoliv. Když se žvýkačka rozkousne, prášek se ihned uvolní do silně prokrveného prostředí a nástup účinku je téměř okamžitý. Jedna žvýkačka obsahuje 100 mg čistého kofeinu, 50 mg taurinu, mentol, chuťová aromata a je oslazená přírodním sladidlem ze Stévie cukrové. Je to nejsilnější energetická žvýkačka na světě.

Hlavní benefity

 • Energie během 5ti minut
 • Je dietní – bez cukru
 • Nemusí se chladit a dá se konzumovat i „teplá“
 • Mohu pít cokoliv mi chutná, nemusím se omezovat na sladké energy drinky nebo kafe
 • Rozměry (balíček se vejde do náprsní kapsy u košile)
 • Ideální pro sport (díky promyšlenému praktickému obalu)

M.R.E – Meal Ready to Eat

Tak jako všichni cestovatelé řešíme mimo jiné i naše stravování a to zejména při cestách natěžko, tedy v případě, že se pár dní pohybujeme mimo civilizaci a jsme nuceni se zcela stravovat z vlastních zdrojů. Na jedné z expedičních cest jsme vyzkoušeli zajímavý potravinový balíček přesněji řečeno americký vojenský balíček M.R.E obsahující nutričně vyváženou dávku potravin pro jednu dospělou osobu a jeden den. Protože nás tato pro cestovatele zajímavá forma stravování oslovila rozhodli jsme se na příští expedici zakoupit několik beden a zároveň Vám tedy čtenářům našeho serveru tyto produkty představit a to nejen vyzkoušenou dávku M.R.E ale i další zajímavé varianty.

M.R.E – Meal Ready to Eat – (Jídlo připravené ke konzumaci)
Americká vojenská potravinová dávka známá pod zkratkou MRE představuje kvalitní a dostupnou formu stravy pro všechny případy. Kvalitní, (relativně) chutná a nutričně vyvážená dávka potravy je schopna v případě potřeby po určitý čas pokrýt nutriční nároky na jeden den, i když vojákům v poli jsou obvykle vydávány 3-4 dávky na den.

   

Dávka zpravidla obsahuje:

 • hlavní chod (v názvu menu)
 • moučník
 • nápoj (mléčný shake, šumák, apod.)
 • cukrovinku (bonbóny, tyčinka, atd.)
 • chemický ohřev hlavního chodu (princip oxidace kovových pilin ve vodě)
 • acessory packet (zápalky, žvýkačky, koření, káva, čaj, apod.)
 • hermeticky uzavřený obal

Každá dávka má energetickou hodnotu zhruba 5000kJ a váží 510 – 740g.
Aktuálně je k dispozici šarže MRE XXXI (2011). Jednotlivá menu této šarže vypadají následovně:

 1. Chilli with Beans (čilli a fazole)
 2. Chicken Fajita – kuřecí fajitas
 3. Beef Ravioli – těstoviny s hovězím
 4. Maple Sausage – javorový párek
 5. Mediterranean Chicken – kuře po středomořsku
 6. Beef Patty – hovězí karbanátek
 7. Beef Brisket – hovězí hrudí
 8. Meatballs with Marinara Sauce – masové kuličky s omáčkou
 9. Beef Stew – dušené hovězí
 10. Chili and Macaroni – těstoviny a čilli
 11. Vegetable Lasagna – zeleninové lasagně
 12. Spicy Penne Pasta – penne s kořeněnou omáčkou
 13. Cheese Tortellini – sýrové tortelini
 14. Ratatouille – dušená zelenina
 15. Southwest Beef and Black Beans – hovězí na jihozápadní způsob a fazole
 16. Pork Rib – vepřové žebírko
 17. Pork Sausage with Gravy – vepřový párek se šťávou
 18. Chicken with Noodles – kuřecí s nudlemi
 19. Beef Roast with Vegetables – pečené hovězí se zeleninou
 20. Spaghetti with Meat Sauce – špagety s masovou omáčkou
 21. Lemon Pepper Tuna – tuňák na zeleném pepři
 22. Sloppy Joe – hovězí ragú
 23. Chicken Pesto Pasta – těstoviny s kuřecím a pestem
 24. Buffalo Chicken – kuřecí křídla po americku

Více informací získáte například zde : http://www.mreinfo.com

MCW - Meal Cold Weather (jídlo do chladného počasí)
MCW je takový arktický bratránek klasických MRE a modernějším nástupcem starších zimních dávek RCW. Jedná se o dehydrovanou dávku, takže k přípravě jídel je třeba použití vody (ne pouze pro ohřev jako u MRE), ovšem jídlo při nízkých teplotách nezamrzá. Dávka MCW obsahuje také více nápojových mixů pro kompenzaci dehydratace vlivem nízkých teplot. Plný denní příjem by měl obsahovat tři dávky.

