Archív rubrik: Expediční vybavení

Dárky pro čtyřkolkáře / cestovatele

Vánoce jsou za dveřmi a všichni přemýšlíme čím udělat těm nejbližším radost. Protože jsme server zaměřený na cestování se čtyřkolkou rozhodli jsme se zveřejnit pár zajímavých tipů na vánoční dárky do sady vybavení na cesty.  Vybrali jsme takové dárky, které udělají určitě radost každému cestovateli a u kterých zároveň nehrozí, že skončí někde ve skříni s hromadou ponožek od loňska :D.

Nůž pro přežití v přírodě
Každý z nás ví, že mezi základní a naprosto nezbytné vybavení patří kvalitní nůž, který zdaleka nevyužíváme jen tradičně v rámci přípravy pokrmů ale i v rámci oprav, stavby přístřešků atp.  Nožů je na trhu celá řada a my v rámci výběru a doporučení klademe důraz na kvalitu a odolnost a samozdřejmě pořizovací cenu tak, aby případná ztráta neznamenala pár tisíc v čudu (co si budeme nalhávat pokud se člověk pohybuje 14 dní a déle v terénu pak se ztratí vždy něco).

Opinel Outdoor 8 VRI
Nůž Francouzských záchranářů Opinel VRI 8 Outdoor s čepelí z nerezové oceli, ve které je speciální výřez na dotahování matic od průměru 4mm až do 10mm.  Nůž je maximálně přizpůsobený všem outdoorovým sportovním aktivitám, které vás jen napadnou – horolezectví, paragliding, kanoistika, jachtaření i potápění. Čepel o délce 8,5 cm je vyrobena z nerezové švédské oceli Sandvik s dlouhotrvající ostrostí, která je prakticky bezúdržbová, má zesílenou tloušťku na 2,5 mm pro větší odolnost, část čepele je opatřena zoubkovaným ostřím (3,5 cm) pro snadné řezání (i silných) syntetických lan. Rukojeť je vyrobena z moderního, vysoce odolného syntetického materiálu,  který vydrží rozmezí teplot –40 až +80 st.C.. V rukojeti je integrována bezkuličková píšťalka, která vydává zvuk o síle 110 db a je slyšitelná do vzdálenosti až 300 metrů. Nůž je vybaven patentovanou pojistkou ViroBlock – nejen proti zavření čepele, ale i proti jejímu otevření.

Opinel Outdoor Opinel Outdoor Opinel Outdoor

  • Materiál čepele: nerez ocel (INOX)
  • Délka čepele: 8,5 cm
  • Materiál střenky: odolný plast
  • Pojistka: patentovaná dvoufunkční pojistka „VIROBLOC“ proti zavření i otevření nože
  • píštalka +110 db
  • výřez na dotahování matic od průměru 4mm až do 10mm
  • zoubky na čepeli (přeříznou hravě všechny lana)

Nože OPINEL® se začaly vyrábět ve Francii již v roce 1890. Joseph Opinel zde založil malou továrničku na výrobu nožů. Jeho produkty byly určeny především pro horaly Savojských Alp. Z toho vychází i konstrukce jeho nožů, které jsou pevné a velmi praktické. Joseph dovedl k dokonalosti prototyp nože, který se pak vyráběl ve dvanácti velikostech. Nože získaly úspěch na průmyslové výstavě v Turínu v roce 1911. V roce 1985 byl nůž Opinel® zařazen mezi 100 nejkrásnějších výrobků světa v muzeu v Londýně. Nůž je opatřen zázračně jednoduchým systémem kruhové pojistky pro zajištění čepele nože. K výrobě jsou použity výhradně přírodní materiály ušlechtilá dřeva a velmi kvalitní ocel. Jejich kvalita i funkčnost je prověřena generacemi uživatelů. Nože Opinel® se těší velké oblibě zvláště mezi turisty a vyznavači outdorových sportů. Nůž lze zakoupit v celé řadě kamenných i internetových prodejen za cenu zhruba 650 Kč s DPH.

Gerber Bear Grylls Scout
Zavírací nůž z řady Bear Grylls Survival Series.Tento nůž se vyznačuje svou lehkostí a funkčností. Čepel má rovné a z poloviny zubaté ostří, které lze jednoduše otevřít jednou rukou, pomocí palce a duálního výstupku. Barva této série byla zvolena tak, aby ho kdokoliv, kdo ho ztratí v přírodě, jednoduše nalezl. Veškeré použité materiály jsou velmi kvalitní. Nerezová ocel typu 7CR17MoV zaručí trvanlivost ostří. Dobře tvarovaná a měkčená rukojeť zajistí jisté uchopení a drážky zabrání skluzu. Součástí je i kapesní průvodce pro přežití. Nůž lze zakoupit v celé řadě prodejen za cenu cca 800 Kč s DPH.

