Archív rubrik: Česká republika

Výlet na čtyřkolce – Okolí Vranovské přehrady

Přinášíme Vám další zajímavý tip na výlet tentokrát v okolí Vranovské přehrady na jihu Moravy.

Navštívíme: zámek, hrad, zříceninu, rozhlednu, muzeum Tatra, motomuzeum, muzeum železné opony, řopíky a bunkry,  zajímavé vyhlídky do údolí řek Dyje a  Želetavky, Hráz přehrady, vysutý lanový most, pěkné koupání a další….

   

K výletu okolím Vranovské přehrady jsem vybral pouze asfaltové cesty, ale vzhledem ke krásné přírodě v okolí a k velkému množství zatáček serpentin a sjezdů bude tento výlet zajímavý i pro čtyřkolkáře. Tento výlet doporučuji realizovat v období července a srpna. Samozřejmě, že znám hromadu stezek a polních cest, ale vzhledem k blízkosti národního Parku Podyjí a k velkému množství chat ,kempů a velkého počtu turistů a cyklistů tuto variantu v sezóně nedoporučuji. Na takovéto vyřádění je Rumunsko a další podobné destinace, o kterých se zde na ATV-expedice dozvíte vše potřebné. Tento výlet berte jako tzv. kochačku a pohodový víkendový výlet.

Pro start jsem vybral obec Lesná. V centru obce je velké neplacené parkoviště přimo naproti Muzeu Motocyklů a je i penzion pro případné ubytování (http://www.veteransalon.cz)

Z Lesné pojedete po hlavní silnici do Vranova nad Dyji, před Vranovem v horní části serpentin je v pravotočivé zatáčce krásný výhled na Vranov zámek a Benátky. Doporučuji zastavit na malém odpočívadle. Na zábradlí vyhlídky  si můžete s partnerem či partnerkou uzašít svoji lásku visacím zámkem, jsou zde dva prsteny, které jsou navzájem propojeny , toto je legenda ze staré Číny. Zámků je zde již obrovské množství. Této vyhlídce se říká Vyhlídka zamilovaných.

   

Dál pokračujete Vranovem do centra za mostem vlevo k zámku do kopce, zde je benzinka pro doplnění paliva. Na kopci nad Vranovem v ostré zatáčce je vchod do zámku. Doporučuji zastavit před vchodem , na 4kolku je zde místa dost. Prohlídku zámku bych asi vynechal je to sice zajímavé ,ale v moto oblečení a se čtykolkama, které by jste museli nechat stát 1km pod kopcem na legálním parkovišti  to není moc dobrý nápad. U zámku čtyřkolky chvíli stát můžou, po projití všech nádvoří je u zadního krásná vyhlídka na Vranov toto určitě nevynechte. Na chvilkové zatavení u zámku Vám nikdo nevynadá. 

Po odjezdu dál směrem na Podmyče je asi 600m od zámku odbočka doprava ke zrenovovaným bunkrům (čtyřkolky nechte u silnice). Další cesta přes Podmyče do Lančova v centru obce je hospůdka s terasou a možným výhledem na čtyřkolky. Dále dle šipek na Cornštejn a Vysočany. 

Při sjíždění k přehradě je v lese po pravé starně zřícenina Cornštejn. Čtyřkolky nechte před vchodem u cesty pěšky pak asi 100 m k bráně. Zřícenina hradu je částečně opravená a stojí opravdu za návštěvy, výhledy z ní jsou fantastické. Jsou zde vystavěny vysuté dřevěná lávky, aby se dalo dostat do všech částí rozlehlého hradu. Otevřeno červenec-srpen 9:00 – 17:00 vstupné 40,- / 20,- Kč.

Dále pak přes most nad přehradou do Vysočan a potom směr Dešov. Po sjetí serpentin za řekou vpravo do Zblovic. Pozor jsou zde velké vracečky a špatná cesta. Za Zblovicemi směr Bítov na křižovatce vpravo k hradu Bítov. Po pravé straně je restaurace Rumburak s nově postavenou rozhlednou. Zde zastavte a dejte si pár schodů na rozhlednu vysokou 30 metrů.  Součástí restaurace je i ubytování a bowling.