   

Jednotlivá menu a jejich obsah naleznete zde.

 

Adventuremenu

V rámci našich prvních expedic jsme měli díky podpoře firmy Adventuremenu (www.adventuremenu.cz) možnost vyzkoušet hotová sterilovaná jídla, vyvinutá speciálně pro outdoor, expedice a cestování.

Určitě všichni znáte cestování s batohem konzerv, pytlíkových polévek z Byšice a neskladným vařičem, který může být v ideální variantě doplněn unikající plynovou bombou, kterou v horších podmínkách bude problém zapálit :D (Ano i tuto zkušenost jsme nabrali na našich cestách, kdy jsme při zimní expedici nebyli schopni vařič zapálit a když se konečně podařilo hořel vařič skutečně celý a nikoliv pouze hořák :D). Když už zase bomba neuniká podaří se jí v boxu čtyřkolky snadno prorazit atp.  O to více jsme byli natěšeni na vyzkoušení jídel od Adventuremenu, jelikož jsme ke každému jídlu obdrželi samoohřívací sáček a tudíž odpadly výše popsané problémy.

Hned první den expedice jsem tedy přihodil dvě jídla do boxu a k nim dva samoohřevné balíčky a stejně jsem vybavil i druhou expediční skupinku (viz. deník Romania I). V době oběda pak zastavujeme a chystáme jídlo. Někteří hřejí konzervy a po očku sledují jak si s Pájou poradíme s balíčkem.  Rozbaluji tedy samoohřev (plastikový pytlík se dvěma polštářky) a vkládám do něj zavřený balíček s jídlem. Následně dle návodu přilévám zhruba panáka (návod hovoří o 40 ml ale v terénu je třeba odhadu) vody balíček zaroluji a zakládám kamenem . Stíhám to tak tak protože reakce je okamžitá a pozoruji jak v samoohřevu bublá vroucí voda přičemž přebytečná pára uniká ven. Fíha kouzlo… všichni ostatní přichází tenhle zázrak pozorovat ale nedůvěra je stále veliká :D.  Když je jídlo ohřaté (cca 10 minut) rozbalím balíček a jde se koštovat :D Jako první máme „Pikantní kotlík s bulgurem“ a chuť nás skutečně překvapuje protože jde o velmi ale velmi chutné jídlo, které bych směle přirovnal k jídlu domácímu. Kvalita a množství masa pak výrazně převyšuje běžně dostupné konzervy. Vynikající. Co nás dále překvapuje je množství jídla protože balíček má 500g což bohatě stačí pro dvě osoby (průměrně hladové).

  

Kluci přichází postupně ochutnat a jak už to tak bývá co člověk to chuť a tak někomu chutná hodně někomu méně všichni se ale shodujeme na tom, že je to spíše o typu jídla (konkrétním jídle) podobně jako v restauraci a ne o kvalitě, ta je totiž skutečně vynikající. V průběhu expedice testujeme jídla takříkajíc všechny a i u mně platí, že některá „ano“ jiná bych příště vynechal. Nabídka Adventuremenu je ale dostatečně široká a tak si to svoje jídlo vybere určitě každý.

Vlastní příprava jídla a skladnost použitého obalu je další obrovská deviza, protože pytlík od jídla jednoduše zbalíte a odvezete ssebou, takže skladné rychlé a hygienické. Určitě se teď ptáte na cenu, ta je za balíček jídla 136 Kč a jeden samoohřev vyjde na 45 Kč což je vzhledem k tomu, že se z balíčku bez problémů nají dvě osoby a odpadají problémy s ohřevem cena vskutku luxusní.

Náš závěr je tedy jasný určitě doporučujeme vyzkoušejte a sami uvidíte že opět přichází doba kdy lze pořídit super český produkt, který hravě strčí do kapsy leckterý výrobek „renomované“ a světoznámé firmy.