Bear Grylls - Scout Bear Grylls Scout Bear Grylls Scout

  • Materiál čepele: nerez ocel  7CR17MoV
  • Délka čepele: 9,22 cm
  • Délka zavřeného nože: 10,16 cm
  • Celková délka: 18,54 cm
  • Váha: 68 g

 

Obecně ale můžeme doporučit celou sérii výrobků Gerber Bear Grylls, k dispozici je celá škála pomůcek pro přežití ( škrtadla, nože, nářaďové nože , mačety atd.)

Cestovní lahev
Na cestách se sice osvědčila klasická PET lahev s vodou či jiným nápojem, problém ale nastává v okamžiku, kdy za nepřízně počasí chceme ráno na celý den pořídit nějaký iontový nápoj nebo dokonce nápoj teplý a pak nám úzkohrdlá PET lahev nestačí.  Doba unifikovaných vojenských zelených „čutor“ pominula a tak přinášíme tip na zajímavé a velmi dobře funkční osvědčené lahve.

Švýcarská Lahev SIGG
Hliníková láhev o různém objemu  se skvělým designem. Vnitřní povrch lahve je extrémně odolný, hygienický a chuťově i pachově neutrální. Lahve SIGG jsou vylisovány z jediného kusu hliníku, což zaručuje maximální stabilitu, robustnost a odolnost vůči mechanickému poškození. K láhvím SIGG lze dokoupit neoprénové (cca 350 Kč) či nylonové (cca 300 Kč) termopouzdro a následně je využívat jako termosku na teplé nápoje (doporučujeme neoprén). Ceny lahví od 399 Kč s DPH.

 SIGG   SIGG   SIGG   SIGG   SIGG   SIGG

Termoska Primus
Dlouplášťový plastový hrnek o objemu 0,4l pro váš oblíbený nápoj. Silikonové těsnění chrání před rozlitím. Jednoduchým kliknutím hrnek otevřete nebo uzavřete. Termosku lze pořídit již od zhruba 300 Kč s DPH.

    PRIMUS PRIMUS

Svítilna „čelovka“
Každý už na cestách zažil okamžik, kdy se staví bivak v noci či se díky poruše projížďka protáhne do nočních hodin. Dobrá „čelovka“ je pak vynikající pomocník, který uvolní obě ruce a poskytne dobré osvětlení pro jakoukoliv činnost.  Nabídka čelovek je opravdu široká a tak pro Vás vybíráme ty vyzkoušené.

Black Diamond Cosmo
Neuvěřitelně malá, ale se všemi funkcemi. Cosmo je kompaktní a lehká svítilna s hlavní DoublePower LED diodou a dvěma LED diodami. Tato kvalitní čelovka se dá pořídit již od 700 Kč s DPH.

  • svítivost 70 lumenů (max)
  • tři úrovně svícení
  • plynulé nastavení intenzity světla
  • Hmotnost 90g
  • žárovka 1x DoublePower, 2x SinglePower
  • Výdrž 150h/DoublePower, 250h /SinglePower
  • Baterie 3x AAA
  • Dosvit: 40m/DoublePower, 25m / SinglePower

 Black_Diamond_Cosmo  Black_Diamond_Cosmo  Black_Diamond_Cosmo

Rádce: Co sebou na expediční cestu

Řada z našich pravidelných čtenářů sbírá odvahu na samostatnou expediční cestu za nějakým tím dobrodružstvím a poznáním jiných krajin a tak se začínají i množit dotazy na to co sebou vozit atp.  V tomto krátkém článku tedy shrneme to nejdůležitější co by cestovatel se čtyřkolkou neměl na expediční cestu opomenout přibalit.

Náhradní díly:
I přesto, že Murfyho zákony fungují naprosto spolehlivě a tedy pokud se něco rozbije je to  zpravidla to co nemáte sebou, doporučujeme vzít základní sadu dílů, které minimalizují rizika spojená s řešením základních poruch. Jsou to tedy: Manžeta, Pojistky (před cestou si ověřte jakou velikost pojistek ve stroji máte a berte jich více, nezřídka totiž nastávají okamžiky, kdy při hledání závady odpálíte další), Žárovky (zejména u přesunů po silnici eliminujete riziko pokuty atp), Variátorový řemenOlejový filtr (může být starší, který v případě utopení stroje a nutné výměny oleje použijete na dojezd akce), Olej, SvíčkaSada na opravu pneu, Vázací drát, Stahovací pásky (různé rozměry), Sada šroubů a matic. Pokud jedete do extrémnějšího terénu pak přibalte i rezervní poloosu a pneu i s diskem (průraz disku není nic vyjímečného).