Kousek za Restaurací je parkoviště a cesta k hradu Bítov. K hradu se z parkoviště musí asi 800m pěšky. Po prohlídce zpět na křižovatku a do Bítova. Při vjezdu do Bítova je další benzínka. V centru Bítova vedle bývalé hospody je muzeum Tatra . Z Bítova pokračujte dál z kopce k druhému Bítovskému mostu, před ním se dáte doprava do kempu Horka. Projedete celým areálem až dozadu. Zde je vhodná pláž ke koupání, je to jediné místo kde se dá dojet na čtyřkolce až k vodě. Jsou zde 3 restaurace a pěkný výhed na Cornštejn.

Dál vede cesta zpět přes most nahoru kolem již zhlédnutého Cornštejna  zpět do Lančova. Potom směr Vranov nad Dyjí. Při sjezdu ve Vranově odbočte vlevo k hrázi Vranovské přehrady. Parkoviště je placené, nechte čtyřkolky hned u pokladny oni to budou lépe hlídat. Pak pěšky na hráz a za hrází dál k zajímavému lanovému vysutému mostu přes Švýcarskou zátoku. Na druhé straně je kemp s asi největší pláž v Čr. Cesta přes hráz k pláži je lemována velkým množstvím restaurací a letních zahrádek, v kempu je bazén, lanové centrum a množství hospůdek a stánků Vietnamských prodejců. Je to pěkná procházka s vyhlídkou na hráz , elektrárnu a hlavní vodní plochu Vranovské přehrady.

   

Po kochačce zpět na čtyřkolky do centra Vranova po stejné cestě přes serpentiny do Lesné. Z lesné do Horního Břečkova a dál do Čížova, na konci Čížova je muzeum železné opony. Jsou to pohraniční zátarasy přímo na hranici s Rakouskem. Pozor jste v národním parku Podyjí . Hned vedle zátaras je Čížovské infocentrum Národního Parku Podyjí se stálou výstavou o přírodě v Podyjí. Otevřeno 10:00 – 17:00. Dál vede cesta zpět do Lesné k místu, kde jsme začínali. Při vjezdu do Lesné je na začátku obce po pravé straně větrný mlýn s restaurací. Pěkný výlet a šťastný návrat. Případné dotazy pište na Leos2@seznam.cz

Text: Leoš Machát
Foto: Leoš Machát

Výlet na čtyřkolce – Okolí Lipenské přehrady

 Tímto Vám chceme představit zajímavý tip výlet na čtyřkolce okolím Lipenské přehrady.

Cesta je značena po pozemních komunikacích bez jakýchkoliv zákazů a omezení a to hlavně kvůli tomu, že většina povede v CHKO Šumava a část dokonce i Národním Parkem Šumava. Vše ale legálně bez omezení a bez stresu, že vás kde zastaví, pokutuje, vynadá. Trasa však povede opravdu cestami málo používanými, většině lidí zapomenutými rozbitými okrskami, někde i klasickou polní cestou přes bývalé zničené obce v zakázané oblasti pohraničí, kam se 50 let jen tak nikdo nedostal. Přejezdy samozřejmě budou i po klasických asfaltkách, ale to prostě v této oblasti jinak nejde. Snažíme se potencionálním výletníkům ukázat z okolí Lipna to nejzajímavější v rámci možností jízdy bez nutnosti porušit jakýkoliv silniční zákon.

Dálka trasy je cca 190 km ale klidně si jí můžete rozdělit na dva dny s možností ubytování, kterého je při cestě opravdu hodně. Za jeden den se to ale dá v pohodě urazit také. Výchozím bodem je Lipno nad Vltavou. První část cesty je označena červeně a tzv. návratová část modře, aby se dalo na mapě dobře orientovat.

   

 

Lipno nad Vltavou, Lipenská hráz, na konci hráze doporučuji zastavit na parkovišti je tam jako dekorace turbína, ktará byla použita v elektrárně Lipno 1., Nové Domky, Přední Výtoň, Frýdava,  Svatý Tomáš – Vítkův kámen rozhledna , čtyřkolky se musí nechat na parkovišti a pak jít pěšky asi  450m do kopce . Vstupné rozumné je tam i hospoda stejně tak i u parkoviště. Je odsud krásný výhled na Lipno. 3km zpět postejné cestě, Pasečná, Býv. obec Rychnůvek  tato část cesty je hodně zničená a nepřehledná , pozor na cyklisty a turisty, U Korandy.