Více informací o produktech naleznete na adrese : www.adventuremenu.cz

Zde pak několik informací přímo z webu výrobce:

 • Jídla AdventureMenu jsou připravována výhradně ruční prací z nejkvalitnějších tuzemských surovin. Díky jedinečné technologii neobsahují žádné konzervanty ani barviva a přitom si zachovají čerstvost a skvělou chuť až po dobu 2 let.
 • K výrobě jídel AdventureMenu používáme sterilizační technologii německé firmy KORIMAT. Čerstvě uvařená jídla jsou při stálé vysoké teplotě naplněna do jednotlivých bariérových sáčků. Ve speciálním zařízení jsou za působení vysokého tlaku na několik minut šokově zahřáta a následně prudce zchlazena. Tato unikátní technologie zajišťuje bezpečný a chutný výrobek bez potřeby použití jakýchkoliv konzervačních látek.
 • Tento způsob uchování potravin přináší v uplynulých desetiletích mnoho opomíjených výhod. Jídla uchovaná pomocí této metody si zachovávají svou vynikající a nezměněnou chuť po celou dobu a vyznačují se extrémní trvanlivostí.
 • Mezi další přednosti našich výrobků patří použití nejkvalitnějších obalových materiálů. Námi používané materiály se vyznačují extrémní odolností, která zaručuje i v nejnáročnějších podmínkách vysokou kvalitu jídel po dlouhou dobu.

   

Vlastnosti jídel:

HOTOVÉ
AdventureMenu jsou hotová sterilovaná jídla vyráběná speciálně pro outdoor, turistiku, expedice a jiné aktivity při kterých je zapotřebí poctivé plnohodnotné jídlo připravené za pár minut. Jídlo není dehydrované, tudíž se do něj nepřidává žádná voda.

CHUTNÉ
Jídla AdventureMenu jsou vydatná, bez jakýchkoli chemických konzervantů, vyvážená, ale především chutná. To vše díky unikátnímu způsobu sterilace, který umožňuje vařit jídlo přirozeně bez použití chemie a díky kterému je jídlo i po 2 letech  chutné, jako byste ho právě uvařili. Všechna jídla vaříme výhradně z nejkvalitnějších surovin od léty prověřených dodavatelů. Klademe velký důraz na absenci chemických přidaných látek, z toho důvodu jsou všechna jídla vařena tradičním způsobem.

VYDATNÉ
Především na cestách je důležité, aby byla strava vydatná. Proto jsou jídla AdventureMenu složená tak, aby zaručeně zasytila a dodala potřebnou energii na další cestu. V každé porci je vždy 150g masa. Dále omáčka a příloha, jejichž množství je závislé na typu jídla. Celková hmotnost jedné porce je vždy 500g.

Sortiment jídel AdventureMenu je velmi pestrý. Při množství sedm druhů jídel je zde na výběr z pěti druhů masa a příloh. Recepty byly vybrány tak, aby si každý vybral dle svých chutí.

Způsoby ohřevu:

Jídla lze ohřívat buďto ve vodní lázni po dobu 8-10 minut, nebo vyklopit na pánev a prohřát cca 3 minuty. Jídlo není dehydrované a proto se nepřidává žádná voda.

Nejjednodušším způsobem ohřevu jídel Adventure Menu je použití tzv. Samoohřevu, který vám jídlo ohřeje za pár minut bez potřeby vařiče, nádobí a teplé vody.

Samoohřev (nebo také „bezplamenný ohřívač“) je speciální příslušenství k našim jídlům, které vám dopřeje ten nejvýšší komfort na cestách. Je to speciální sáček, který vám sám ohřeje jídlo za pár minut, a to bez vařiče a nádobí.

Samoohřev funguje na principu chemické reakce mezi směsí oxidu vápenatého s hliníkovým práškem a vodou. Tato směs je umístěna ve speciálním propustném sáčku z netkané textílie, který zajistí propustnost vody ke směsi. Jakmile se voda dostane do sáčku, spustí se chemická reakce, která z oxidu vápenatého udělá hydroxid vápenatý. Tuto reakci provází vytvoření vysoké teploty (až 98°C) a vypařování přidané vody. Celá tato reakce se odehrává výhradně uvnitř ohřevné kapsle, tudíž není ohroženo zdraví uživatele a jelikož jídlo je neprodyšně uzavřené v bariérovém sáčku, nepřichází do kontaktu s žádnou z chemických látek.