Obecně doporučujeme před delší cestou konzultaci sady náhradních dílů s autorizovaným servisem pro Váš stroj či přímo s jeho dovozcem do ČR. Odborníci na servisu Vám vždy budou schopni doporučit i například nějaký specifický díl, který občas odchází na konkrétním stroji, který zrovna sedláte. Některé firmy v ČR pak začínají nabízet i možnost zápůjčky konkrétních dílů na expediční cestu  (oproti vratné kauci) s tím, že po návratu díly vrátíte a uhradíte jen to spotřebované.

Nářadí:
Pokud cestujete ve skupině určitě doporučujeme se na nářadí dohodnout tak, aby každý nevezl všechno.  Sebou určitě:  Kompresor 12v, Kleště kombinačky, Nůž, Šrobovák rovný/křížový, Gola sada. Každá čtyřkolka by měla být vybavena hasícím přístrojem (za tu dobu co jezdíme jsme byli 2x svědky zahoření stroje a bez hasicího přístroje by byla situace velmi obtížně řešitelná). Hasicí přístroj umístěte na čtyřkolku tak, aby byl skutečně při ruce.

Do terénu:
Na náročnější expedice určitě doporučujeme čtyřkolku vybavit kvalitním navijákem ( řada strojů jej má již v základní výbavě).  Sebou pak přibalte minimálně 3 metrovovou kurtu, skládací lopatku (zapadnutí ale i ohniště u bivaku atd.), skládací pilku (průjezd terénem, větve stromy) nebo sekerku.

Na bivak:
Čtyřkolkář není tvor choulostivý a v cizině má možnost tábořit i v divoké přírodě zcela mimo civilizaci. Pro bivak v přírodě doporučujeme sebou základní vybavení a to:

Spací pytel - spací pytel (spacák) vybírejte dle cílové oblasti a očekávaných nočních teplot v ní. Výběr spacáku doporučujeme konzultovat s odborníky (nevhodně vybraný spací pytel Vám může otrávit celou dovolenou a přinést řadu probdělých nocí). Sledovat je třeba zejména rozměr spacího pytle (small, regular, long atp.) a teplotní rozsah, pro který je spací pytel určen (již 7 let funguje norma ČSN EN 13537, která upravuje obecné požadavky na spací pytle).  Sledujte tedy rozsah:

  • Komfortní teplota (T comf )-spodní hranice rozsahu komfortu, při které uživatel spacího pytle v uvolněné poloze těla, např. v poloze na zádech je celkově v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad (vztaženo na normální ženu a na normální podmínky)
  • Limitní teplota (T lim)-spodní hranice, při které uživatel spacího pytle ve skrčené poloze těla, je celkově v tepelné rovnováze a právě nepociťuje chlad (vztahuje se na normálního muže a na normální podmínky)
  • Extrémní teplota (T ext)-spodní, extrémní teplota, kde je nebezpečí poškození zdraví  podchlazením vztahuje se na normální ženu a na normální podmínky). Tato teplota vyjadřuje bod nebezpečí vedoucí až k smrti.
  • Maximální teplota (T max)-horní hranice rozsahu komfortu tzn. teplota, při které se částečně nepřikrytý uživatel spacího pytle (normální muž) příliš nepotí.

Pokud cestujete natěžko na delší dobu hrozí riziko, že budete mít většinu oblečení a vybavení řádně zabahněnou. Aby jste se vyvarovali umazání spacího pytle a jeho složité čištění lze zakoupit pratelnou bavlněnou vložku.  Mezi vynikající firmy nabízející spací pytle ale i personál který Vám kvalifikovaně poradí s výběrem patří Hudy.cz nebo Rockpoint.cz.

  

Stan či bivak
V dnešní době je k dispozici široká nabídka stanů a bivakovacích vaků takže vybírejte podle požadované velikosti ( počet osob) ale i váhy a velikosti zabaleného stanu.  Pro expediční nocleh není třeba velkého stanu, který by Vám zbytečně zatěžoval stroj a zvyšoval tak spotřebu pohonných hmot na expedici.

Karimatka
Doba, kdy cestovatel vozil neforemný válec srolované molitanové či polyuretanové karimatky je dávno pryč. Dnes určitě pořizujte pro větší komfort (zejména izolační) karimatku samonafukovací. Vzhledem k tomu, že vybavení nepřenášíme a tudíž váha nemá zcela zásadní vliv není třeba vybírat karimatku tvarovanou s nízkým profilem i váhou (kategorie – light) ale můžete směle volit z kategorií – comfort a kemping. Jednoduché srovnání karimatek naleznete zde.