Most přes zátoku Lipna, doporučuji zastávku na tomto zajímavém místě. 

 

Kyselov – přívoz zde je převoz lodí na druhou stranu Lipna do Dolní  Vltavice (Jízdní řád zde). Po přejetí Lipna pokračujte z Dolní Vltavice do Bližná, Radslav, Jestřábí, zde pozor na velké množství turistů v okolí kempů a maríny, Černá v Pošumaví, Přes hráz, Hůrka 

   

Za přejezdem v Hůrce vpravo, Žlábek, Hodňov, Před vjezdem do Horní Planné je Stifterova vyhlídka, prý jsou vidět i Alpy, Horní Planná  zde jet směr Volary. Bude-li počasí na koupání doporučuji jet v H. Planné k přívozu je tam krásné koupání na písčité pláži. Při výjezdu je čerpací stanice. Pihlov, Pernek, Želnava, Bělá. Nová Pec v Nové Peci je několik hospod a pod mostem koupání. Z Nové Pece se pojede Národním Parkem Šumava do Jelení. Pozor úzká klikatá cesta, více turistů doporučuji jet pomalu, úzká cesta. Jelení:  Zde je muzeum Schwarzenberského kanálu, doporučuji velice zajímavé, Je to na spodní křižovatce v Jelení ( stará stodola). V Jelení jsou dvě hospůdky. Dál cesta nevede musíte se vrátit zpět do Nové Pece , ale tento úsek opravdu stojí za to! Cesta na rozhlednu Moldaublick  (A)  V Nové Peci vpravo do části Nové Chalupy, Bližší Lhota: zde je přívoz, ale budete pokračovat dál do Přední Zvonkové.

Zadní Zvonková, Clo-Zoll   CZ – A, Za hranicemi u centra NP odpočíte vlevo je to značeno  „Moldaublick“. Asi po 5 km dojedete rozhledně . Otevřeno celoročně (za dobrého počasí). Jedná se o nejkrásnější vyhlídku na Lipno a okolí, Lepší než z rozhledny Vítkův Kámen. Moldaublick je 24 m vysoká rozhledna (1022 m n. m.) na vyvýšenině pod vrcholem Sulzbergu (1041 m n. m.) postavená r. 1967 (kovová stavba z vrtné věže), kovové schodiště, 137 schodů. Na ochozu věže jsou orientační místopisné tabule.Vstupné 1,50 Euro, děti zdarma. Po cestě narazíte i na Alpenblick, Alpská vyhlídka, ale tam není vidět Lipno jen vzdálené Alpy …..snad. Zpět k přívozu v Bližší Lhotě.

Přívozem na druhou stranu do Horní Planné  Loď jezdí každých 30 minut, cena :osoba+ čtyřkolka  55,-Kč. Horní Planná, Hůrka.

Černá v Pošumaví ,pak směr Frymburk, Plánička , vlevo Muckov, Hořice na Šumavě směr Český Krumlov. Po 1 km vpravo pod most do Šebanov, Slavkov, Veleslavice, Bohdalovice, Suš, Zátoň  vpravo podél Vltavy do Rožmberk nad Vltavou.

Rožmberk nad Vltavou, vodácký ráj doporučuji zastávku a popřípadě dotankovat benzin popřejetí mostu na druhé starně řeky.Pak se vrátit a za náměstím vlevo do kopce a pak zase vlevo na Hrudkov. 

Vyšší Brod zde prortnáměstím do kopce směr Studánky přechod(A) na kopci u kostela vpravo ul.Martínkovská.

Býv.obec Mnichovice, Krásné Pole, Kapličky zde je vpravo rozhledna,  pro otrlé se dá pokořit. Pak na hlavní silnici vpravo do Přední Výtoň , na kruh objezdu vpravo, po levé straně je krásná písčitá pláž ,doporučuji. A zpět do Lipna nad Vltavou. V Lipně doporučuji navštívit Lipno- Marina, Stezka v korunách stromů, bobová dráha…

Šťastnou cestu a pěkné zážitky.
Případné dotazy rád zodpovím na emailu: Leos2@seznam.cz

Text: Leoš Machát
Foto: Leoš Machát