Vaření
Na expediční vaření určitě nevystačíte jen se samoohřevnými jídly typu Adventuremenu protože horký čaj, káva ale i polévka určitě přijdou na delší cestě také k dobru. Se čtyřkolkou nelze očekávat, že by se cestovatel pohyboval v extrémních nadmořských výškách, kde by měl plynový kartušový vařič problémy a tak na vaření toto řešení bohatě stačí ( značky VAR, Colleman, Primus jsou pak jednoznačnou zárukou kvality). Co doporučujeme je zvolit typ, který používá kartuše se zpětným ventilem které lze při převozu demontovat (typ, který kartuši proráží hrozí v boxu vyklepáním a únikem plynu). K vařiči pak doporučujeme dokoupit závětří, které výrazně šetří plyn a urychluje vaření v situaci, kdy fouká vítr. Pro rozdělávání ohně doporučujeme outdoorový zapalovač, který funguje i v zhoršených klimatických podmínkách (vítr, sníh, déšť) a pro vyloženě extrémní cesty, kdy je mokré veškeré vybavení atp. lze přibalit škrtadlový zapalovač, který však není vhodný pro zapalování vařiče ale jen pro rozdělávání ohně (navíc vyžaduje troud) tedy jde spíše o pomůcku pro přežití. Pro běžné neextrémní cesty doporučíme komfortnější plynový zapalovač.  Co do nádobí a příborů je na trhu široká nabídka outdoorových potřeb.

Ostatní vybavení
Z dalšího vybavení doporučujeme přibalit: Čelovku ( komfortní svícení při bivaku ale i opravách atd.), Kapesní nůž.

  

Expediční lékárna:
Lékárna je na cesty mimo civilizaci věcí z nejpodstatnější a její obsah by měl být schopen vyřešit i ty nejextrémnější situace (otevřená zlomenina, tepenné krvácení atp.). V terénu bude třeba, v případě kritické situace ošetřit zraněného tak, aby byl schopen transportu nebo vyčkat příjezdu záchranářů.  S ohledem na to je třeba plánovat i její obsah.  Obsah lékárny vždy doporučujeme konzultovat s lékařem a podřídit jej i aktuálnímu složení osádky expedice.  Každý člen by měl dopředu ostatním nahlásit případné zdravotní rizika (alergie atp.) doporučuje se i v rámci dokladů přiložit kartičku s krevní skupinou ale právě i alergiemi na léčiva atp. případně se seznamem pravidelně užívaných léků. Výrazně to usnadní situace, kdy je konkrétní osoba v bezvědomí a věc řeší ostatní účastníci (krevní skupinu zasahující lékař vždy ověřuje přesto tyto základní informace usnadní zásah). V každé expediční skupině by měli všichni účastníci znát obecné zásady poskytnutí první pomoci. V kritické situaci jde o vteřiny a pomoc by tedy měl být schopen poskytnout každý.

Lékárna by pak měla obsahovat: Dostatek obvazového materiálu, kompresy různých velikostí (nedoporučujeme čistě gázové ale AB s jádrem z drcené celulózy a povrchem se zdvojenou vrstvou z netkaného textilu), obinadla hydrofilní (nesterilní/sterilní) pro fixaci, Krytí ran s mastí Atrauman – různé rozměry, Polštářkové náplasti COSMOPOR různé velikosti, Náplast cívková, Elastické obinadlo, Elastické návleky (prst, ruka, noha), Malé gázové přířezy (očištění rány), Pružné obinadlo, Tvarovací fixační dlaha.  Dezinfekce ran (Septonex, Phyteneo Neocide, Peroxid atp.). Na drobné rány Akutol STOP spray (staví krvácení)/Akutol spray (tekuté obvazy). Oční kapky (Ophtalmo Septonex atp.).  Štípnutí hmyzem / drobné popáleniny - (Fenistil Gel), Popáleniny (slunce, výfuk atp) – Panthenol Spray.  Průjmy (Endiaron, Imodium, Smecta). Bolest, horečky (Ibalgin, Paralen 500, Ibuprofen, Aspirin). Alergie (hmyz, kopřivka atp.) – Zyrtec.  Samozdřejmostí jsou pak nůžky, izo/termofólie proti prochladnutí zraněného, pinzeta (klíště, trn atp).  Specifické oblasti pak vyžadují i specifické očkování. Obecně pro cestovatele doporučujeme  očkování proti virové hepatitidě A+B a ověřit platnost očkování proti tetanu (obnovuje se každých 10 – 15 let). Doporučení na očkování do konkrétní země pak naleznete zde s tím, že každý cestovatel by měl mít vystaven mezinárodní očkovací průkaz (vystaví jakékoliv očkovací centrum).